Wiadomości
Udostępnij:
Silny wiatr nadciąga nad Mazowsze. Jest ostrzeżenie IMGW dla całego regionu
-
06.10.2023 19:16
-
Aktualizacja: 08:37 07.10.2023
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem występującym na terenie całego województwa mazowieckiego. Alert pierwszego stopnia będzie obowiązywał od godziny 6:00 w sobotę. Prognozowane jest wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 35 km/h, w porywach do 80 km/h, z kierunków zachodnich.
W sobotę rano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem będą obowiązywać w większości województw północnych, centralnych i wschodnich: mazowieckim, zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, lubelskim, części świętokrzyskiego, częstochowskiego i wielkopolskiego.
Na Mazowszu prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 35 km/h, w porywach do 80 km/h, z kierunków zachodnich.
Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 6 w sobotę do 17. IMGW zastrzega jednak, że sytuacja jest dynamiczna, więc treść i czas trwania ostrzeżeń mogą być zmienione.
⚠️UWAGA⚠️
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) October 6, 2023
‼️ NOWE OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE #IMGW‼️
💨SILNY WIATR 1°
Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 85 km/h, z kierunków zach.
🕔Do jutra do 17:00.
⚠️Wydane są ostrzeżenia 1 i 2°⚠️.
▶️https://t.co/R6gZOAwtKk#IMGW pic.twitter.com/VzARRpTUkD
Ostrzeżenia drugie stopnia
Od piątkowego wieczora do sobotniego popołudnia będą obowiązywać pomarańczowe ostrzeżenia drugiego stopnia dla nadmorskich powiatów woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego.
Ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia oznacza, że przewidywane zjawiska meteorologiczne mogą powodować duże straty materialne, zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu, a także zagrożenie zdrowia i życia.
„Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 50 km/h, w porywach od 75 km/h do 95 km/h, w drugiej części nocy z piątku na sobotę przejściowy wzrost porywów do 110 km/h, z zachodu i północnego zachodu” - brzmi treść ostrzeżenia dla nadmorskich powiatów woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego.
RCB ostrzega przed skutkami silnego wiatru
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przekazało ostrzeżenie przed skutkami silnego wiatru dla mieszkańców rejonów nadmorskich. Możliwe są przerwy w dostawie prądu.
„Uwaga! Dziś, w nocy i jutro (6/7.10) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr” - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w mediach społecznościowych.
RCB przekazało, że SMS tej treści otrzymały, za pośrednictwem operatorów telefonii komórkowej, osoby przebywające w północnych powiatach województw zachodniopomorskiego i pomorskiego.
„IMGW prognozuje nad morzem silny wiatr” - ostrzega RCB. Apeluje, by w związku z tym zabezpieczyć przedmioty, które może porwać wiatr i przygotować się na możliwe przerwy w dostawie prądu.
Czytaj też: Ma być atrakcyjniej i bezpieczniej. Jest koncepcja zagospodarowania Bugu w Kuligowie
Źródło:
Autor:
RDC /JD