Wiadomości
Udostępnij:
Muzeum Ziemi PAN w Warszawie zostanie zlikwidowane? „To ogromny skandal”
-
11.08.2023 16:27
-
Aktualizacja: 09:08 12.08.2023
W Internecie pojawiła się petycja pracowników Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. Wyrażają w niej sprzeciw wobec decyzji Polskiej Akademii Nauk dotyczącej likwidacji placówki i przeniesienia zbiorów muzealnych. – Uważam to za ogromny skandal – mówi autor petycji dr Adam Przywara.
Polska Akademia Nauk zdecydowała, że nie będzie dalej finansowała Muzeum Ziemi w Warszawie. Pracownicy placówki zaś opublikowali w Internecie petycję, w której wyrażają swój sprzeciw wobec tej decyzji.
Jak mówi jej autor dr Adam Przywara, muzeum jest od 75 lat ważnym punktem na mapie warszawskich instytucji kultury.
– Uważam to za ogromny skandal. Tłumaczenie jest takie, że nie znajdą się pieniądze na remont budynku, że skarpa się osuwa. Te przesłanki są nieprawdziwe. Powoływanie się na brak pieniędzy to brak szacunku zarówno dla samej instytucji, jak i jej pracowników – mówi dr Przywara.
Polska Akademia Nauk potwierdza, że rozpoczęto przygotowania do likwidacji muzeum i przekazaniu zbiorów do muzeum przy Instytucie Nauk Geologicznych PAN.
– Polska Akademia Nauk nie ma możliwości finansowania muzeum w obecnej formule. Wynika to z przewidywanych wysokich kosztów renowacji siedziby muzeum oraz ograniczeń budżetowych kancelarii PAN, które uniemożliwiają kontynuację zatrudnienia pracowników placówki – mówi dyrektor Biura ds. Komunikacji i Informacji Naukowej PAN Anna Bracik.
Wciąż nieznane są losy budynków przy alei Na Skarpie 20/26. Polska Akademia Nauk przekazała, że nie podjęła jeszcze decyzji dotyczącej sprzedaży nieruchomości.
Muzeum Ziem w Warszawie – zbiory
Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk gromadzi zbiory geologiczne, a także prowadzi prace badawcze i dokumentacyjne oraz działalność w zakresie popularyzacji nauk o Ziemi i upowszechniania wiedzy przyrodniczej. Jej siedziba znajduje się w Białym Pałacyku w Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego na Solcu.
W ramach PAN muzeum działa od 1959 r.
Zbiory muzeum liczą obecnie ponad 170 tys. obiektów pochodzących z obszaru Polski i różnych regionów świata. Są wśród nich wartościowe kolekcje minerałów i skał, kamieni ozdobnych oraz meteorytów, zasobne zbiory skamieniałości roślin i zwierząt.
Znajdują się tu również bogate zbiory bursztynu zaliczane do najprzedniejszych kolekcji przyrodniczych w świecie. Odrębną kategorię stanowią cenne archiwalia z zakresu historii nauk o Ziemi.
Zbiory Biblioteki Muzeum Ziemi, liczą ponad 54 tys. pozycji i są jednym z większych w Polsce zasobów piśmiennictwa z zakresu nauk o Ziemi.
Czytaj też: Anna Maria Jopek i Arnon Palty na 5. Victor Young Jazz Festival w Mławie [PROGRAM]
Źródło:
Autor:
Przemysław Paczkowski/PA