Samochód w leasingu – używany czy nowy? Sprawdzamy, co się bardziej opłaca!
Dawniej samochody w leasingu dla firm utożsamiano z nowymi pojazdami. Dziś tę atrakcyjną dla przedsiębiorców formę finansowania można stosować także w stosunku do aut z drugiej ręki. Porównujemy oba rozwiązania i sprawdzamy, czy warto wziąć samochód używany w leasing.
Możliwość wliczenia rat za samochody w leasingu dla firm w koszty prowadzenia działalności sprawia, że połowa przedsiębiorców właśnie w ten sposób nabywa nowe auta. Te jednak wcale nie muszą być fabrycznie nowe. Czy używany samochód w leasingu to atrakcyjne rozwiązanie?
Nowe samochody w leasingu dla firm – czy warto?
Wyjeżdżając nowym autem od dealera zyskujemy przede wszystkim ochronę gwarancyjną oraz pewność, że żaden poprzedni właściciel nie użytkował pojazdu w niewłaściwy sposób. Ten komfort jest dla wielu przedsiębiorców niezwykle ważny i przeważa decyzję o wzięciu w leasing samochodu prosto z salonu. Nowe auto to również prestiż, który często odgrywa dużą rolę w kontaktach z klientami.
Ale decyzja o wzięciu w leasing samochodu nowego to również znacznie większy wydatek. Droższe będzie chociażby ubezpieczenie. Często przedsiębiorcy biorą pojazdy w leasing operacyjny z myślą o późniejszej sprzedaży. Niestety w przypadku nowych modeli ich wartość bardzo szybko spada, dlatego tego typu wybór nie zawsze jest opłacalny pod względem finansowym.
Samochód używany w leasing – szansa na oszczędności
W Polsce dynamicznie rozwija się
leasing samochodów używanych. Wielu przedsiębiorców wymienia w swoich flotach auta z dużą regularnością, czego efektem jest duży wybór stosunkowo młodych aut na rynku wtórnym. Tymczasem wystarczy, żeby pojazd sprzedany był na fakturę VAT, żeby mógł ponownie stać się przedmiotem umowy leasingowej. Ograniczenie może dotyczyć jedynie wieku pojazdu.
W porównaniu do finansowania nowego egzemplarza, leasing samochodów używanych jest znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Można bowiem zapłacić dużo mniej za auto, które pod wieloma względami nie różni się od nowego pojazdu. Około dwuletnie samochody zazwyczaj cechują się niedużym przebiegiem oraz serwisowaniem w ASO, dzięki czemu można mieć zaufanie co do ich kondycji mechanicznej. Jedynym minusem jest czasochłonność poszukiwań takiego egzemplarza. Rozwiązaniem może być jednak wsparcie zaufanych firm leasingowych np. Carberry, które pomagają w poszukiwaniach optymalnego auta. Używany samochód w leasingu może być więc dobrym sposobem na zaoszczędzenie na zakupie auta, natomiast różnicy prawie nie odczujemy w czasie jazdy.