Wiadomości
Udostępnij:
Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ostrzału w Zaporożu wzrosła do 10. Zełenski spotkał się z szefową PE
-
04.03.2023 20:03
-
Aktualizacja: 17:10 29.09.2023
W Zaporożu, gdzie Rosjanie ostrzelali w ostatnich dniach budynek mieszkalny, odnaleziono pod gruzami kolejne trzy ciała i liczba ofiar śmiertelnych ostrzału wzrosła do dziesięciu - podała w sobotę Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę, że spotkał się we Lwowie z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą. Sobota to 374 dzień wojny w Ukrainie.
"Według stanu na godz. 7 rano (godz. 6 rano w Polsce), 4 marca ratownicy dotarli do ciał kolejnych trzech zabitych mieszkańców budynku. Ogółem spod gruzów wydobyto 10 zabitych, wśród których jest jedno dziecko" - głosi komunikat DSNS. Ocalało 11 osób, w tym ciężarna kobieta.
Trwa usuwanie skutków ataku, który nastąpił w nocy 1 na 2 marca. Służby komunalne wywiozły z miejsca ostrzału ponad 333 tony gruzu.
W nocy ze środy na czwartek Rosjanie przeprowadzili ostrzał obiektów cywilnych w Zaporożu. W pięciokondygnacyjny budynek mieszkalny trafił pocisk rakietowy S-300. Zniszczone zostały trzy piętra w jednym z pionów budynku, z 10 mieszkaniami. Mieszkańców sąsiedniej klatki schodowej ewakuowano. Od czwartku trwała operacja poszukiwawczo-ratunkowa.
Prezydent Zełenski we Lwowie spotkał się z szefową PE Robertą Metsolą
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę, że spotkał się we Lwowie z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą. Dziękuję za wsparcie dla Ukrainy i ważne decyzje przyjęte w PE - napisał Zełenski w oświadczeniu na Telegramie.
Zełenski opublikował na swoim koncie na serwisie Telegram nagranie z rozmów z szefową europarlamentu.
Dodał następnie: "dziękuję za przywództwo w poparciu dla Ukrainy od pierwszych dni tej strasznej wojny i za ważne decyzje przyjęte przez Parlament Europejski". Podkreślił, że 1 marca 2022 r., wkrótce po tym, jak Ukraina złożyła wniosek o członkostwo w UE, PE przyjął rezolucję w tej sprawie. Zawierała ona apel do instytucji unijnych, by podjęły działania na rzecz przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Prezydent Zełenski podkreślił, że jego kraj chce jeszcze w tym roku rozpocząć z UE negocjacje w sprawie członkostwa.
Dowódca Sił Operacji Specjalnych przeprowadził inspekcję oddziałów broniących Bachmutu
Dowódca Sił Operacji Specjalnych armii ukraińskiej gen. Wiktor Chorenko skontrolował działalność podległych mu oddziałów broniących Bachmutu, obleganego przez Rosjan miasta w obwodzie donieckim - poinformowały Siły Operacji Specjalnych w komunikacie w sobotę.
Gen. Chorenko zapewnił, że "wszystkie oddziały Sił Operacji Specjalnych zaangażowane w obronę Bachmutu ściśle wykonują swoje zadania".
"Nasi żołnierze działają bez przerwy w nadzwyczajnie ciężkich warunkach. Robią wszystko, by liczebność sił przeciwnika zmniejszała się każdego dnia" - oświadczył dowódca. Komunikat o jego wizycie opublikowano na serwisie Telegram
Jak głosi to oświadczenie, gen. Chorenko "zapoznał się z sytuacją w rejonie wykonywania zadań i na miejscu podjął decyzję w kwestii dalszego zabezpieczenia i organizacji działań" podległych mu oddziałów. Nie podano, kiedy ta wizyta się odbyła. Doniesienia o pojawieniu się dowódcy Sił Operacji Specjalnych napływają w czasie, gdy sytuacja obrońców Bachmutu staje się krytyczna. Media ukraińskie podały, że jedna z formacji otrzymała rozkaz wycofania się z obleganego miasta. Oficjalnie nie potwierdzono tych doniesień. Przy czym, armia ukraińska podała w piątek, że żołnierzy broniących Bachmutu odwiedził dowódca ukraińskich wojsk lądowych gen. Ołeksandr Syrski.
Czytaj też: Władze Ukrainy: rekordowe ostrzały obwodu sumskiego
Źródło:
Autor:
pp
Kategorie: