Wiadomości
Udostępnij:
Jaka inflacja w styczniu 2025? GUS podał najnowsze dane [SPRAWDŹ]
-
14.02.2025 10:12
-
Aktualizacja: 12:03 14.02.2025
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu 2025 r. wzrosły rdr o 5,3 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,0 proc. – podał we wstępnych danych Główny Urząd Statystyczny.
Inflacja w styczniu wyniosła rok do roku 5,3 proc., a miesiąc do miesiąca 1,0 proc. Jak przekazał Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu 2025 r. wzrosły rdr o 5,3 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,0 proc.
Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w styczniu o 5,0 proc. rdr i wzrostu o 0,7 proc. mdm.
W grudniu inflacja wyniosła 4,7 proc.
Według wstępnych danych, w styczniu 2025 r. #ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły r/r o 5,3% (wskaźnik cen 105,3), a w stosunku do grudnia 2024 r. wzrosły o 1,0% (wskaźnik cen 101,0)
— GUS (@GUS_STAT) February 14, 2025
Dane ostateczne za styczeń i luty zostaną ogłoszone 14 marca.https://t.co/4aVdcPdVhP#GUS pic.twitter.com/PeTRMhck9L
Dlaczego inflacja jest wyższa?
Sebastian Sajnóg z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zauważył, że piątkowy odczyt „istotnie podbijają ceny energii.
– W bieżącym roku wzrost cen w Polsce będzie wprawdzie należeć do jednego z większych wśród państw UE, jednak różnice względem strefy euro będą umiarkowane – ocenił.
Ekonomista podkreślił, że przyspieszenie inflacji z 4,7 do 5,3 proc. w ujęciu rocznym było zasługą cen żywności, których tempo wzrostu przyśpieszyło z 4,8 do 5,5 proc. rdr. Zwrócił uwagę, że podniosły się też koszty energii – były one wyższe o 13,2 proc. rdr.
– To między innymi efekt wyższej opłaty dystrybucyjnej w przypadku cen gazu. Inflacja bazowa wyniosła 4,1 proc. Dalej dominuje głównie wzrost cen usług – dodał.
Jego zdaniem kolejne miesiące dalej podniosą wysokie tempo wzrostu cen. – Spodziewamy się szybszego wzrostu cen towarów przemysłowych. W strefie euro skończył się okres, gdy ceny producentów znajdywały się w deflacji, co wpłynie na presję kosztową. Większych spadków inflacji spodziewamy się dopiero w drugiej połowie roku. Będzie to efekt wolniejszego wzrostu cen usług. Niższe tempo wzrostu wynagrodzeń powinno hamować presje inflacyjną – wskazał analityk.
W jego ocenie w tym roku Polska pozostanie wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej, lecz „różnice w stosunku do państw zachodnich pozostaną umiarkowane”.
– Prognozy ekonomistów ankietowanych przez Focus Economics wskazują, że średnioroczna inflacja wyniesie 4,2 proc., podczas gdy w strefie euro będzie to 3,5 proc. – podsumował.
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.
Czytaj też: „Bez miłości nie ma życia”. Specjalna akcja RDC w święto zakochanych
Źródło:
Autor:
RDC /PA
Kategorie: