Opóźnienia na lotnisku Chopina z powodu strajku kontrolerów lotów. Tak też było przez cały weekend. Związkowcy chcą nie tylko podwyżek, ale przede wszystkim lepszej organizacji pracy.
RDC/PAP
Obecną sytuację wyjaśnia rzeczniczka Lotniska Chopina Anna Dermont.
- Na tę chwilę opóźnienia przylotowe są nieznaczne, a wylotowe to kwestia około 30 minut. Przyczyną zdecydowanej większości opóźnień są braki kadrowe kontrolerów ruchu lotniczego. Lotnisko Chopina nie jest zamykane i nie będzie zamykane. Działamy przez całą dobę - mówi.
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, jako podmiot zatrudniający kontrolerów - przekazała nam, że ze względu na toczące się rozmowy ze związkowcami, nie komentuje sytuacji.
Możliwe nieregularności w ruchu lotniczym
O problemach w obsadzie stanowisk kontrolerskich PAŻP informowała w piątek. Jak podano, agencja "aktualnie mierzy się z wyzwaniem zwiększonej liczby absencji kontrolerów ruchu lotniczego z powodu m.in. zwolnień lekarskich, zgłoszeń niedyspozycji, itp., a w konsekwencji - opóźnieniami w ruchu lotniczym". "Agencja podejmuje niezbędne działania mające na celu zapewnienie obsad kontrolerskich oraz stabilizację sytuacji w kolejnych dniach" - zapewniła PAŻP.
Z kolei Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) poinformował, że w najbliższych dniach może dojść do nieregularności w ruchu lotniczym nad Polską, w tym do opóźnień i odwołań rejsów. Urząd Zalecił przy tym pasażerom bieżące sprawdzanie statusów rejsów u przewoźników lotniczych.
W sobotę po południu Dermont informowała, że opóźnienia samolotów startujących lub lądujących na warszawskim Lotnisku Chopina wynoszą ok 30 minut. Zapewniała przy tym, że wszyscy pracownicy linii lotniczych, służb lotniskowych i agentów obsługi naziemnej dokładają wszelkich starań, żeby ruch na Lotnisku Chopina był płynny, a sytuacja jak najmniej uciążliwa dla pasażerów.
31 marca z pracą w PAŻP pożegnały się 44 osoby. Wraz z końcem kwietnia upływają terminy wypowiedzeń kolejnych 136 osób. Tym samym zostanie tylko 36 pracowników.
PAŻP pod koniec ubiegłego roku obniżyła wynagrodzenia. Na niższe pensje nie zgodziła się część pracowników. Nowych warunków pracy nie przyjęło 170 z 208 kontrolerów z Warszawy.