Wiadomości
Udostępnij:
Studia w dobie pandemii. Zmiany na rynku pracy i nieruchomości
-
01.10.2020 07:17
-
Aktualizacja: 14:09 30.08.2022
Dziś początek roku akademickiego. Część uczelni uruchomiła zajęcia, ale niektóre - jak Uniwersytet Warszawski - zrobią to dopiero w połowie miesiąca. Jak pandemia wpłynie na proces nauczania, rynek nieruchomości, rynek pracy i samopoczucie studentów? Zapytaliśmy ekspertów.
RDC
00:00 / 00:00
Także płockie uczelnie zdecydowały się na nauczanie hybrydowe. Wykłady w trzech szkołach wyższych - Mazowieckiej Uczelni Publicznej, płockiej filii Politechniki Warszawskiej oraz Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica - będą odbywać się online.
- Ćwiczenia, laboratoria lub projekty mają być stacjonarnie, ale w reżimie sanitarnym - mówi rektor płockiej filii Politechniki Warszawskiej Renata Walczak. - To znaczy będzie mniejsza liczba osób w grupach studenckich i studenci będą pracowali w różnych godzinach tak, żeby nie było dużej liczby osób w pomieszczeniach - wyjaśnia.
00:00 / 00:00
Władze Uniwersytetu Przyrodniczo–Humanistycznego w Siedlcach również zdecydowały się na nauczenie hybrydowe.
- Wykłady będą prowadzone online, natomiast ćwiczenia będą realizowane w sposób bezpośredni, z zachowaniem rygorystycznych warunków reżimu sanitarnego - wyjaśnia rektor Mirosław Minkina.
00:00 / 00:00
Na Uniwersytecie Technologiczno–Humanistycznym w Radomiu studenci nie będą musieli przychodzić na wszystkie zajęcia. Część odbędzie się za pośrednictwem internetu.
- Ale nie zawsze to możliwe - mówi prof Dariusz Trzesniowski, rzecznik uczelni. - Wyjątek robimy dla zajęć laboratoryjnych, warsztatowych, tych wymagających specjalistycznego sprzętu. Dopuszczone będą także indywidualne konsultacje seminaryjne i formy praktyk zawodowych poza siedzibą uczelni - dodaje.
00:00 / 00:00
Rynek pracy w Warszawie
Czy ma to skutki dla rynku pracy w stolicy? - Na razie mniejsza liczba studentów równoważy się z mniejszą liczbą ogłoszeń - mówi rzecznik agencji pracy Randstad Polska Mateusz Żydek. - Ofert pracy takich typowo dla studentów nie jest dużo. Po pierwsze dotychczas takim miejscem zatrudnienia była głównie gastronomia. Gastronomia mocno ograniczyła możliwości zatrudnienia nowych pracowników w najbliższym czasie. I to będzie pewnie trwało jeszcze przez jakiś czas. Drugim miejscem były punkty handlowe, także sieci handlowe - wyjaśnia.
00:00 / 00:00
Rynek nieruchomości
Większość uczelni będzie prowadzić naukę w internecie, a przez to wielu studentów nie pojawi się w Warszawie. Przez brak studentów i turystów, wolnych mieszkań w stolicy jest więcej niż chętnych na ich wynajem. Ci, którzy jednak przyjadą do stolicy, będą mieli w czym wybierać. Za tę samą lub nawet niższą cenę, będą mogli wynająć wyższy standard w lepszej lokalizacji.
- Ogłoszeń stale przybywa, lokatorów nie - mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse. - Jest bardzo duża podaż mieszkań, które nie znalazły jeszcze najemcy. Z drugiej strony mamy do czynienia z niższymi niż rok temu czynszami, nawet do 20 procent. Głównie mówimy o mieszkaniach położonych w dalszych rejonach Warszawy, np. w Ursusie, na Białołęce czy Targówku - wyjaśnia ekspert.
00:00 / 00:00
Szacuje się, że sytuacja nie zmieni się przynajmniej do końca roku, a czynsze mogą jeszcze powędrować w dół o kilka procent. Wg analityków z Metrohouse, mieszkanie dwupokojowe w Śródmieściu można wynająć już za nieco ponad 2 tysiące złotych.
Kondycja psychiczna studentów
Nauka przez internet to duże obciążenie psychiki studenta - uważają eksperci. Psychiatrzy podkreślają, że to przede wszystkim stres dla studentów, którzy muszą m.in. zadbać o odpowiedni sprzęt do zajęć online i odnaleźć się w zamieszaniu spowodowanym pandemią. - Do tego ciągła niepewność, co będzie, i czy te studia mają w ogóle jakikolwiek sens - mówi nam psychoterapeuta Jakub Kielczyk.
00:00 / 00:00
Praktyki i wymiany studenckie
Tylko jeden kraj - Holandia odwołała zimową wymianę studentów, powoli odwołuje też semestr letni. Pozostałe kraje decyzję pozostawiły samym studentom. O połowę mniejsza grupa niż przed rokiem pojawi się na Uniwersytecie Warszawskim. - W semestrze zimowym uczelnia przyjmie łącznie trzystu studentów na Erasmusa. Dwadzieścia osób z tej grupy będzie odbywać wymianę na odległość - mówi Olga Laska z UW.
00:00 / 00:00
Pod znakiem zapytania stanęły także wymiany studenckie w Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku.
- Na razie Erasmus jest kontynuowany, ale na jak długo - nie wiadomo. Zmieniamy plany na bieżąco – mówi rektor uczelni Maciej Słodki. - Środki na Erazmus uczelnia dostanie, natomiast w tym momencie w jakim stopniu będzie to realizowane, to chyba nikt nie jest w stanie powiedzieć. Z dnia na dzień zmieniają się przepisy, kraje, do których można latać, nie można, kraje, które obejmują kwarantanną. Czy faktycznie Erasmus będzie w takim stopniu realizowany, jak do tej pory? Niestety mam obawy, że przez jakiś czas będzie to trochę zawieszone i pewnie mniej aktywne, niż dotychczas - tłumaczy.
00:00 / 00:00
Akademiki
Wysyp mieszkań na wynajem, puste akademiki. Część studentów - szczególnie zaocznych - mimo wszystko zdecyduje się na przyjazd do Warszawy. - Miejsc będzie jednak o połowę mniej niż dotychczas - mówi Olga Laska.
- W tym roku przygotowujemy głównie pokoje jednoosobowe. Jeżeli jednak zajdzie taka konieczność ze względu na liczbę chętnych, uczelnia może także udostępnić "dwójki" - dodaje.
00:00 / 00:00
Jednoosobowe pokoje mają także studenci płockiej filii Politechniki Warszawskiej.
- Chcemy zapewnić studentom bezpieczeństwo - mówi prorektor politechniki prof. Renata Walczak. - My mamy ten komfort, że mamy bardzo dobry akademik. To jest duży akademik, duża liczba pokoi i każdy student, który zechce, ma zapewniony jednoosobowy pokój. Dla wszystkich chętnych miejsca są z zachowaniem reżimu sanitarnego - wyjaśnia.
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
W Radomiu natomiast jest o jedną trzecią mniej miejsc w akademikach. Uczelnia dopuściła do użytku tylko dwa z trzech domów studenta: Bliźniak i Wcześniak. To w sumie ok. 140 tu miejsc. W akademikach obowiązuje ścisły reżim sanitarny i zakaz odwiedzin.
Rynek pracy
Mniej studentów do pracy, ale też mniej ofert przez koronawirusa. - Studenci pracują głównie w gastronomii, a ta przez pandemię koronawirusa ograniczyła zatrudnienie - mówi RDC rzecznik agencji pracy Randstad, Mateusz Żydek. Wkrótce ma się to zmienić.
00:00 / 00:00
Źródło:
RDC
Autor:
PL