Wiadomości
Udostępnij:
„Organy Archikatedry”. Ruszył 30. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej
-
02.07.2023 15:44
-
Aktualizacja: 13:19 03.07.2023
W ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „Organy Archikatedry” w każdą niedzielę do 17 września w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie grać będą organiści wirtuozi z całego świata. Podczas koncertu inauguracyjnego, 2 lipca Srebrną Piszczałkę — nagrodę przewodniczącego KEP otrzyma prof. Julian Gembalski.
— 30. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Archikatedry” powstał w 1994 r. z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który jest kierownikiem artystycznym festiwalu. Zaliczany jest do najważniejszych festiwali organowych w Europie. W tym roku potrwa do 17 września — podano w informacji.
Koncerty rozpoczną się 2 lipca i potrwają do 17 września. W każdą niedzielę o godz. 16:00 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela będzie można usłyszeć organistów wirtuozów z całego świata.
W tym roku w programie znajdzie się dużo muzyki barokowej i romantycznej, m.in. Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Mieczysława Surzyńskiego czy Fryderyka Chopina.
Podczas koncertu inaugurującego festiwal w niedzielę 2 lipca o 16:00 zagra niemiecki organista Jürgen Benkö.
— W jego programie znajdzie się zarówno barok francuski jak i klasyka „Toccata, Adagio und Fuge C-Dur” Jana Sebastiana Bacha. Następnie muzyka francuskiego kompozytora Alexandre Guilmanta. Na zakończenie pięcioczęściowa symfonia Charlesa-Marie Widora — czytamy w komunikacie.
Wręczenie nagrody
W czasie koncertu zostanie także wręczona Srebrna Piszczałka — nagroda przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abpa Stanisława Gądeckiego. Za zasługi dla rozwoju muzyki sakralnej otrzyma ją w tym roku „wybitny kompozytor, wirtuoz organów, profesor sztuk muzycznych, nauczyciel akademicki — profesor zwyczajny Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach — Julian Gembalski”.
Muzyk założył pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej muzeum organów — Muzeum Organów Śląskich. Jest laureatem wielu nagród i odznaczeń takich jak „Orfeusz” na 38. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, nagrody im. Karola Miarki. Otrzymał od papieża Jana Pawła II medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”. W 2005 r. został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2018 roku uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Wśród dotychczasowych laureatów nagrody „Srebrna Piszczałka” są m.in. prof. Stefan Stuligrosz, prof. dr hab. Jerzy Erdman czy prof. Józef Świder.
Najważniejsze miejsce kultury
Koncerty odbędą się w archikatedrze warszawskiej, która jak stwierdzono „jest jednym z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski”.
— Na chórze kościoła, firma niemiecka — Eule zbudowała w 1987 r. mechaniczne organy. Ten wielki 60-głosowy instrument jest przykładem znakomitego kunsztu organmistrzowskiego. Wyjątkowo trafny projekt instrumentu, jakość wykonania, walory artystyczne i uniwersalność pozwalająca na prezentację muzyki wszystkich epok, uzasadniają zaliczenie organów do najlepiej rozumianej „ekstraklasy koncertowej" — zaznaczono.
W ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „Organy Archikatedry” w ubiegłych latach występowali organiści najważniejszych katedr europejskich, profesorowie uczelni europejskich, laureaci międzynarodowych konkursów organowych, wielkie indywidualności, oraz improwizatorzy prezentujący zaproponowany przez siebie repertuar. W gronie polskich organistów byli m.in. Przemysław Kapituła i Jerzy Erdman, którzy wykonywali twórczość polskich kompozytorów m.in. Mieczysława Surzyńskiego i Feliksa Nowowiejskiego.
Czytaj też: Jazz na Starówce. Na inaugurację trzykrotny zdobywca Grammy
Źródło:
Autor:
RDC /JD
Kategorie: