Wiadomości
Udostępnij:
Nie żyje Wiesław Gołas. Kultowy aktor, artysta kabaretowy miał 90 lat
-
09.09.2021 09:46
-
Aktualizacja: 04:08 26.07.2022
Zmarł Wiesław Gołas - aktor teatralny i filmowy, artysta kabaretowy, piosenkarz. Popularność przyniosły mu m.in. występy w Kabarecie Dudek oraz role w serialach "Czterej pancerni i pies" czy "Alternatywy 4". Miał 90 lat.
RDC/IAR
W roku 1954 Gołas ukończył warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną i debiutował na scenie Teatru Dolnośląskiego w Jeleniej Górze rolą Papkina w "Zemście" Aleksandra Fredry oraz Walentyna Van Cucka w "Nie trzeba się zarzekać" Alfreda de Musseta. Od 1955 występował w warszawskim Teatrze Dramatycznym, następnie w Teatrze Polskim.
Wszechstronny Artysta
Karierę w filmie rozpoczął - po skończeniu szkoły - u Andrzeja Wajdy epizodem niemieckiego żandarma w "Pokoleniu". Występował w dziełach takich twórców jak m.in. Stanisław Bareja, Andrzej Munk, Wojciech Jerzy Has, Kazimierz Kutz, Jerzy Hoffman czy Antoni Krauze.
Bardzo dużą popularność przyniosły mu telewizyjne występy w Kabarecie Starszych Panów Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego w latach 1959-1966. Zaśpiewał w nim wiele znanych piosenek, jak: "Kapturek 62", "Upiorny twist", "No co ja ci zrobiłem?", "Moja dziewuszka nie ma serduszka" czy "Podła".
Kabaret Dudek - Wiesław Gołas - Tupot białych mew
Utytułowany Aktor
Wiesław Gołas jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. W 1966 roku uhonorowano go Srebrną Maską w plebiscycie "Expressu Wieczornego", a w 2002 statuetką "Gwiazda Telewizji Polskiej", wręczoną z okazji 50-lecia TVP, za kreacje aktorskie w filmie i teatrze telewizji. W 2000 roku podczas V Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd. W 2006 otrzymał Nagrodę Honorową za całokształt twórczości na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia we Wrześni.
Artysta był wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Brązowym Medalem "Za zasługi dla obronności kraju". Otrzymał też Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotą Odznakę honorową „Za Zasługi dla Warszawy”.
W 2008 roku nakładem wydawnictwa "Świat Książki" ukazały się wspomnienia aktora "Na Gołasa", spisane przez jego córkę Agnieszkę Gołas-Ners. Są one podsumowaniem jego kariery zawodowej, zawierają też wątki z życia prywatnego aktora.
Problemy ze zdrowiem
9 października ubiegłego roku Wiesław Gołas skończył 90 lat. Cztery miesiące później żona aktora Maria Krawczyk-Gołas przekazała, że jej mąż czuje się dobrze, ale ma problemy z mówieniem. Na początku września września aktor trafił do szpitala po wylewie. Tymczasowo przebywał w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.
Aktor zmarł dziś nad ranem. W mediach społecznościowych pojawiły się pierwsze pożegnania opublikowane przez m.in. Kancelarię Prezydenta RP czy Ministerstwo Kultury i Sportu.
Odszedł Wiesław Gołas. Znakomity aktor teatralny i filmowy. Legenda sceny kabaretowej. Swoimi kreacjami wzruszał i śmieszył pokolenia widzów. Wielka strata i smutek.
foto Jakub Kamiński/PAP pic.twitter.com/LBGP9AACqE
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) September 9, 2021
"Nie ma poczucia życia w zapomnieniu"
Tato naturalnie godzi się z upływem czasu, ograniczeniami ciała, wiekiem. Wystarczy mu to, co ma. Nie potrzebuje pokazywać jak inni, że się nie da, że biega, tańczy. To jest normalna biologia - mówiła w 2015 roku w "Strefie Kultury" w RDC Agnieszka Gołas, córka Wiesława Gołasa - tłumaczka, autorka książek, która była gościem Teresy Drozdy w związku z wydaniem biografii swojego ojca pt. "Gołas". Rozmowę przypomnimy dziś w "Południu Radia dla Ciebie" o godzinie 15:05.
Radia dla Ciebie można słuchać w Warszawie na 101 FM, w pasmach lokalnych oraz online na www.rdc.pl/rdcplayer.
Źródło:
RDC/IAR
Autor:
PG/PA