Wiadomości
Udostępnij:
Lekarz z pow. płockiego nielegalnie wystawiał recepty? Jest śledztwo prokuratury
-
19.02.2025 21:21
-
Aktualizacja: 21:21 19.02.2025
Prokuratura w Płocku prowadzi śledztwo w sprawie nielegalnego obrotu lekami. W ostatnich dniach zatrzymano 20-latkę, która może mieć z tym związek. Wszystko jednak zaczęło się od lekarza z powiatu płockiego. – Policjanci po wstępnych ustaleniach zgromadzili materiał dowodowy, który uprawdopodobniał popełnienie przestępstwa. To jest poświadczenie nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowych – mówi rzecznik prokuratury.
Mazowieccy kryminalni z wydziału do walki z korupcją od dłuższego czasu mieli na oku lekarza z powiatu płockiego. Ich działania dotyczyły nielegalnego obrotu lekami, także opioidowymi, takimi jak np. fentanyl.
– Są one prowadzone w związku z pojawieniem się na rynku leków recepturowych, które były nielegalnie wystawiane przez jednego lekarza. Policjanci po wstępnych ustaleniach zgromadzili materiał dowodowy, który uprawdopodobniał popełnienie przestępstwa. To jest poświadczenie nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowych – wyjaśnia rzecznik Prokuratury Okręgowej w Płocku Bartosz Maliszewski.
Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu przeszukali wczoraj cztery nieruchomości – w Warszawie, Łodzi i powiecie płockim.
– Były to placówki medyczne oraz dom, nieruchomość, która podlegała przeszukaniu. Na tym przeszukaniu odnaleziono zarówno nośniki elektroniczne, jak i nośniki papierowe tradycyjne związane z wydawaniem tychże leków. Śledztwo jest na bardzo wstępnym etapie i oczywiście jest ono rozwojowe – dodaje Maliszewski.
Śledczy więcej szczegółów nie ujawniają. Wiadomo jednak, że zatrzymana została 20-letnia kobieta.
Fentanyl w Polsce
Od 17 czerwca 2024 roku działa system monitorowania wystawiania i realizacji recept na opioidy. Kontrola leków psychotropowych jest spowodowana nasileniem nielegalnego obrotu fentanylu – silniej uzależniającej substancji, od której zmarła m.in. 19-latka z Poznania i troje młodych ludzi z Żuromina. Jak powiedziała nam specjalistka terapii uzależnień z Monaru, młodzi ludzie, aby dostać lek, potrafią nagabywać przed szpitalami starsze osoby, by odsprzedały im recepty.
W Polsce najczęściej do nielegalnego obrotu fentanylem dochodzi poprzez fałszywe recepty lub kradzież leku, który te substancje zawiera, choć policja wskazuje też na to, że proszek lub tabletka mogą również pochodzić z przemytu.
Czytaj też: Jaka przyszłość Wolumenu? Kupcy dostali więcej czasu na handel
Źródło:
Autor:
Marta Hernik/PA