Wiadomości
Udostępnij:
Obchody 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości z udziałem najważniejszych osób w państwie
-
11.11.2024 13:44
-
Aktualizacja: 18:00 11.11.2024
W poniedziałek w Polsce odbywają się obchody Narodowego Święta Niepodległości. W uroczystościach państwowych upamiętniających wydarzenia sprzed 106 lat uczestniczyły najważniejsze osoby w państwie, m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Szymon Hołownia i marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.
W poniedziałek rano prezydent Andrzej Duda złożył wieńce przed znajdującymi się przy Trakcie Królewskim pomnikami Ojców Niepodległości - Wincentego Witosa, a następnie Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego. Wieniec przed pomnikiem Wincentego Witosa złożył również wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
Następnie prezydent wręczył w Belwederze odznaczenia państwowe z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Orderem Orła Białego odznaczeni zostali publicysta, tłumacz, filozof i polityk związany z Prawem i Sprawiedliwością prof. Ryszard Legutko oraz lekarz otochirurg i otolog, twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach prof. Henryk Skarżyński.
W gronie odznaczonych przez prezydenta Andrzeja Dudę znaleźli się też m.in. muzyk Włodzimierz Nahorny, były szef MSZ Witold Waszczykowski i przewodniczący Komitetu Katyńskiego Andrzej Melak.
W stołecznej Świątyni Opatrzności Bożej odprawiona została msza św. w intencji narodu. Mszy przewodniczył administrator apostolski archidiecezji warszawskiej kard. Kazimierz Nycz, a koncelebrowali ją m.in. biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz, sekretarz generalny KEP bp Marek Marczak oraz kilkudziesięciu księży.
W liturgii uczestniczył prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz a także m.in. marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska oraz szef NIK Marian Banaś. Byli także przedstawiciele wojska, w tym m.in. zastępca Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. dywizji Dariusz Pluta oraz dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. gen. Marek Sokołowski.
Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza
Centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy, marszałka Sejmu Szymona Hołowni i marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej odbyły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. W uroczystościach wzięli również udział m.in. wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski i szef MSZ Radosław Sikorski. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbył się także Apel Pamięci oraz salut narodowy.
Wiwat #NaszaNiepodległa 🇵🇱@MON_GOV_PL @Polska_Zbrojna pic.twitter.com/r26SziF5eH
— Dowództwo GW (@DGWdowodztwo) November 11, 2024
Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda podkreślił rolę Ameryki w odzyskaniu niepodległości przez Polskę w roku 1918. Zaznaczył także, że "jesteśmy wdzięczni naszym sojusznikom, kolejnym prezydentom USA, że przyjeżdżają do nas i powtarzają twardo słowa o gwarancjach bezpieczeństwa".
Prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Szymon Hołownia, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w dniu Narodowego Święta Niepodległości złożyli wieniec od narodu na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Do przypadającej w poniedziałek rocznicy odniósł się także w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. "Polska silna, dobrze uzbrojona i zjednoczona wokół sprawy suwerenności i bezpieczeństwa to nasze wspólne narodowe zadanie. Żyjemy w czasach i w miejscu, gdzie niepodległość nie jest nikomu dana za darmo i na zawsze. Pamiętajmy o tym nie tylko w dniu jej święta 11 Listopada" - napisał szef rządu na platformie X.
Również ministrowie, b. ministrowie i politycy w dniu Narodowego Święta Niepodległości złożyli życzenia na platformach społecznościowych. "Niech żyje Polska, świętujmy!" - zaapelowali.
11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.
Czytaj też: Marsz Niepodległości przejdzie ulicami Warszawy. Czy będzie bezpiecznie?
Źródło:
Autor:
RDC /PL