Wiadomości
Udostępnij:
Nie żyje prof. Helena Łazarska, Pierwsza Dama polskiej pedagogiki wokalnej
-
29.10.2022 10:23
-
Aktualizacja: 10:47 29.10.2022
Nie żyje prof. Helena Łazarska - Pierwsza Dama polskiej pedagogiki wokalnej. Była m.in. inicjatorką i twórczynią koncepcji Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Miała 88 lat.
Helena Łazarska naukę śpiewu rozpoczęła w Krakowie u prof. Erazmy Janowicz-Kopaczyńskiej, kontynuując ją później w Wyższej Szkole Muzycznej, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem w 1960 roku. Doskonaliła swe umiejętności w Paryżu (P. Bernac), Weimarze (L. Fischer) i Mediolanie (E. de Hidalgo).
W latach 1964-72 była solistką Opery Śląskiej w Bytomiu. Wśród wykonywanego repertuaru szczególne sukcesy odnosiła w operach Mozarta (Pamina, Zerlina i Elwira; Zuzanna i Hrabina; Ilia), a także m. in. w partiach Micaëli (Bizet), Liù (Puccini), Tatiany (Czajkowski), Małgorzaty (Gounod), Neddy (Leoncavallo), Desdemony (Verdi).
Koncertowała w liczących się salach w całej Europie, byłym ZSRR, Ameryce Południowej, obok występów w operze wykonując recitale pieśni. Brała udział w festiwalach w Pradze, Barcelonie, Paryżu, Avignonie, na Holland-Festival i Warszawskiej Jesieni. Jej repertuar obejmuje utwory od baroku po współczesność.
Dokonała wielu nagrań i prawykonań, m. in. w Polsce, Belgii, Hiszpanii i Holandii.
Helena była niezwykłą Kobietą. Silną, a jednocześnie kruchą, stanowczą i pełną miłości, surową, ale ogromnie ciepłą. Jej odejście to wielka strata dla polskiej sztuki i humanistyki.
Wielki pedagog
Działalność pedagogiczną rozpoczęła na początku lat 70., ucząc w wyższych szkołach muzycznych w Katowicach, Gdańsku, Krakowie, gdzie przez szereg lat była kierownikiem Katedry Wokalistyki. Pod koniec lat 70. była także konsultantem wokalnym w Operach Krakowskiej i Bałtyckiej.
W 1987 roku została zaangażowana do Mozarteum w Salzburgu, gdzie otrzymała tytuł profesora zwyczajnego. Od 1991 roku prowadziła klasę śpiewu solowego w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu.
Zasiadała w jury międzynarodowych konkursów, m. in. w Genewie, Pradze, Paryżu, Salzburgu, Wiedniu, Karlovych Varach, Warszawie, Caracas, s’Hertogenbosch, Seulu. Prowadziła międzynarodowe kursy mistrzowskie (ponad 160) w Europie, Azji i Ameryce. Miała renomę jednego z bardziej liczących się pedagogów w Europie.
Uczniowie Heleny Łazarskiej byli laureatami 49 nagród na liczących się międzynarodowych konkursach wokalnych.
Odznaczona Artystka
Za zasługi w upowszechnianiu kultury polskiej za granicą otrzymała wiele nagród i odznaczeń, między innymi Krzyż Oficerski Polonia Restituta (1999 r.) oraz Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS (2008 r.). Otrzymała również Nagrodę Województwa Małopolskiego „ARS QUAERENDI” za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury (2011 r.), Tarczę Herbową Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza (2013 r.) oraz nagrodę Złotej Muzy przyznawaną przez Stowarzyszenie Muzyki Polskiej (2014 r.).
Była inicjatorką i twórczynią koncepcji powstałych w 1985 roku Dni Sztuki Wokalnej oraz Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Obecnie przedsięwzięcie to nosi nazwę Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari.
Czytaj też: Nie żyje profesor Marian Fuks
Źródło:
Autor:
RDC /PA
Kategorie: