Wiadomości
Udostępnij:
Ślisko na Mazowszu. Oblodzone ulice, chodniki i perony
-
20.12.2022 06:29
-
Aktualizacja: 10:51 20.12.2022
Ślisko na drogach Mazowsza. Oblodzone są ulice, chodniki i perony, między innymi w Warszawie. Działamy na pełnych obrotach - mówi Zofia Kłyk z Zarządu Oczyszczania Miasta.
Służby oczyszczania Warszawy w akcji. 170 posypywarek działa na tych ulicach, którymi kursują autobusy miejskie. To w sumie 1600 km stołecznych dróg. Pozostałe są oczyszczane m.in. na zlecenie urzędów dzielnic.
Równolegle na tych terenach dla pieszych, za które odpowiada Zarząd Oczyszczania Miasta, pracują ekipy porządkowe.
- Działamy na pełnych obrotach - mówi Zofia Kłyk z Zarządu Oczyszczania Miasta. - Na chodnikach działają ekipy, które zabezpieczają chodniki przed śliskością, posypując je piaskiem i solą. Zarząd Oczyszczania Miasta dba w sumie o 3,5 mln m kw. chodników. Są to schody, kładki, przystanki, dojścia do stacji metra - wyjaśnia.
Wszelkie miejsca w których potrzebna jest interwencja można zgłaszać na 19 115.
Mieszkańcy Warszawy od rana próbują dotrzeć do pracy czy szkoły, ale jak słyszymy - nie jest łatwo.
Ślisko na peronach
Utrudnienia w związku z gołoledzią także na kolei.
Jak informują nas pasażerowie - perony są skute lodem - tak jest na przykład na Warszawie Wschodniej.
Wiele osób upada, jednak zarządcy mówią, że na razie nie było żadnych zgłoszeń.
- Firmy odpowiedzialne za utrzymanie peronów miały wczoraj dokładną odprawę - informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK. - Dostały informacje, że mają dbać o perony. Starają się, aby te dojścia były bezpieczne. Nie mamy żadnych informacji o tym, żeby na węźle warszawskim doszło do jakiegoś zdarzenia. Oczywiście robimy wszystko, żeby to odbywało się bezpiecznie. Drużyny konduktorskie obserwują szczegółowo sytuację przy wsiadaniu i wysiadaniu pasażerów - mówi.
Mogą też występować dodatkowe utrudnienia w ruchu kolejowym.
Kto odpowiada za chodniki?
ZOM apeluje do pozostałych zarządców o zadbanie o bezpieczeństwo mieszkańców.
Taki obowiązek mają w Warszawie:
- zarządcy osiedli i chodników przylegających do nieruchomości,
- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – drogi ekspresowe na terenie stolicy, część chodników, schodów oraz most Południowy im. Anny Jagiellonki i most gen. Stefana Grota-Roweckiego,
- urzędy 18 dzielnic – 2100 km ulic, którymi nie kursują autobusy i 2 mln m kw. chodników wzdłuż tych dróg,
- Zarząd Terenów Publicznych na wybranych terenach Dzielnicy Śródmieście,
- Zarząd Praskich Terenów Publicznych na wybranych terenach Dzielnicy Praga-Północ,
- Zarząd Zieleni m.st. Warszawy w zakresie alejek i chodników w parkach i wokół nich.
Problemy z dotarciem do szkół
Z powodu gołoledzi dzieci mają problem z dotarciem do szkół. W gminie Kazanów w powiecie zwoleńskim trzeba było zawracać szkolne autobusy.
- Musieliśmy zawrócić o 6 rano autobusy szkolne, bo problemem nie była jazda tych autobusów, tylko w momencie zatrzymania i ruszania no nie da się - mówi wójt Teresa Pancerz Pyrka.
Problemy z dotarciem do szkół był też w Zakrzówku czy Kowalkowie.
Więcej pacjentów
Pełne ręce roboty mają lekarze na SOR-ach.
Dzisiaj urazom ulegają wszyscy - mówi Mariusz Mioduski z Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach. Od rana trafiło tam już około 10 osób po bolesnych upadkach.
- Najczęściej są to urazy kończyn dolnych, ale również górnych. Ogólne potłuczenia pacjentów. Więc takie urazy, które nie zagrażają bezpośrednio życiu pacjentów, ale zagrażają ich zdrowiu. Dziś urazom ulegają wszyscy, od dzieci aż po osoby w zaawansowanym wieku - dodaje.
I to właśnie do osób starszych lekarze apelują, by dziś bez potrzeby nie wychodziły z domów.
Ocieplenie w całej Polsce
Jak przekazała Dorota Pacocha z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, we wtorek Polska znajdzie się na skraju zatoki niżowej znad Atlantyku. Od zachodu napływać będzie ciepłe i wilgotne powietrze polarno-morskie, a ciśnienie atmosferyczne zacznie spadać.
- We wtorek zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami na południu i południowym zachodzie. Tam też na ogół bez opadów, za wyjątkiem południa Podkarpacia, gdzie prognozowany jest słaby deszcz, który nad ranem może być marznący. Na pozostałej części kraju opady deszczu, który we wschodniej połowie kraju może marznący i powodujący gołoledź. Nad ranem możliwe silne zamglenia. Temperatura od zera na wschodzie i południu, około 2 w centrum do 8 stopni Celsjusza w Beskidach. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, lokalnie na południu w porywach osiągający do 70 km/h, z kierunków południowych. Wysoko w górach może wiać z siłą do 80 km/h, a w Bieszczadach do 100 km/h - powiedziała Dorota Pacocha z IMGW-PIB.
W nocy na południu kraju zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Lokalnie pojawią się mgły ograniczające widzialność do 300 metrów, także marznące i osadzające szadź. Poza południem zachmurzenie duże i wystąpią opady deszczu. Temperatura minimalna na północy i w centrum od minus jednego do plus trzech, a nad morzem do pięciu stopni Celsjusza. W południowej części, gdzie będą przejaśnienia, temperatura wyniesie od minus 7 do zera. Wiatr umiarkowany, nad morzem i na Podkarpaciu dość silny, porywisty. W górach może osiągać prędkość do około 80 km/h.
Czytaj też: Co zrobić, gdy wpadniemy w poślizg? Ekspert radzi, jak się zachować
Źródło:
Autor:
RDC /PL
Kategorie: