Wiadomości
Udostępnij:
Poseł Przemysław Wipler w RDC: w koalicyjnym rządzie problemem będzie Lewica
-
30.10.2023 09:48
-
Aktualizacja: 13:46 30.10.2023
W koalicyjnym rządzie Lewica będzie problemem - uważa Przemysław Wipler. Poseł nowej kadencji z Konfederacji skomentował w „Poranku RDC” skład nowego Sejmu. Jego zdaniem jest bardzo poważny brak spójności programowej wśród partii.
Przemysław Wipler, poseł nowej kadencji z Konfederacji uważa, że problemem w koalicyjnym rządzie będzie Lewica. W „Poranku RDC” tłumaczył, że jest bardzo poważny brak spójności programowej wśród partii. Chodzi zarówno o kwestie gospodarcze, jak i światopoglądowe. Zdaniem Wiplera, radykalna Lewica w postaci partii Razem, nie jest rozwiązaniem dla Donalda Tuska, co może przełożyć na brak eksponowanych stanowisk dla koalicjanta.
- Jeżeli Lewica nie będzie walczyła o swoją agendę, o swój plan, pomysł bardzo lewicowy, odcinający się właśnie w kwestiach światopoglądowych od Koalicji Obywatelskiej i w kwestiach gospodarczych, to Lewica nie będzie potrzebna i zginie za cztery lata. Lewica musi mieć tożsamość, żeby przetrwać. Oni o tym wiedzą, dlatego jest nerwowo - mówił poseł w Radiu dla Ciebie.
Trwają rozmowy programowe części partii opozycyjnych, które mają doprowadzić do utworzenia nowego rządu. Toczą się między Koalicją Obywatelską, Trzecią Drogą i Lewicą. Także na dzisiaj zaplanowana jest kolejna runda spotkań, która mają wypracować odpowiednie porozumienia.
Kto ma mandat poselski?
W wyborach 15 października PiS zdobyło 194 mandaty, KO - 157; Trzecia Droga - 65; Nowa Lewica - 26; Konfederacja - 18. Ponad 100 osób w poselskich ławach zasiądzie po raz pierwszy.
Wśród sejmowych debiutantów wprowadzonych przez PiS jest grupa doświadczonych polityków, w tym prezydenccy ministrowie - Marcin Przydacz (szef Biura Polityki Międzynarodowej), Paweł Szrot (b. szef gabinetu prezydenta) i Piotr Sałek (doradca prezydenta). Po raz pierwszy w ławach sejmowych zasiądzie też dotychczasowy minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka.
Wśród debiutantów, którzy dostali się do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej są dotychczasowi senatorowie Marcin Bosacki i Robert Dowhan, wieloletni prezydent Sopotu Jacek Karnowski, lider AgroUnii Michał Kołodziejczak, marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak, były trener skoczków narciarskich Apoloniusz Tajner oraz historyk i dziennikarz Bogusław Wołoszański. Do Sejmu wróci lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, który jako "jedynka" KO w Warszawie zdobył ponad 538 tys. głosów. Ponownie, po latach przerwy, posłem będzie też mec. Roman Giertych.
Z list Trzeciej Drogi mandat posła uzyskał lider Polski 2050 - Szymon Hołownia i wiceszef tej formacji Michał Kobosko. Najmłodszym posłem w Sejmie nowej kadencji będzie wybrany z listy Trzeciej Drogi 24-letni Adam Gomoła - ekonomista, rzecznik Polski 2050 w woj. opolskim.
Wśród debiutantów, którzy dostali się do Sejmu z list Nowej Lewicy, głośno jest o Łukaszu Litewce, który w okręgu sosnowieckim uzyskał najlepszy wynik i zdobył prawie dwa razy więcej, niż współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.
Także Konfederacja wprowadziła do Sejmu nowe twarze, wśród ich jest współprzewodniczący formacji Sławomir Mentzen, który startował w Warszawie oraz Karina Bosak.
Posłuchaj całej rozmowy: Przemysław Wipler w „Poranku RDC”
Źródło:
Autor:
Cyryl Skiba/PL