Ruszyło Euro 2024. Za nami mecz otwarcia pomiędzy Niemcami a Szkocją [WYNIK]

• 14.06.2024 20:57

• Aktualizacja: 10:15 15.06.2024

Oficjalnie rozpoczął się turniej finałowy Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2024. W meczu otwarcia Niemcy pokonali Szkocję 5:1. Z kolei Biało-Czerwoni swój pierwszy mecz rozegrają w niedzielę, 16 czerwca z Holandią. Finał turnieju odbędzie się 14 lipca w Berlinie.

O godzinie 21.03 francuski sędzia Clement Turpin rozpoczął w Monachium mecz inaugurujący 17. edycję piłkarskich mistrzostw Europy. Na Football Arena Munich rywalizują reprezentacje Niemiec i Szkocji.

Pierwszy gwizdek sędziego poprzedziła trwająca kilkanaście minut ceremonia otwarcia. Na głównej płycie stadionu, na którym swoje mecze na co dzień rozgrywa Bayern Monachium, wystąpiło kilkudziesięciu tancerzy, a także m.in. zaprezentowano flagi wszystkich krajów-uczestników.

Na boisku pojawiło się też trofeum, o które walczą uczestnicy. Wnieśli je byli niemieccy piłkarze Juergen Klinsmann i Bernd Dietz oraz wdowa po legendzie niemieckiej piłki nożnej Franzu Beckenbauerze - Heidi Beckenbauer. Klinsmann, Dietz i Beckenbauer byli kapitanami reprezentacji, które triumfowały w ME.

Niemcy - Szkocja to pierwsze z 51 spotkań turnieju, który będzie rozgrywany na 10 stadionach w 10 niemieckich miastach. Do grupy A trafiły także reprezentacje Szwajcarii i Węgier, które zmierzą się w sobotę w Kolonii.

W turnieju wezmą udział 24 drużyny. Mecze będą odbywać się w 10 niemieckich miastach, m.in. w Berlinie, Monachium i Stuttgarcie.

Polska swój udział w turnieju zainaugruje w niedzielę 16 czerwca, mierząc się o 15:00 z Holandią w Hamburgu. Kolejny mecz Polacy zagrają 21 czerwca z Austrią. Ostatnim meczem grupowym będzie spotkanie z Francją, które odbędzie się 25 czerwca.

Wśród 18 arbitrów, którzy będą prowadzić mecze, jest Szymon Marciniak wraz ze swoim zespołem: Tomaszem Listkiewiczem i Adamem Kupsikiem. Dwaj Polacy - Bartosz Frankowski i Tomasz Kwiatkowski - są też wśród sędziów VAR.

Finał turnieju odbędzie się 14 lipca w Berlinie.

Najwyższe zwycięstwo w historii meczów otwarcia

Niecałe 10 minut zajęło podopiecznym selekcjonera Juliana Nagelsmanna zdobycie pierwszego gola w tegorocznym turnieju. Joshua Kimmich podał z prawego skrzydła na środek boiska, skąd precyzyjnym strzałem popisał się Florian Wirtz. Pomocnik Bayeru Leverkusen miał tego dnia dokładnie 21 lat i 42 dni i został najmłodszym strzelcem gola dla Niemiec w ME w historii.

Absolutnym rekordzistą jest Szwajcar Johan Vonlanthen, który wpisał się na listę strzelców w meczu z Francją w 2004 roku w wieku 18 lat i 141 dni.

W 19. minucie starszy od Wirtza o 67 dni Jamal Musiala podwyższył na 2:0 mocnym strzałem ze środka pola karnego. Po raz pierwszy w historii ME zdarzyło się, że w jednym meczu dla tej samej drużyny gole zdobyło dwóch piłkarzy, którzy nie skończyli jeszcze 22 lat. Musiala został przy okazji najmłodszym w historii piłkarzem, który wystąpił w co najmniej jednym spotkaniu dwóch edycji ME.

Szkocja nie była w stanie w żaden sposób odpowiedzieć na sposób gry Niemców, którzy konstruowali kolejne ataki. Po jednym z nich debiutujący w mistrzostwach Europy Ryan Porteous sfaulował w polu karnym Ilkaya Guendogana. Początkowo francuski sędzia Clement Turpin przewinienia nie zauważył, ale po obejrzeniu powtórki pokazał szkockiemu obrońcy czerwoną kartkę i przyznał gospodarzom "jedenastkę", którą na gola zamienił Kai Havertz (45+1.).

W drugiej połowie obraz gry się nie zmienił, dlatego nie było zaskoczeniem, gdy w 68. minucie na 4:0 podwyższył Niclas Fuellkrug, który na boisku pojawił się pięć minut wcześniej. Szkoci mieli chwilę radości w 87., gdy przypadkiem do własnej bramki piłkę posłał Antonio Ruediger, ale ostatnie słowo i tak należało do Niemców - wynik ustalił powołany w ostatniej chwili za kontuzjowanego Aleksandara Pavlovica Emre Can (90+3.).

Statystycy Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) wyliczyli, że gospodarze oddali łącznie 19 strzałów, w tym 10 celnych, a Szkocja w obu tych rubrykach miała zero - mimo że zdobyła bramkę.

To najwyższe zwycięstwo w historii meczów otwarcia mistrzostw Europy. Poprzednimi rekordzistami byli Włosi, którzy przed trzema laty pokonali w Rzymie Turcję 3:0. W starciach otwierających rywalizację w ME nigdy wcześniej nie padły więcej niż trzy bramki.

Kto gra w Euro 2024?

Najbardziej utytułowani są Niemcy i Hiszpanie, którzy triumfowali w mistrzostwach Starego Kontynentu po trzy razy. Tytułu wywalczonego trzy lata temu bronić będą Włosi.

Po raz trzeci w ME zagrają 24 reprezentacje. Zostały one podzielone na sześć grup. Po dwie czołowe z każdej oraz cztery z najlepszym bilansem spośród tych, które zajmą trzecie lokaty, awansują do 1/8 finału. Począwszy od tej fazy obowiązywać będzie system pucharowy, czyli przegrywający odpada. Finał - 14 lipca na Stadionie Olimpijskim w Berlinie.

Poza Monachium i Berlinem, status miast-gospodarzy ma osiem innych ośrodków: Duesseldorf, Stuttgart, Kolonia, Lipsk, Dortmund, Gelsenkirchen, Frankfurt nad Menem i Hamburg, gdzie w niedzielę występy w Euro 2024 spotkaniem z Holandią rozpoczną polscy piłkarze.

Później ich rywalami będą jeszcze Austria - 21 czerwca w Berlinie oraz Francja - cztery dni później w Dortmundzie.

Będzie to piąty start biało-czerwonych w tej imprezie. Dotychczas trzykrotnie odpadli po fazie grupowej, a osiem lat temu we Francji dotarli do ćwierćfinału, przegrywając w nim w serii rzutów karnych z późniejszym triumfatorem - Portugalią.

Sportowe emocje na antenie RDC

Za nami pierwsza audycja „Strefa Euro 2024”. Na tapet wzięliśmy mecz otwarcia Mistrzostw Europy w piłce nożnej - sportowi eksperci analizowali składy zarówno Niemiec, jak i Szkocji. Rozmawialiśmy też o kontuzji Roberta Lewandowskiego - kiedy kapitan polskiej kadry wybiegnie na murawę?

Gośćmi Marka Wiernika byli:

• Przemysław Paczkowski i Miłosz Kuter - dziennikarze RDC
  • Tomasz Sokołowski - ekspert piłkarski RDC
  • Bogdan Saternus - dziennikarz sportowy TVP3 Warszawa
  • Tomasz Zając - fizjoterapeuta

Sportowe emocje w Radiu dla Ciebie! Poczuj atmosferę piłkarskiego święta. Poznaj ciekawostki na temat drużyn występujących na mistrzostwach Europy w Niemczech, opinie ekspertów, przeżywaj razem z nami emocje w trakcie meczów. Na audycję zaprasza Marek Wiernik, eksperci i dziennikarze Radia dla Ciebie. Codziennie o godzinie 16!