Wiadomości
Udostępnij:
Rosyjski ostrzał Chersonia. Nie żyją cztery osoby, jedna jest ranna
-
05.02.2024 22:56
-
Aktualizacja: 21:25 05.02.2024
Poniedziałek 5 lutego to 712. dzień wojny w Ukrainie. Cztery cywilne osoby zginęły, a jedna została ranna w poniedziałek w rosyjskim ostrzale Chersonia na południu Ukrainy - poinformował mer tego miasta Roman Mroczko. Rosyjskie wojska zaatakowały centrum miasta z lewego (wschodniego) brzegu Dniepru.
Ofiary śmiertelne to dwóch mężczyzn, którzy byli w ostrzelanym samochodzie, 66-letnia kobieta, która w czasie ataku przebywała na ulicy, oraz 60-latek - przekazały władze.
Chersoń, który położony jest na prawym, zachodnim brzegu Dniepru, każdego dnia atakowany jest przez wojska Rosji z przeciwnego brzegu rzeki. Okupanci ostrzeliwują miasto z powietrza i z artylerii. Zachodnia część obwodu chersońskiego, w tym Chersoń, kontrolowana jest przez stronę ukraińską od listopada 2022 roku.
SBU ściga rosyjskiego generała, który dowodził napaścią na obwód chersoński
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ściga rosyjskiego generała Jakowa Riezancewa, który w lutym 2022 roku dowodził napaścią na obwód chersoński i jest odpowiedzialny m.in. za naloty i bombardowania infrastruktury krytycznej oraz represje ludności cywilnej.
SBU poinformowała w poniedziałek o wydanym zaocznie podejrzeniu popełnienia zbrodni wojennych przez dowódcę z armii okupacyjnej.
„Prowadzone są czynności, mające na celu pociągnięcie przestępcy do odpowiedzialności. Gdziekolwiek ukrywa się zbrodniarz wojenny, zostanie on odnaleziony i ukarany” – zapewniła SBU w komunikacie.
Śledztwo ustaliło, że 24 lutego 2022 roku Riezancew wydał rozkaz zajęcia obwodu chersońskiego. Następnie pod jego dowództwem wojska rosyjskie wkroczyły do tego regionu z terytorium okupowanego Krymu. Generał wydał także m.in. rozkaz zajęcia "za wszelką cenę" lotniska we wsi Czornobajiwka pod Chersoniem. Jest też odpowiedzialny za przeprowadzanie zmasowanych nalotów na infrastrukturę cywilną obwodu.
„Ponadto, podczas okupacji prawobrzeżnych terenów obwodu (chersońskiego) Riezancew organizował masowe represje wobec uczestników ruchu oporu w tym regionie. Na podstawie jego rozkazów dochodziło do porwań ludzi bezpośrednio na ulicach albo z samochodów prywatnych podczas przekraczania rosyjskich punktów kontrolnych” – poinformowano w komunikacie.
Śledztwo przeciwko Riezancewowi toczy się z artykułów ukraińskiego kodeksu karnego, mówiących o agresywnej wojnie wszczętej w następstwie spisku grupy osób – powiadomiła SBU.
Zagraniczni wolontariusze muszą uzyskać zgodę na wjazd do obwodu chersońskiego
Wolontariusze, przedstawiciele instytucji konsularnych i organizacji międzynarodowych nie będą mogli wjeżdżać do wielu ostrzeliwanych przez Rosjan miejscowości położonego na południu Ukrainy obwodu chersońskiego bez zgody administracji i wojska - poinformowała w poniedziałek regionalna administracja.
Wiele miejscowości znajduje się pod niemal ciągłym ostrzałem rosyjskiej artylerii, przez co w czwartek 1 lutego zginęło dwóch francuskich wolontariuszy - zaznaczono w uzasadnieniu decyzji.
„Dwaj obywatele Francji, wolontariusze organizacji HEKS EPER (szwajcarska organizacja pomocowa pod egidą kościoła protestanckiego), zginęli w ataku wroga na Berysław. Trzech ich rodaków oraz jeden obywatel Ukrainy zostali ranni. W czasie wojny nikt nie może zagwarantować bezpieczeństwa, musimy więc ściśle rejestrować obecność ludzi w obszarach aktywnych działań bojowych” - powiedział Dmytro Butrij, pierwszy zastępca szefa Chersońskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.
Zakazem objęto 39 miejscowości, m.in. Berysław, w którym w czwartek zginęli Francuzi.
Obwód chersoński znajduje się na południu Ukrainy. Część tego regionu, wraz ze stolicą w Chersoniu, kontrolowana jest przez władze w Kijowie. Sąsiadujące z Krymem, położone na lewym brzegu Dniepru tereny pozostają pod okupacją Rosjan. W obwodzie toczą się walki
Czytaj też: Ukrenergo: atak na infrastrukturę energetyczną w Krzywym Rogu jednym z największych od roku
Źródło:
Autor:
RDC /DJ
Kategorie: