Wiadomości
Udostępnij:
Osiem wniosków o zlikwidowanie szkół na Mazowszu. „Główny powód to demografia”
-
12.02.2025 14:37
-
Aktualizacja: 17:19 12.02.2025
Osiem wniosków w sprawie likwidacji szkół na Mazowszu wpłynęło do Kuratorium Oświaty w Warszawie. Połowa z nich to placówki w regionie radomskim. – odstawowy powód zamiaru likwidacji wskazywany przez samorząd to demografia, czyli mała liczba dzieci uczęszczających do szkoły, a w niektórych przypadkach zły stan techniczny budynku – mówi rzecznik kuratorium Andrzej Kulmatycki.
Aż osiem wniosków wpłynęło w tym roku do Kuratorium Oświaty w Warszawie w sprawie zamiaru likwidacji szkół na terenie województwa mazowieckiego. Cztery z nich znajdują się w regionie radomskim. To dwie szkoły w gminie Jastrzębia (Mąkosy Stare i Bartodzieje), jedna w Bogucinie (gm. Garbatka Letnisko) i jedna w Sołtykowie (gm. Skaryszew).
W sprawie tej ostatniej szkoły kuratorium oświaty już wydało opinię.
– Jeżeli chodzi o szkołę podstawową w Sołtykowie, została wydana opinia pozytywna z uwagi na brak uczniów w tej placówce, a w odniesieniu do pozostałych szkół sprawy są w trakcie. Są rozpatrywane do 19 lutego, jeżeli chodzi o szkołę podstawową w Bartodziejach i w Mąkosach Starych – mówi rzecznik kuratorium Andrzej Kulmatycki.
Powody likwidacji szkół to przede wszystkim mała liczba uczniów, ale nie tylko.
– Podstawowy powód zamiaru likwidacji wskazywany przez samorząd to demografia, czyli mała liczba dzieci uczęszczających do szkoły, a w niektórych przypadkach zły stan techniczny budynku – dodaje Kulmatycki.
Pozostałe wnioski w sprawie zamiaru likwidacji szkół dotyczą: Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Starej Wsi w powiecie otwockim, CXLVII Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych przy ul. Komorskiej w Warszawie, szkoły podstawowej Dzierżanowie w powiecie płockim i szkoły branżowej w Nowym Mieście w powiecie płońskim.
Jak jednak dowiedział się nasz reporter, w przypadku tej ostatniej szkoły gmina wycofała się ze swojego wniosku.
Wnioski z zamiarem likwidacji szkół samorządy mogą składać do końca lutego.
Czytaj też: Warszawa przeskanowana termowizyjnie. Mapa ciepła pomoże na awarie w sieciach?
Źródło:
Autor:
Wojciech Kowalczewski/PA