Wiadomości
Udostępnij:
Jakie rodzaje świateł mamy w samochodzie?
-
31.03.2021 17:32
-
Aktualizacja: 21:56 15.08.2022
Świtała samochodowe
Poszczególne światła w samochodzie powinny być wykorzystywane w zależności od czynników i warunków. Każdy rodzaj ma swoje funkcje:
- światła mijania - mają za zadanie oświetlanie drogi przed pojazdem, z uwagi na zasięg są określane jako światłą krótkie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ich włączanie jest obowiązkowe przez całą dobę. Stosuje się je na zmianę ze światłami drogowymi. Światłą mijania należy także używać w trudnych warunkach pogodowych np. podczas deszczu czy mgły.
- światła drogowe - używa się je także od wieczora do świtu. Ich moc wskazuje na to, że są to światła długie. Oświetlają one drogę przed pojazdem, aby zwiększyć widoczność. Strumień światła oświetla drogę symetrycznie, kierowca jest zobowiązany, aby je wyłączyć jeżeli mogą one oślepić innych uczestników ruchu.
- światła przeciwmgłowe - pozwalają na oświetlenie drogi w warunkach ograniczonej widoczności. Występują na przodzie i na tyle. Przednie światła stosujemy stosuje się przy trudnych warunkach atmosferycznych, natomiast tylne, gdy widoczność spadnie do 50 metrów.
- kierunkowskazy - światła, które sygnalizują zmianę kierunku jazdy.
- światła hamowania - sygnalizują hamowanie pojazdu, uruchamiają się w momencie wciśnięcia pedału hamulca.
- światła pozycyjne - służą do zapewnienia oświetlenia w czasie postoju.
- światła odblaskowe - pozwalają na widoczność pojazdu, dzięki oświetleniu przez inny pojazd w ciemności.
- światła awaryjne - sygnalizują sytuacje awaryjne, używa się ich podczas postoju w wyniku uszkodzenia lub wypadku.
Oświetlenie samochodu ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa przemieszczenia się. Ich używanie jest nakazane w wielu sytuacjach.
Światła mijania czy świtała do jazdy dziennej
Od kilku lat używanie świateł mijania jest obowiązkowe przez całą dobę. Powinny one umożliwiać widoczność na co najmniej 40 m przed pojazdem. Ważne jest to, że światła mijania powinno się wyłączyć na postoju. W przeciwnym razie inni uczestnicy ruchu mogą myśleć, że samochód jest w ruchu.
W niektórych modelach samochodów dostępne są światła do jazdy dziennej. Zwykle włączają się one automatycznie po uruchomieniu silnika.
Włączanie kierunkowskazów
Jak wiadomo kierunkowskazy służą do sygnalizowania innym uczestnikom ruchu chęci zmiany pasa lub kierunku jazdy. Aby uniknąć niebezpiecznych i nieprzyjemnych sytuacji należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad.
Przede wszystkim kierunkowskazu nie włącza się przy wjeździe na rondo. Prawidłową praktyką jest włączenie go przy zjeździe z ronda i zmianie pasa ruchu. Należy też pamiętać o tym, aby odpowiednio wcześniej sygnalizować manewr wyprzedzania.
Co należy wiedzieć o światłach awaryjnych?
Jak wspomniano wcześniej, światła awaryjne używa się, aby zasygnalizować zatrzymanie się na drodze w miejscu, które nie jest do tego przeznaczone. W wielu modelach samochodów światła awaryjne potrafią się włączyć samodzielnie, w sytuacjach niespodziewanych.
Warto także wspomnieć, że istnieje pewna niepisane zasada zgodnie, z którą kierowcy za pomocą świateł awaryjnych dziękują za wszelkie uprzejmości i przepraszają za ewentualne błędy podczas jazdy.
Prawidłowe wykorzystywanie świateł samochodowych ma bardzo duże znaczenie. Dzięki temu można uniknąć wielu niespodziewanych sytuacji i zagrożeń. Warto pamiętać o obowiązujących przepisach i zasadach ruchu drogowego i stosować się do nich zarówno podczas krótszych jak i dłuższych przejażdżek. Przy zakupie nowego samochodu warto także sprawdzić w jaki sposób włącza się poszczególne światła, aby uniknąć niespodzianek. Jest to bardzo ważne i świadczy o odpowiedzialności kierowcy za siebie i innych uczestników ruchu.
Kategorie: