Wiadomości
Udostępnij:
48. edycja Nagrody im. Oskara Kolberga. Wśród laureatów mieszkańcy Mazowsza
-
09.05.2023 18:52
-
Aktualizacja: 18:59 09.05.2023
Znamy zwycięzców 48. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Wśród laureatów nie zabrakło mieszkańców Mazowsza. Wyróżnienia otrzymała koronarka Czesława Samsel z Zalesia, a także Towarzystwo Kulturalne im. Oskara Kolberga w Przysusze i Kapela Braci Adamczyków z Szydłowca.
Czesława Samsel, Towarzystwo Kulturalne im. Oskara Kolberga i Kapela Braci Adamczyków – to pochodzący z Mazowsza laureaci 48. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.
Ogółem kapituła wybrała 14 artystów specjalizujących się w dziedzinach sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca. Wyróżnieni zostali również badacze, popularyzatorzy oraz instytucje i organizacje dokumentujące i upowszechniające kulturę tradycyjną, a także uczeń wskazany przez Mistrza Tradycji.
Zwycięzcy odbiorą nagrody podczas uroczystej gali, która odbędzie się 12 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie.
Wszyscy laureaci otrzymają Medale im. Oskara Kolberga projektu Anny Jarnuszkiewicz, a ponadto pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Organizatorem Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkurs oraz gala realizowane są przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.
Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce ustanowione w 1974 roku. Jej patronem jest Oskar Kolberg (1814–1890), polski etnograf, folklorysta i kompozytor.
Laureaci z Mazowsza
- Czesława Samsel (Zalesie, Kurpie) – koronkarka, twórczyni kwiatów z bibuły, palm, kierców. Zajmuje się także wyrobem pieczywa obrzędowego – „byśków” i „nowych latek”. Wykonuje hafty i misterne koronki, przędzie na krośnie i kołku
- Kapela Braci Adamczyków (Szydłowiec, Ziemia Szydłowiecka) – kapela rodzinna Czesława i Jana Adamczyków, którzy grają na harmonii pedałowej i skrzypcach. W 2013 roku do kapeli dołączyła Katarzyna Zedel (bębenek i baraban)
- Towarzystwo Kulturalne im. Oskara Kolberga w Przysusze (Przysucha, Ziemia Przysuska) – jego działalność jest skierowana przede wszystkim na zachowanie i dokumentowanie kultury tradycyjnej regionu poprzez doroczną organizację przeglądów folkloru - „Dni Kolbergowskie”.
Czytaj też: Wystawa zdjęć Czesława Czaplińskiego w Łazienkach
Źródło:
Autor:
RDC /PA