Wiadomości
Udostępnij:
6. edycja cyklu #PolacyRobiąTeatr #PolkiRobiąTeatr!
-
18.09.2024 12:18
-
Aktualizacja: 12:23 18.09.2024
Teatr Druga Strefa zaprasza na kolejne spektakle z 6. edycji cyklu #PolacyRobiąTeatr #PolkiRobiąTeatr, prezentującego spektakle polskich artystów mieszkających na stałe poza granicami kraju. We wrześniu będzie można zobaczyć dwa wyjątkowe przedstawienia: "DIT BEN IK. OTO JA" w wykonaniu Pranay’s Theatre z Amsterdamu oraz "TRZY SIOSTRY – POZA CZASEM" w wykonaniu The Mirror of Stage z Edynburga.
"DIT BEN IK. OTO JA" - 21 września 2024 o 19:00
Pranay cierpliwie czeka, ciągle wierzy w "dreams come true". Ale czas ucieka – w zeszłym roku skończył 40 lat. Może jest już za późno? Może wszystko zostało już przesądzone?
Tragikomedia Pranaya to mieszanka teatru lalkowego, rytualnego, imrpowizowanego, stand-up’u i storytellingu.
"TRZY SIOSTRY – POZA CZASEM" - 28 września 2024 o 19:00
Siostry toczą między sobą spory, różnice charakterów powodują konflikty, jednak wspierają się wzajemnie w ciężkiej drodze oczyszczenia, przepracowania traum i konfrontacji z duchami przeszłości.
W ramach cyklu do końca roku zostaną pokazane jeszcze trzy spektakle:
7 grudnia
KAMIENIE W KIESZENIACH | Divadlo Kontra | Spiska Nowa Wieś
13 grudnia
SPOWIEDŹ W DREWNIE | Polski Teatr w Wilnie | Wilno
14 grudnia
ROBCZIK | Polski Teatr w Wilnie | Wilno
Cykl #PolacyRobiąTeatr #PolkiRobiąTeatr to okazja do zobaczenia twórczości polskich artystów mieszkających poza granicami kraju. Teatr Druga Strefa jest jedynym teatrem w Polsce, który cyklicznie prezentuje spektakle polskich artystów mieszkających za granicą. Pierwsza edycja cyklu #PolacyRobiąTeatr #PolkiRobiąTeatr odbyła się w 2018 roku.
DIT BEN IK. OTO JA. | Pranay’s Theatre | Amsterdam
21 września 2024 19:00
Marzenia – jak to marzenia – czasami się spełniają, potrzebują czasu. Pranay cierpliwie czeka, ciągle wierzy w "dreams come true". Ale czas ucieka – w zeszłym roku skończył 40 lat. Może jest już za późno? Może wszystko zostało już przesądzone? W poszukiwaniu sensu odtwarza wybrane momenty ze swojego życia. Jakie duchy przeszłości zaprosi na scenę? Tragikomedia Pranaya to mieszanka teatru lalkowego, rytualnego, imrpowizowanego, stand-up’u i storytellingu.
Dit Ben ik. Oto ja. porusza zagadnienia tożsamości, imigracji, sztuki teatralnej i queer’u.
Spektakl wykonywany w języku polskim oraz angielskim.
O autorze:
Pranay Pawlicki ukończył Wydział Lalkarski Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu. Pracował w Teatrze Polskim w Warszawie, Teatrze Dramatycznym w Płocku, Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie i Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. Współpracował m.in. z Filipem Bajonem, Krzysztofem Jasińskim, Danem Jemmettem, Moniką Strzępką, Andrzejem Sewerynem, Peterem Steinem. W 2019 roku założył Pranay’s Theatre, autorski teatr monodramu. W 2020 roku dla Teatru Druga Strefa przygotował spektakl Ludobójcy. Rok później wyjechał do Holandii i zamieszkał w Amsterdamie. Dla Poolse Bibliotheek w Amsterdamie przygotował Are we next – nieco zmienioną angielską wersję Ludobójców. Doświadczenie emigracji zainicjowało powstanie Dit ben ik. Oto ja. Spektakl był grany w Amsterdamie w Astaro Theatro i Ventilator Cinema/OT301. W czerwcu zostanie zaprezentowany w Theater Bellevue, jednym z 3 najważniejszych teatrów w mieście. Pranay – jak wielu emigrantów przed nim – przywiózł do Amsterdamu swoje marzenia.
Z opinii widzów:
Dit ben ik. Oto ja na długo zapadnie mi w pamięć. Łączy młodość, historię, marzenia i dramat w sposób nigdy wcześniej nie widziany.
Ahmad Rabieh, Kaznodzieja
Pranay w swój własny, niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju sposób, opowiada historię swojego życia. Od polskiego miasteczka, w którym wszystko się zaczęło, po Amsterdam – gdzie mieszka jako czterdziestolatek. Przekształca swoje życie w olśniewające widowisko: zabawne, pełne niespodzianek i zwrotów akcji. Żongluje tematyką i formą teatralną, z anegdoty płynnie przechodzi w wrażliwą i pięknie wykonywaną muzykę na żywo.
Iris Brouwers, nauczycielka języków obcych
Dit ben ik. Oto ja jest przeżyciem dla zmysłów. Mnie i mojemu partnerowi bardzo podobało się to przemierzanie życia, pytania i trudności, jakich wiele osób doświadcza w związku z pracą, przeprowadzką do innego kraju i religią.
Luke Fairhead, expat
Spektakl pokazywany w ramach cyklu #Polacyrobiąteatr #Polkirobiąteatr
Teatr Druga Strefa jedyny teatr w Polsce od 2018 roku cyklicznie prezentuje spektakle robione przez Polskie artystki i Polskich artystów mieszkających na stałe poza Polską.
Tekst, reżyseria i wykonanie: Pranay Pawlicki
Czas trwania 75 min | Kategoria wiekowa 15+
Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa w ramach realizacji zadania publicznego "Teatr Druga Strefa 2024 - Premiery, Spektakle, Wydarzenia"
TRZY SIOSTRY – POZA CZASEM | The Mirror of Stage | Edynburg
28 września 2024 19:00
W wyniku kolejnych lockdownów i pracy zdalnej wszyscy tkwimy zamknięci w domach z rodziną, z którą czasem kiepsko się dogadujemy. Podobnie jak trzy siostry, bijemy się z myślami, rozpamiętujemy dawne lub wymyślamy przyszłe rozmowy z “nieobecnymi” ludźmi. Czy te rozmowy odbywają się w czasie rzeczywistym czy raczej są tylko wspomnieniami tego, co minęło, swoistymi seansami spirytystycznymi z duchami przeszłości, a może projekcjami rozmów, które chciałoby się odbyć? Zamknięcie trzech sióstr i ciągłe konfrontowanie się z duchami nieobecnych mężczyzn doprowadza do czegoś nieoczekiwanego. Siostry toczą między sobą spory, różnice charakterów powodują konflikty, jednak wspierają się wzajemnie w ciężkiej drodze oczyszczenia, przepracowania traum i konfrontacji z duchami przeszłości. Czy jednak oczyszczenie i zerwanie z przeszłością faktycznie nastąpi?
W zakresie kostiumów i scenografii w spektaklu zastosowano stylizację steampunkową. Subkultura ta rozgrywa się, jak wiadomo, w alternatywnej rzeczywistości epoki wiktoriańskiej i ta właśnie alternatywność wiąże się z główną ideą adaptacji Czechowowskich Trzech Sióstr. Co więcej, inspirowana XIX w. moda steampunkowa bardzo dobrze nawiązuje do klasycznych aspektów postaci z oryginalnego tekstu, ale jednocześnie pozwala na ich unowocześnienie w inscenizacji Trzy Siostry – Poza Czasem. Mówi się, że akcja Steampunk rozgrywa się w przeszłości, która nigdy się nie wydarzyła, i przyszłości, której nigdy nie będzie. To stwierdzenie rezonuje ze światem wykreowanym w spektaklu.
The Mirror of Stage/Lustro Sceny to dwujęzyczny (angielsko-polski) zespół teatralny z siedzibą w malowniczej stolicy Szkocji – Edynburgu. Misją zespołu jest promocja wielokulturowego, różnorodnego teatru, nastawionego na nowatorskie adaptacje klasyki. Poprzez teatr budują i wzmacniają dialog kulturowy pomiędzy społecznościami polską i brytyjską. Ponadto promują polskie dziedzictwo kulturowe wśród społeczności brytyjskiej oraz tworzą przestrzeń na kultywowanie polskiej kultury i języka wśród polskich emigrantów, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży i dzieci.
Adaptacja: Pat Zajac, Ewa Żabińska, Beata Furgalska
Reżyseria: Łukasz Fijał
Konsultacja artystyczna i dramaturgiczna: Kate Diuk
Obsada: Pat Zajac, Joanna Mogilnitskiy, Marta Mazur
Głosy z offu: Marcel Borowiec, Aleksander Fiałek, Jarosław Szwec, Łukasz Fijał, Jarosław Ciepichał, Albert Opolski
Muzyka: Marcel Borowiec
Kositumy: Mr B. Atelier / Pat Zajac
Spektakl pokazywany w ramach cyklu #Polacyrobiąteatr #Polkirobiąteatr
Teatr Druga Strefa jedyny teatr w Polsce od 2018 roku cyklicznie prezentuje spektakle robione przez Polskie artystki i Polskich artystów mieszkających na stałe poza Polską.
Czas trwania 60 minut | Kategoria wiekowa 15+
Premiera: 18 lutego 2022, Sikorski Polish Club, Glasgow, Scotland
Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa w ramach realizacji zadania publicznego "Teatr Druga Strefa 2024 - Premiery, Spektakle, Wydarzenia"
Patroni medialni cyklu #PolacyRobiąTeatr #PolkiRobiąTeatr: TVP Polonia; Radio Dla Ciebie
Kategorie: