Marynarz w Warszawie? MPWiK szuka do pracy na "Chudym Wojtku"
24.12.2019 14:49
Aktualizacja: 01:16 26.07.2022
Marynarze w Warszawie pilnie poszukiwani. Do pracy na tzw. "Chudych Wojtkach" zatrudni ich Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.
RDC/MPWiK
MPWiK w m.st. Warszawie S.A. jest jedynym przedsiębiorstwem wodociągowym w Polsce, zatrudniającym marynarzy, którzy biorą udział w procesie ujmowania wody. Pod banderą Wodociągów Warszawskich pływa ponad dwadzieścia różnej wielkości statków, z których najbardziej znane są spulchniacze hydrauliczne „Chude Wojtki”.
Około 70 procent zapotrzebowania na wodę dla Warszawy zapewnia Wisła, z której woda jest pobierana przez siedem ujęć infiltracyjnych, w tym przez główne ujęcie – studnię infiltracyjną „Gruba Kaśka”, która pracuje dla stolicy już od 55 lat (we wrześniu 2019 r. będziemy obchodzili rocznicę uruchomienia ujęcia). Reszta jest pobierana bezpośrednio z Jeziora Zegrzyńskiego.
Aby utrzymać prawidłowy przepływ wody nad drenami, konieczne jest utrzymywanie określonej wysokości warstwy filtracyjnej - to zadanie jest realizowane przez pogłębiarki „SAWA” i „ZRS-T” - oraz regularne płukanie dna rzeki. W tym celu, zatrudnieni w MPWiK marynarze, wykorzystują spulchniacze hydrauliczne „Chude Wojtki”, nazwane tak na cześć ich twórcy - inżyniera Jerzego Wojtkowskiego, który wyróżniał się bardzo szczupłą sylwetką. Te specjalistyczne statki płuczą dno rzeki wodą pod ciśnieniem, usuwając w ten sposób wierzchnią, najbardziej zanieczyszczoną warstwę piachu.
Aktualnie pod banderą stołecznego MPWiK pływają dwie jednostki: „Chudy Wojtek II” i „Chudy Wojtek III”. Statki powstały według projektu opracowanego przez pracowników MPWiK, podobnie jak koncepcja studni infiltracyjnej „Gruba Kaśka”, jedynego takiego obiektu w Europie stojącego w nurcie rzeki. Pierwowzorem spulchniaczy była łódź wyposażona w ogromne grabie, którymi grabiono wiślany piasek, oczyszczając go w ten sposób z zalegających zanieczyszczeń.
Dziś, dzięki zastosowaniu spulchniaczy hydraulicznych, proces ten jest znacznie bardziej efektywny i stanowi bardzo ważny element w procesie ujmowania wody, szczególnie w okresach suszy, gdy poziom wody w Wiśle jest stosunkowo niski. Do najtrudniejszych zadań wykonywanych przez marynarzy należy wymiana drenów, czyli ich modernizacja. Łącznie MPWiK eksploatuje blisko 60 takich rur o łącznej długości prawie 10 km.
Zakres obowiązków marynarzy
Do głównych obowiązków marynarzy zatrudnionych w stołecznym MPWiK są: dbałość i utrzymanie w należytym porządku pomieszczeń, pokładów statków oraz sprzętu towarzyszącego; obsługa łodzi motorowych, kotwiarek; wykonywanie prac konserwacyjnych (czyszczenie i malowanie konstrukcji stalowych), obsługa elektronarzędzi. Od kandydatów spółka oczekuje: wykształcenia minimum zasadniczego zawodowego, umiejętności obsługi elektronarzędzi, umiejętności pływania łodzią motorową i ewentualnie prawa jazdy kat. B.