Wiadomości
Udostępnij:
Wsparcie dla osób w kryzysie psychicznym. Na Mazowszu powstaną punkty dla dzieci i dla dorosłych
-
14.04.2025 17:42
-
Aktualizacja: 20:44 14.04.2025
Na Mazowszu powstanie 15 pilotażowych punktów wsparcia dla dorosłych oraz 15 ośrodków wsparcia dla dzieci i młodzieży. Na ten cel zostanie przeznaczonych 19 mln zł. W Polsce rośnie liczba nastolatków korzystających z pomocy psychologicznej, a hospitalizacje psychiatryczne dzieci i młodzieży wzrosły w ostatnich latach o kilkadziesiąt procent. Dorośli również coraz częściej doświadczają wypalenia, stresu i depresji, pogłębianych przez szybkie tempo życia i presję społeczną.
Punkty konsultacyjne do osób dorosłych w kryzysie psychicznym będą dostępne już od maja na Mazowszu. Pierwsze trzy ruszą w: Płocku, Mławie i Płońsku. W sumie będzie ich 15.
Środki z budżetu województwa mazowieckiego na uruchomienie i funkcjonowanie punktów otrzymało Stowarzyszenie na rzecz Wspierania Aktywności Seniorów AS. To prawie 200 tys. zł.
Rafał Chmielewski prezes Stowarzyszenie podkreśla, że korzystanie z punktów i udział w zajęciach terapeutycznych jest bezpłatny.
— To wszystko jest bezpłatne dla mieszkańców Płocka, Płońska i Mławy, dla osób dorosłych, a także ich rodzin, dla seniorów. Wiemy z obserwacji, wiemy też z doświadczenia, że coraz większa liczba osób w naszym społeczeństwie boryka się z tego typu kłopotami. Coraz więcej osób potrzebuje takiego wsparcia. Dlatego też punkt konsultacyjny jest odpowiedzią na to zapotrzebowanie — mówi Chmielewski.
Punkty przeznaczone są dla osób dorosłych, które w wyniku różnych trudnych życiowych doświadczeń, takich jak utrata bliskiej osoby, osamotnienie, problemy związane z oddaleniem od rodziny, utrata pracy czy inne dysfunkcje, borykają się z depresją lub innymi zaburzeniami psychicznymi.
Aby być beneficjentem programu, potrzebne są tylko dwie rzeczy.
— Aby skorzystać z tej pomocy, wystarczy być osobą dorosłą i czuć potrzebę, że chce się skorzystać z takiego wsparcia. To są jedyne dwa warunki, które trzeba spełnić — informuje Chmielewski.
Szczegóły programu i rekrutacji pojawią się w najbliższych dniach na stronie i w mediach społecznościowych stowarzyszenia.
Dziewięć punktów w Warszawie
W samej Warszawie powstanie dziewięć punktów. Trzy dla młodzieży i sześć dla dorosłych.
Dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej Aleksander Kornatowski podkreśla, że wsparcie i wzmocnienie młodzieży to priorytet.
— Tworzymy bardzo potrzebne społecznie ośrodki wsparcia dla dzieci ze zdrowiem psychicznym i punkty doradcze dla osób dorosłych. Jest to kontynuacja takiego programu pilotażowego, który uruchomiliśmy trzy lata temu. Wówczas otworzyliśmy osiem ośrodków wsparcia zdrowia psychicznego dla dzieci — mówi Kornatowski.
Członkini zarządu województwa mazowieckiego Anna Brzezińska podkreśla, że ważne jest, aby ośrodki były w całym województwie.
— Dlatego ważne jest, abyśmy w odpowiednim czasie, ale też z dostępnością, dotarli do młodego człowieka. Ta pomoc psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów jest niezwykle potrzebna — zaznacza Brzezińska.
Z myślą o dzieciach
W każdym z miejsc młodzi Mazowszanie będą mogli liczyć na indywidualne poradnictwo psychologiczne, warsztaty rozwojowe oraz brać udział w zajęciach i warsztatach (arteterapia, muzykoterapia, teatroterapia), a także warsztaty wspomagające rozwój emocjonalny i społeczne umiejętności młodych ludzi. Możliwością wsparcia objęte będą też całe rodziny.
Aby zapewnić wsparcie w atmosferze bezpieczeństwa, młodzi ludzie skorzystają z profesjonalnej pomocy w grupach ok. 15-osobowych, co pozwoli na bardziej indywidualne podejście.
W ramach tych programów młodzież będzie miała możliwość uczestniczenia w warsztatach rozwijających asertywność, kształtujących prospołeczne i empatyczne postawy, a także uczących umiejętności zrozumienia siebie i otaczającego świata. Uczestnicy dowiedzą się, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach życiowych i jak sięgnąć po pomoc w chwilach.
Czytaj też: Tragiczna śmierć dwulatka na prywatnej posesji k. Sokołowa Podlaskiego
Źródło:
Autor:
Izabela Stańczak/DJ