Wiadomości
Udostępnij:
Stopy procentowe bez zmian. „W tym cyklu podwyżek już nie będzie”
-
08.02.2023 15:14
-
Aktualizacja: 06:57 09.02.2023
Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła w środę stóp procentowych – poinformowała RPP. To piąty z rzędu miesiąc bez decyzji o zmianie stóp procentowych. Jak powiedział ekonomista Banku Pekao, w tym cyklu nie będzie już podwyżek.
Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę dwudniowym posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych. Tym samym główna stopa NBP, referencyjna, nadal pozostała na poziomie 6,75 proc., stopa lombardowa utrzymana została na poziomie 7,25 proc., a stopa depozytowa nadal wynosi 6,25 proc. Stopa redyskontowa weksli to nadal 6,8 proc. a stopa dyskontowa weksli – 6,85 proc.
To piąty miesiąc z rzędu bez decyzji o zmianie stóp procentowych. Ostatnia zmiana – podwyżka – miała miejsce we wrześniu 2022 r. Wprawdzie RPP nie ogłosiła, że cykl podwyżek stóp został zakończony, jednak zdaniem ekonomistów więcej podwyżek stóp procentowych już nie będzie.
– W tym cyklu już podwyżek nie będzie, następnym ruchem będzie obniżka stóp – powiedział ekonomista Banku Pekao Piotr Bartkiewicz.
Co z inflacją?
Jak wynika z prognoz Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG), tempo wzrostu PKB w całym 2023 roku wyniesie 1,5 proc., a w 2024 roku zwiększy się do 3,5 proc.
Według przewidywań IPAG inflacja w Polsce na początku 2023 roku nieco jeszcze przyspieszy, by od początku drugiego kwartału stopniowo wyhamowywać. Oprócz efektu bazy, efekty zacznie przynosić spadek cen surowców energetycznych oraz zacieśnianie polityki monetarnej, które z jednej strony spowoduje obniżenie dynamiki wzrostu cen, ale z drugiej – wspomniane wcześniej osłabienie tempa wzrostu gospodarczego.
„W całym 2023 roku średni poziom inflacji wynosić będzie 13,4 proc., a jej wysokość będzie się zmniejszała w kolejnych miesiącach, by w grudniu wynieść około 8,0 proc. W 2024 roku tempo wzrostu cen konsumpcyjnych będzie jeszcze niższe, nadal jednak powyżej poziomu celu inflacyjnego NBP: inflacja średnioroczna wyniesie 6,5 proc., a grudniowa może obniżyć się do 5 proc.” – prognozuje IPAG.
Czytaj też: ZUS rozsyła PIT-y emerytom i rencistom
Źródło:
Autor:
RDC /PA