Droga dojazdowa do budowy - jak przygotować?
Budowa domu jest sporym przedsięwzięciem, które wymaga od nas doskonałej organizacji oraz rozwiązywania różnych trudności. Jedną z kwestii, którą musisz uwzględnić w swoich planach, jest droga dojazdowa do terenu budowy. Bez niej na Twoją posesję nie mogłyby się dostać żadne samochody z materiałami czy niezbędne na budowę maszyny. Sprawdź, jak przygotować drogę dojazdową do budowy, aby była ona bezpieczna i by jak najlepiej spełniała swoje zadanie.
Sposoby na utwardzenie drogiPrzejazd ciężkich samochodów znacznie zostanie utrudniony - a momentami wręcz niemożliwy - w sytuacji, w której spadnie deszcz na nieutwardzoną drogę. Aby pojazd nie utknął, koniecznie trzeba utwardzić drogę przed pierwszymi opadami. Tym bardziej że wyciąganie ciężarówki jest czasochłonne i kosztowne.
Jak utwardzić drogę? Sposób jest kilka. Możesz wykorzystać gruz, który zgromadził się w czasie budowy lub użyć maszyn przeznaczonych do wyrównania dróg gruntowych. Popularną opcją jest także układanie płyt betonowych albo wylewanie prowizorycznej drogi. Najczęściej jednak specjaliści zalecają usunięcie wierzchniej warstwy drogi, nałożenie geowłókniny drogowej, a potem położenie betonu. Dzięki temu droga nie będzie się stopniowo zapadać i niszczyć za każdym razem, jak spadnie deszcz. Sposobem na uniknięcie tej sytuacji jest wspomniana
geowłóknina drogowa https://www.ag-geo.eu/produkty/geowloknina. To właśnie ona umożliwia skuteczne odprowadzanie wilgoci.
Jaką szerokość powinna mieć droga dojazdowa?Szerokość drogi dojazdowej do posesji jest uregulowana prawnie. Zgodnie z przepisami musi mieć ona minimum 5 metrów, jednak optymalną opcją jest 6-7 metrów. Taka szerokość pozwala na swobodne mijanie się dwóch samochodów. Co więcej, ciężkie pojazdy oraz maszyny budowlane bez problemu będą mogły przejechać.
Uzyskaj pozwolenie na wjazdNiektóry sprzęt (w tym między innymi załadowana betoniarka, która potrafi ważyć nawet 35 ton) ze względu na swoją wagę może spotkać się z zakazem wjazdu na wielu osiedlowych drogach. Taki zakaz może okazać się dla Ciebie problematyczny, ponieważ musisz jakoś dostarczyć niezbędne materiały na budowę. Co zrobić, aby uzyskać pozwolenie na wjazd ciężkich pojazdów? Koniecznie musisz zgłosić się do odpowiedniego organu, który zarządza daną drogą, i wystąpić o pozwolenie na wjazd albo jednorazowy, albo przez określony czas. Oznacza to, że wcześniej wspomniana betoniarka musi posiadać przepustkę, inaczej nie wjedzie na daną posesję. Zdarzają się też sytuacje, w których wymagane jest, aby pracownicy budowy kierowali ruchem w czasie wjazdu betoniarki. W wielu przypadkach sprzęt też może poruszać się z określoną odgórnie prędkością.
Podsumowując, przygotowanie drogi dojazdowej na budowę wymaga od Ciebie załatwienia kilku kwestii. Przede wszystkim musisz wybrać optymalny sposób na utwardzenie drogi - w ten sposób zadbasz o bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego oraz zaoszczędzisz czas i pieniądze. Pamiętaj też o zachowaniu odpowiedniej szerokości oraz uzyskaniu pozwolenia na wjazd.