Wiadomości
Udostępnij:
Co zrobić z nadmiarem jedzenia po świętach? „Zamiast wyrzucać lepiej się podzielić”
-
01.04.2024 12:39
-
Aktualizacja: 09:03 02.04.2024
Według danych Banków Żywności każdego roku w polskich domach marnuje się cztery miliony osiemset ton jedzenia. W Radiu dla Ciebie sprawdziliśmy, co zrobić z nadmiarem posiłków po Świętach Wielkanocnych. Twórcy jadłodzielni, czyli wspólnych lodówek ustawionych w wielu miastach Polski, zachęcają, aby się podzielić żywością. W całej stolicy funkcjonuje już ponad 45 takich punktów.
Nadmiar jedzenia po Świętach Wielkanocnych? Potrawy lub produkty można zanieść od jadłodzielni. To specjalnie przygotowane punkty, z których skorzystać można zarówno, gdy chcemy pozbyć się niepotrzebnej żywności lub kiedy brakuje nam jedzenia.
Nasz reporter Mikołaj Cichocki zapytał mieszkańców Warszawy, czy wiedzą, jak postąpić z pozostałymi po świętach potrawami.
Czym jest jadłodzielnia?
O idei jadłodzielni mówi w rozmowie z RDC założycielka Foodsharing Warszawa Agnieszka Bielska.
— To jest świetna inicjatywa, bo można nawet przynieść pół paczki makaronu. Chodzi o to, że jeżeli nie dam rady tego zjeść, ale wiem, że produkt jest dobry, to mogę przyjść i go zanieść. Tak naprawdę taką jadłodzielnię można założyć na swojej klatce, na swoim osiedlu — zaznacza Bielska.
W całej stolicy funkcjonuje już ponad 45 takich punktów.
Jak korzystać z jadłodzielni?
Rzeczniczka warszawskiego ratusza Monika Beuth podkreśla, że zostawiając jedzenie warto przestrzegać kilku zasad.
Należy opisać potrawę, którą umieszcza się w takiej lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku i podać datę, do której jedzenie będzie dobre do spożycia.
— W miarę możliwości podajmy skład potrawy, bo pamiętajmy o tym, że sporo osób jest uczulonych lub nie toleruje pewnych pokarmów — dodaje rzeczniczka.
Według danych Banków Żywności każdego roku w polskich domach marnuje się cztery miliony osiemset ton jedzenia.
Czytaj też: Suto zastawione stoły na Wielkanoc. Jak poradzić sobie ze świątecznym przejedzeniem?
Źródło:
Autor:
DJ