Wiadomości
Udostępnij:
Wzmożone kontrole policji na drogach. Trwa akcja „Wielkanoc” [STATYSTYKI]
-
01.04.2024 15:13
-
Aktualizacja: 06:33 02.04.2024
Trwają wzmożone kontrole policyjne na drogach całego kraju. Więcej patroli, w tym nieoznakowanych oraz grupy SPEED, można spodziewać się między innymi na trasach wylotowych z miast, a także na drogach wojewódzkich czy krajowych. Policja apeluje o przestrzeganie zasad ruchu, trzeźwość za kierownicą i nieprzekraczanie prędkości. Od piątku w stołecznym garnizonie doszło do 13 wypadków drogowych, w których 13 osób zostało rannych, a jedna osoba zginęła.
Kontrole prędkości, trzeźwości czy sposobu przewożenia pasażerów. Trwa policyjna akcja „Wielkanoc”.
Barbara Jastrzębska z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach ostrzega, aby zwrócić uwagę na wszystkie nieprawidłowości, żeby zadbać o bezpieczeństwo w czasie świątecznych wyjazdów.
— Kierowcy mogą się spodziewać przede wszystkim kontroli przewożenia dzieci w sposób prawidłowy. Nie ryzykujmy zdrowiem naszych dzieci, nie ryzykujmy też własnym zdrowiem. Pamiętajmy o tych podstawowych rzeczach, jak na przykład zapinanie pasów i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Pośpiech nie jest wskazany — apeluje Jastrzębska.
Więcej policyjnych patroli
Na drogach jest dużo oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów.
— Te kontrole są przeprowadzone w sposób oznakowany. Patrole działają wówczas prewencyjnie, po to, żebyśmy zdjęli nogę z gazu. Nieoznakowane radiowozy też będą jeździły po naszym terenie i będą reagowały na wszelkiego rodzaju wykroczenia w ruchu drogowym — mówi Jastrzebska.
Kontrole potrwają do wtorku włącznie. Policjanci sprawdzają między innymi stan techniczny samochodów, trzeźwość kierowców i sposób przewożenia dzieci.
Podsumowanie wypadków na stołecznych drogach
Policja podsumowała Wielkanoc na stołecznych drogach. Doszło do 13 wypadków. Rannych zostało 13 osób, a jedna osoba zginęła. Statystyka nie obejmuje jeszcze poniedziałku.
— Od piątku na drogach garnizonu stołecznego doszło do 13 wypadków drogowych, w których 13 osób zostało rannych, a jedna osoba zginęła. W ciągu trzech dni policjanci ujawnili 46 kierujących, znajdujących się pod wpływem alkoholu — przekazuje Barbara Szczerba z Komendy Stołecznej Policji.
Jak podkreśla Szczerba, należy zachować rozwagę w trakcie świątecznych powrotów
— Aby każda podróż miała swój szczęśliwy finał, policjanci apelują do kierowców o trzeźwość, zachowanie zdrowego rozsądku oraz respektowanie przepisów drogowych — dodaje Szczerba.
W całej Polsce od piątku do dzisiaj zatrzymano już 860 pijanych kierowców.
Od 14 marca za jazdę pod wpływem możemy stracić auto. W przypadku kiedy nie jesteśmy jego właścicielem, sąd może nałożyć na nas karę administracyjną, która jest równowartością pojazdu.
🚔 Policjanci stołecznej drogówki informują o zdarzeniach na ulicach Warszawy i drogach okołowarszawskich powiatów.
— Policja Warszawa (@Policja_KSP) April 1, 2024
Od piątku (29 marca) doszło do 13 wypadków drogowych, w których 13 osób zostało rannych, a jedna osoba zginęła.
Więcej 👇https://t.co/MLX9IvVC5b
Jak przygotować się do jazdy?
Rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego Mikołaj Krupiński zwrócił uwagę, by kierowcy pamiętali o kwestiach, które mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze. Dodał, że niezwykle istotne jest zadbanie o stan techniczny pojazdu.
— Przed podróżą warto sprawdzić ciśnienie w ogumieniu, stan bieżnika, płyny eksploatacyjne i inne elementy, aby uniknąć ewentualnych problemów na trasie — zaznaczył. — Uwagi wymaga również bezpieczeństwo bagażu i pasażerów. Zabezpieczenie luźnych przedmiotów w aucie może znacząco zredukować ryzyko poważnych obrażeń podczas wypadku. Niezamocowany przedmiot podczas zderzenia przy prędkości 50 km/h staje się od 30 do 50 razy cięższy — przypomniał.
Krupiński podkreślił, że należy planować podróż tak, aby unikać wzmożonego ruchu na drogach, dostosowując jednocześnie prędkość do warunków atmosferycznych i panującego ruchu.
— Kierowcy powinni być wypoczęci przed drogą i regularnie robić przerwy co 2-3 godziny, aby zachować koncentrację i sprawność motoryczną — zauważył. — Absolutnie nie należy wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu, tym bardziej że święta to także czas biesiadowania, a nawet niewielka ilość alkoholu może znacząco wpłynąć na zdolności kierowcy i stanowić zagrożenie dla niego i innych użytkowników dróg — mówił.
Dodał, że problem części kierowców polega na tym, że po spożyciu alkoholu czują się względnie dobrze i sądzą, że są w pełni zdolni do prowadzenia pojazdu.
— Taka iluzja trzeźwości może być niebezpieczna, ponieważ alkohol wpływa na zdolności poznawcze i reakcje, nawet jeśli nie odczuwamy jego efektów w sposób oczywisty. Nie bez przyczyny, większość kierowców, którzy zostali zatrzymani przez policję z powodu nietrzeźwości, to osoby, które wsiadły za kierownicę następnego dnia po spożyciu alkoholu — powiedział.
W ubiegłym roku w czasie czterech świątecznych dni doszło do 177 wypadków drogowych, w których zginęło 26 osób, a 210 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 1202 nietrzeźwych kierujących.
🚗 Wyruszając w świąteczną #podróż samochodem warto pamiętać o kilku prostych, ale niezwykle ważnych zasadach. Dzięki nim na drodze nie stworzymy zagrożenia dla siebie, jak również dla innych uczestników 🏍️🚚 ruchu drogowego ⤵️.#ŚwiętaWielkanocne #Wielkanoc pic.twitter.com/jrcCHbEMlf
— Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (@GDDKiA) March 29, 2024
Czytaj też: Umiar w podtrzymywaniu tradycji? Policja apeluje o odpowiedzialność w lany poniedziałek
Źródło:
Autor:
Olga Kwaśniewska/DJ
Kategorie: