Twórczość Francisco Goi "w 3D". Dyskusja w Instytucie Cervantesa
O twórczości Francisco Goi - jednego z najpopularniejszych malarzy przełomu XVIII i XIX wieku - dyskutowano we wtorek w Instytucie Cervantesa w Warszawie. Uczestnicy analizowali dzieła artysty na płaszczyznach psychologii, literatury i sztuki.
W dyskusji udział wzięli: Jacek Dehnel - pisarz, malarz, tłumacz, Małgorzata Ojrzyńska - psychoanalityk oraz Agnieszka Rosales Rodríguez - historyk i krytyk sztuki. Panel został zorganizowany pod hasłem "Saturn, blaski i cienie u Goi". Motyw Saturna doczekał się licznych przedstawień w różnych dziedzinach sztuki. Również Franciso Goya nawiązał do niego w swoim obrazie "Saturn". Ten sam tytuł nosi też książka napisana przez Jacka Dehnela, do której powstania inspiracją było życie i twórczość hiszpańskiego malarza.
Małgorzata Ojrzyńska z Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego, przyjrzała się relacji ojca z synem, a także wyzwaniom stojącym przed dziećmi sławnych rodziców. Natomiast, Agnieszka Rosales Rodríguez z Muzeum Narodowe w Warszawie, historyk sztuki, wykładowca akademicki i specjalistka zajmująca się recepcją sztuki dawnej, przybliżyła słuchaczom zagadnienia ikonografii i kontekst, w jakim powstawały dzieła Goi.
Więcej szczegółów
TUTAJ.