Wiadomości
Udostępnij:
Park Aleksandria zdewastowany miesiąc po otwarciu. Sprawcy są na monitoringu
-
25.07.2023 16:35
-
Aktualizacja: 07:19 26.07.2023
Ledwie miesiąc od otwarcia parku Aleksandria w Siedlcach po rewitalizacji miejsce to zostało zniszczone przez wandali. – Dewastują znaki drogowe, ławki, skrzynkę – mówi rzeczniczka urzędu miasta. Jak się okazało, sprawców – dwóch mężczyzn w wieku 25–30 lat – zarejestrował miejski monitoring. Sprawa trafi na policję.
Wandale zdewastowali park Aleksandria w Siedlcach, który dopiero co został odrestaurowany. Zniszczonych zostało m.in. kilka ławek i elewacja jednego z budynków.
– W parku i okolicy monitoring miejski bardzo dobrze funkcjonuje. Okazało się, że jest uwidocznionych dwóch sprawców. Bardzo dobrze widać ich sylwetki i twarze, prześledziliśmy też ich trasę. Doskonale widać, jak panowie idą, co robią po drodze, i to nie tylko w parku, ale też poza nim – mówi rzeczniczka urzędu miasta Aneta Krajewska.
Mężczyźni zdewastowali także kilkanaście znaków drogowych oraz ogrodzenie i elewację Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego.
– Dewastują znaki drogowe, ławki, skrzynkę. Cały materiał dowodowy z monitoringu został zabezpieczony i zostanie złożony wniosek do policji – zapowiada Krajewska.
– Myślę, że nie tylko my jesteśmy niezadowoleni i zniesmaczeni, ale również mieszkańcy potępiają ten akt wandalizmu. Park został niedawno otwarty, wszyscy są zadowoleni z tego, jak wygląda i na pewno pomazane ławeczki nie dodają mu splendoru – dodaje.
Szacowanie strat trwa, a pierwsze naprawy ruszą lada moment. Samorząd będzie oczekiwał, że sprawcy zwrócą koszty.
Park Aleksandria – historia
Pierwotnie park został utworzony jako „włoski”. Po przejęciu majątku przez Czartoryskich przekształcony około 1768 r. wg projektu Franciszka Salezego Sarnowskiego i Aleksandry Ogińskiej w park sentymentalny. W związku z planowaną w lipcu 1783 r. wizytą w Siedlcach króla Stanisława Poniatowskiego w parku utworzono wiele romantycznych i egzotycznych obiektów.
Ogród składał się z dziko rosnących lasków, gajów, klombów, krętych dróg i kanałów z licznymi wyspami. Było w nim ponad trzydzieści różnych budowli: domki mieszkalne księżnej, altany, łazienki, domek rybacki, meczet turecki, oranżeria, stajenka, wiatrak i in.
Park wydzierżawiono osobom prywatnym w latach czterdziestych XIX, a w kilka lat później przekazano miastu. Park Miejski w latach 1869–1909 otoczono żelaznym ogrodzeniem od strony południowej i zachodniej oraz murowanym parkanem od strony północnej. Miejski Komitet Krzewienia Trzeźwości Publicznej utworzony w 1900 r. prowadził w parku jadłodajnię i herbaciarnię, był także organizatorem imprez w parku. II wojna światowa doprowadziła do znacznej dewastacji parku, okupanci hitlerowscy rozebrali większość istniejących w parku obiektów m.in.: teatr letni, restaurację i estradę.
Dzisiejszy park znacznie odbiega od pierwowzoru parku sentymentalnego. Zajmujący zdecydowanie mniejszy obszar i pozbawiony dawnego układu jest obecnie typowym parkiem miejskim. W parku do dzisiaj rosną ponad dwustuletnie drzewa. Niektóre z nich uznano za pomniki przyrody.
Czytaj też: Zniszczyli betonowy stół do gry w piłkarzyki. Szukają ich policjanci i władze gminy
Źródło:
Autor:
Olga Kwaśniewska/PA