Spedytor - sprawdź, dlaczego warto pracować w spedycji
Spedytor to osoba, która zajmuje się transportem krajowym oraz międzynarodowym. Odpowiada za organizacje czasu pracy kierowców, za przewożone przez nich towary oraz za terminowe dostawy produktów do wskazanych miejsc. Spedytor międzynarodowy ma szczególnie trudne zadanie, które jednak wiąże się z odpowiednimi do wykonywanych obowiązków zarobkami.
Jak zostać spedytorem? Przeczytaj tutaj:
https://star.edu.pl/kurs-spedytoraPomoc w organizowaniu przewozu towarówNie ma jasno określonego zakresu spedycji. Wszystko zależy od doświadczenia spedytora oraz jego możliwości. Spedytor zajmuje się organizacją przewozu towarów w kraju oraz poza jego granicami. Jest to pomoc dla firm, które chcą rozszerzyć swoją działalność o kolejne sektory lub zwiększyć zasięg swoich usług. Wiąże się to ze znacznym wzrostem przychodów dla przedsiębiorstwa, a co za tym idzie do jego rozwoju oraz znacznie większych możliwości zarówno dla właścicieli jak i pracowników. Spedytor międzynarodowy pomaga przedsiębiorcom wejść na ogólnoświatowe rynki, umożliwiając transport produktów pomiędzy państwami.
Doświadczenia spedytora, przydatne w pracyCV spedytora powinno zawierać kilka elementów, które stanowią trzon całej pracy w spedycji drogowej. To, co robi spedytor wymaga znajomości przepisów drogowych oraz tych, które obowiązują zawodowych kierowców. W transporcie międzynarodowym niezbędna jest znajomość języka, najczęściej angielskiego. Jest to uniwersalny język, który pozwala porozumie się z mieszkańcami wielu krajów, mówiących w różnorodnych językach ojczystych. W pracy spedytora ważna jest również umiejętność doskonałej organizacji pracy oraz działania pod presją czasu i w sytuacjach kryzysowych.
Od odpowiedniej organizacji zależy to, czy towary zostaną dostarczone na czas. Należy skorelować ze sobą wiele osób, które muszą jednocześnie wykonywać liczne zadania. Jeżeli organizacja zostanie dobrze poprowadzona, wszyscy kierowcy dotrą na czas, a produkty zostaną dostarczone do odpowiednich osób. Jednak jeżeli spedytor nie posiada umiejętności organizacyjnych, może okazać się, że kierowca nie wyrobi się z dowozem towarów w czasie, który został mu do przerwy. Wówczas jest zmuszony do nieplanowanego postoju, który od razu wydłuża czas dostarczenia produktów oraz jego kursu, a tym samym może opóźniać kolejne przewozy. Dlatego tak ważna jest odpowiednia organizacja osoby odpowiedzialnej za planowanie czasu tras, czyli spedytora.
W zawodzie spedytora często mają miejsce sytuacje kryzysowe. Mogą być związane z chorobami, zdarzeniami na drodze lub opóźnieniami w dostarczeniu towarów. W takich wypadkach spedytor musi umiejętnie pracować w stresujących warunkach oraz potrafić zachować zimną krew. Powinien doskonale radzić sobie z presją czasu oraz mieć plan awaryjny na wypadek nieprzewidzianego zdarzenia.
Ile zarabia spedytor - zarobki spedytoraAby prawidłowo napisać CV spedytora, należy uwzględnić w nim umiejętności potrzebne do wykonywania tej pracy. W zawodzie technik spedytor pracuje obecnie wiele osób, jednak wiedza teoretyczna nie jest niezbędna, aby wykonywać prawidłowo swoje obowiązki. Obecnie asystent spedytora zarabia w okolicach 3000 zł. Są to zarobki dla osoby, która dopiero zaczyna swoją zawodową przygodę zawodu spedytora.
Z czasem zakres obowiązków rośnie, ale wraz z nim zwiększa się pensja. Osoba, która posiada już pewne doświadczenie jako spedytor może liczyć na zarobki w okolicach 4000 zł. Z biegiem czasu nie ma już nad sobą opiekuna, jak to ma miejsce w przypadku młodszego spedytora, a samodzielnie odpowiada za swoją pracę. Może również prowadzić rozmowy związane z zawieraniem umów. Samodzielni spedytorzy zajmują się organizacją transportu dla poszczególnych przedsiębiorstw, które są pod ich opieką. Im większe doświadczenie, tym więcej firm jest pod opieka jednego spedytora. Wraz ze wzrostem doświadczenia oraz ilości klientów, rośnie również pensja.
Spedytor międzynarodowy a spedytor krajowy Spedytor, niezależnie od obszaru, w jakim działa wykonuje podobne obowiązki. Jest odpowiedzialny za przewóz produktów pomiędzy przedsiębiorstwami oraz organizuje nowe połączenia w sieci transportowej swoich klientów. Jednak spedytor krajowy zajmuje się tylko przewozami krajowymi. Jego kompetencje nie wykraczają poza obręb granicy państwa. Może zajmować się transportem dla mniejszych przedsiębiorstw lub nawet dużych firm, które nie zdecydowały się na rozszerzenie swojej działalności na inne państwa. W takim wypadku zawód spedytora opiera się na jak najlepszej organizacji przewozów w taki sposób, aby działały one w obrębie Polski.
Spedytor międzynarodowy powinien doskonale znać prawo panujące w kraju, na jaki sięgają jego obowiązki. Podobnie jak w prawie polskim, powinien zapoznać się z prawem drogowym oraz z przepisami prawa, które regulują zawód kierowcy. W ten sposób zapobiega mandatom, jakie mogą nałożyć służby prawa innych państw, w jakich działa spedytor. Powinien on również bardzo dobrze posługiwać się językiem angielskim, ponieważ to właśnie w tym języku ustala szczegóły współpracy z rozmaitymi partnerami biznesowymi swojego klienta.