Wiadomości
Udostępnij:
Światowy Dzień Rzucania Palenia. „Wypalenie jednego papierosa skraca życie o 10-12 minut”
-
16.11.2023 10:16
-
Aktualizacja: 15:01 16.11.2023
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Szacuje się, że na świecie co roku z powodu palenia przedwcześnie umiera około pięć milionów osób. Według Fundacji „Promocja zdrowia” siedem milionów Polaków jest palaczami. Rak płuca, krtani, pęcherza moczowego, choroby układu krążenia, udary mózgu, a nawet depresja, to tylko niektóre choroby, które powoduje palenie papierosów.
Palenie papierosów skraca życie i jest przyczyną wielu poważnych chorób. W Światowym Dniu Rzucania Palenia warto pamiętać, że papierosy zawierają cztery tysiące szkodliwych dla zdrowia substancji. Czterdzieści z nich jest przyczyną zachorowań na nowotwory.
Chirurg ze szpitala wojewódzkiego w Płocku Marek Budny zaznacza, że palenie to zgubny nałóg.
— Przyjmuje się, że wypalenie jednego papierosa skraca nasze życie o około 10-12 minut i wpływa na wiele narządów i układów w naszym organizmie. Powoduje bardzo różne choroby, nie tylko układu oddechowego, ale także choroby układu krążenia. Oczywiście jest jednym z głównych przyczyn wielu nowotworów — mówi Budny.
Szacuje się, że na świecie co roku z powodu palenia przedwcześnie umiera około pięć milionów osób.
Przyczyna wielu chorób
Lekarz ostrzega, że palenie przyczynia się do chorób, które często kończą się śmiercią.
— Palenie jest jedną z głównych przyczyn raka płuc. Rak płuca jest, w zależności od płci, na pierwszym lub drugim miejscu pod względem wszystkich zgonów chorób nowotworowych. Ponadto ma wpływ na układ krążenia, czyli na chorobę niedokrwienną serca i zawał mięśnia sercowego. Jak dobrze wiemy, choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów kobiet i mężczyzn w Polsce — tłumaczy Budny.
Rozstanie z nałogiem
Internista Krzysztof Gogolewski zapewnia, że każdy moment jest dobry na rozstanie z tym szkodliwym nałogiem.
— Na zaprzestanie palenia nigdy nie jest za późno. Oczywiście efekty są często po latach, chociaż właściwie zaprzestanie palenia skutkuje w krótszej perspektywie, jeśli chodzi o wpływ na wydolność fizyczną, co ma duże znaczenie, jeżeli ktoś pali papierosy, ale choruje na jakąś inną chorobę — mówi Gogolewski.
Według Fundacji „Promocja zdrowia” papierosy pali około siedem milionów Polaków.
Czytaj też: Gdzie najtaniej kupimy mieszkanie w największych miastach Mazowsza? [SPRAWDŹ]
Źródło:
Autor:
Katarzyna Piórkowska/JD