Wiadomości
Udostępnij:
Wiceminister rolnictwa w RDC: Projekt o interwencyjnym skupie zboża na ukończeniu
-
18.04.2024 10:39
-
Aktualizacja: 14:36 18.04.2024
Rozporządzenie w sprawie interwencyjnego skupu zbóż dla rolników ma być przyjęte w przyszłym tygodniu – powiedział w „Poranku RDC” wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski. Z takiego rozwiązania mają skorzystać polscy rolnicy, którzy zdecydują się na sprzedaż żyta, pszenżyta i jęczmienia od 1 stycznia do 31 maja.
STEFAN KRAJEWSKI W „PORANKU RDC” | POSŁUCHAJ
W przyszłym tygodniu mają zapaść ostateczne decyzje dotyczące interwencyjnego skupu zbóż dla polskich rolników. O pracach nad rozporządzeniem mówił w „Poranku RDC” wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski.
– Projekt jest już praktycznie na ukończeniu. Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu premier będzie mógł powiedzieć, że to działa. Ten sposób dofinansowania ma pobudzić eksport, czyli wywiezienie nadwyżek zboża z Polski, które zalega dziś w polskich magazynach – powiedział Krajewski.
W Polsce jest około dziewięciu milionów ton zbóż z ubiegłorocznych zbiorów. Program ma doprowadzić do redukcji zapasów o połowę. Resort rolnictwa przewiduje, że eksport zboża w kwietniu wyniesie milion ton.
Uruchomienie dopłat do sprzedaży zbóż to jedno ze zobowiązań zawartych w marcowym porozumieniu rolników z władzami resortu w Jasionce.
W podpisanym wówczas dokumencie obie strony – rządowa i rolnicy – ustalili m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem oraz to, że minister rolnictwa ma zwrócić się do premiera Donalda Tuska z wnioskiem o wstrzymanie tranzytu przez terytorium Polski objętych embargiem produktów rolnych z Ukrainy.
Protest rolników na przejściu granicznym
Tymczasem rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane.
Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim.
Protest rolników polega na przechodzeniu przez przejście dla pieszych przed przejściami granicznymi i blokowaniu wyjazdu samochodów ciężarowych jadących z ładunkiem z Polski, przepuszczany jest jeden tir na godzinę. Protestujący przepuszczają auta osobowe oraz autokary.
Jak powiedział lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów, blokada, która rozpoczęła się w czwartek, to protest ostrzegawczy, który potrwa 48 godzin. – Jeśli rząd nie zauważy nas, nie będzie nas traktował poważnie i nie zacznie spełniać naszych postulatów, to zablokujemy przejścia na stałe – zapowiedział.
Podkreślił, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd.
– Rząd nas lekceważy, odbyły się spotkania w Warszawie, ale one nic nie przyniosły. Strona ukraińska jest bardzo roszczeniowa i nie chce żadnego kompromisu – ocenił lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi.
Nowe dopłaty dla rolników
Ponadto do połowy roku rząd planuje przyjąć projekt zmiany ustawowej wprowadzającej na lata 2023–2027 nowe formy wsparcia w ramach dopłat bezpośrednich dla rolników – nowy ekoschemat i płatności dla małych gospodarstw.
Zgodnie z założeniami w nowych ekoschemacie płatność będzie przyznawana rolnikowi za przeznaczenie nie więcej niż 4 proc. powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie na grunty orne wyłączone z produkcji. Zakłada się, że będzie to działanie dobrowolne i dodatkowo płatne w ramach nowego ekoschematu.
Z kolei płatności dla małych gospodarstw – o powierzchni od 1 do 5 ha – mają wynieść 225 euro za hektar, czyli maksymalnie 1125 euro na gospodarstw. Płatność ta ma zastąpić wszystkie inne rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania rolnicy gospodarujący na niewielkich areałach będą mogli uzyskać wsparcie w uproszczonej formie nie wymagającej od nich spełniania wszystkich warunków określonych dla innych płatności – zaznacza się w uzasadnieniu.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2024 r.
Czytaj też: Minister klimatu o zamrożeniu cen prądu: będzie dotyczyło wszystkich gospodarstw domowych
Źródło:
Autor:
Cyryl Skiba/PA
Kategorie: