Wiadomości
Udostępnij:
Czym i jak często karmić kota, aby cieszył się doskonałym zdrowiem?
-
02.11.2022 09:42
-
Aktualizacja: 09:43 02.11.2022
Prawidłowa dieta odgrywa ważną rolę nie tylko w życiu ludzi, ale i zwierząt. W związku z tym, właściciele kotów, często zastanawiają się, czy faktycznie zapewniają swoim pupilom to, co jest dla ich zdrowia najlepsze? Dowiedz się, jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie kota!
Mokra czy sucha karma dla kota - którą wybrać?
Z łatwością znaleźć można właścicieli kotów, którzy podają swoim pupilom wyłącznie mokrą lub tylko suchą karmę. Najczęściej jednak menu kotów dorosłych obejmuje oba te rodzaje. Który ze sposobów żywienia jest jednak najlepszy? Jak się okazuje, ostatni, czyli mieszany - podawanie kotom zarówno mokrej, jak i suchej karmy posiada bowiem wiele zalet. Warto wiedzieć, że wysokiej jakości sucha karma dla kota (https://apetete.pl/karmy-suche-dla-kota.html) jest w stanie dostarczyć futrzakowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie jego organizmu.
Ze względu jednak na jej niską wilgotność, warto dietę uwzględniającą karmę suchą wzbogacić również o tą mokrą, dostarczającą kotom wodę, która w przypadku tych zwierząt pobierana jest właśnie głównie z pożywienia. Z tego też względu, dieta mieszana dostarczy kotu potrzebnych składników oraz co istotne, zapobiegnie nudzie, której efektem staje się niekiedy koci strajk głodowy. Ważne jest jednak, aby wybierając mokry i suchy pokarm zwrócić szczególną uwagę na jego skład - koty to drapieżniki, których dieta powinna być bogata w mięso, dlatego też najlepiej sprawdzi się karma bezzbożowa oraz pozbawiona cukrów, aromatów i konserwantów.
Zarówno suche karmy, jak i te mokre, powinny być ponadto dopasowane do konkretnego kota. Warto w tym przypadku uwzględnić wiek swojego pupila, a także jego poziom aktywności oraz stan zdrowia. Pokarm dla kota ze szczególnymi potrzebami zawierać będzie składniki wspierające pracę konkretnych narządów, co pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie całego organizmu, co objawi się w postaci lśniącej i mocnej sierści oraz doskonałego samopoczucia mruczka.
Ludzkie jedzenie w kociej diecie - tak czy nie?
Chociaż tendencję do oddawania resztek posiłków swojemu pupilowi częściej mają właściciele psów, kociarzom również zdarza się oddać jakiś "smaczek" z własnego talerza. Według weterynarzy jest to jednak duży błąd, który może mruczka wiele kosztować. Organizm kota nie toleruje bowiem wielu produktów, które ludzie spożywają na co dzień.
Najczęściej powielanym błędem jest podawanie kotu chociażby mleka - warto wiedzieć, że zawarta w nim laktoza może zalegać w układzie pokarmowym futrzaka, powodując często nie tylko problemy gastryczne, ale i reakcje alergiczne w postaci świądu i wysypki. Do bardziej niebezpiecznych składników diety ludzkiej, które poważnie mogą zaszkodzić kotu, zaliczają się jednak cebula, czosnek, por czy szczypiorek.
Mimo, że często ciężko jest odmówić pupilowi kawałka surowego mięsa, również nie powinno ono trafiać do kociej miski ze względu na ryzyko mikrobiologiczne. Podobnie sprawa wygląda w przypadku mięsa przetworzonego, zwłaszcza pod postacią tłustej kiełbasy czy kotletów, które u kotów mogą stać się przyczyną poważnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych.
Dzienna ilość karmy - jak często należy karmić swojego kota?
Właściciele kotów, w menu których znajduje się zarówno karma sucha, jak i karma mokra, nie muszą obawiać się, że ich pupil będzie chodził głodny. Według zaleceń specjalistów, sucha karma powinna być dostępna dla kota przez cały czas, aby w każdej chwili mogły zaspokoić swoją potrzebę zjedzenia posiłku. Jest to istotne, gdyż zwierzęta te lubią spożywać niewielkie porcje, robiąc to jednak dosyć często. Z tego też względu, jeżeli chodzi o karmę mokrą, warto podawać mruczkowi jej niewielkie porcje średnio 3 - 4 razy dziennie. Jeżeli jednak chodzi o wielkość porcji karmy suchej i mokrej czy ilość posiłków w ciągu dnia, warto przede wszystkim kierować się zaleceniami weterynarza - pozwoli to na utrzymanie prawidłowej wagi ciała zwierzęcia oraz zaspokojenie jego indywidualnych potrzeb, które mogą się różnić na przykład w przypadku kotów rasowych.
Kategorie: