Wiadomości
Udostępnij:
W nocy z soboty na niedzielę częściowe zaćmienie Księżyca
-
28.10.2023 16:29
-
Aktualizacja: 12:26 29.10.2023
W nocy z 28 na 29 października warto spojrzeć w stronę Księżyca. Z terytorium Polski będzie widoczne jego częściowe zaćmienie. Maksimum zjawiska nastąpi kwadrans po godz. 22. Zakryte będzie jednak tylko około jednej ósmej księżycowej tarczy.
– Zaćmienia lubią chodzić parami. To potwierdza się i tym razem – mówi Nauce w Polsce astronom Jerzy Rafalski z Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium w Toruniu. 14 października w Amerykach można było obserwować obrączkowe zaćmienie Słońca. Teraz miłośnicy astronomii czekają na zaćmienie Księżyca.
– To wynika z faktu, że Księżyc potrzebuje około miesiąca, aby okrążyć całkowicie Ziemię. Gdy mieliśmy zaćmienie Słońca, Księżyc był pomiędzy Ziemią a Słońcem. Po prawie dwóch tygodniach pokona połowę orbity i znajdzie się po przeciwnej stronie Ziemi. Tak, że Ziemia oświetlana przez Słońce rzuci cień na swojego naturalnego satelitę – opisuje Rafalski.
Zaćmienie Księżyca widoczne z Polski
Będzie to zaćmienie częściowe, ale widoczne z Polski. Początek zjawiska nastąpi o godz. 20.02 w formie zaćmienia półcieniowego, a o godz. 21:35 tarcza Księżyca zacznie wchodzić w cień Ziemi. Faza maksymalna nastąpi o godz. 22:15. Widowisko zakończy się około 22:52.
– Dolna, lewa część tarczy Księżyca będzie nieco ciemniejsza, jakby „wygryziona”, choć Księżyc będzie w pełni. Ziemski cień w zasadzie liźnie powierzchnię Księżyca, bo zakryte będzie jedynie około jednej ósmej tarczy – opisuje astronom.
Warto zwrócić uwagę na kształt ziemskiego cienia, który zakryje Księżyc. – Jeśli się dobrze przyjrzeć, to widać, że to fragment okręgu. Dawno temu pierwsi obserwatorzy nieba w ten między innymi sposób zrozumieli, że Ziemia jest kulą – zauważył Rafalski.
Czytaj też: Dziś w nocy pośpimy godzinę dłużej. Zmiana czasu z letniego na zimowy [ANKIETA]
Źródło:
Autor:
RDC /PA