Wiadomości
Udostępnij:
Mozaika lokalnych tożsamości. Jest nowa wersja wyjątkowej mapy
-
15.03.2024 17:54
-
Aktualizacja: 17:58 15.03.2024
Mozaika lokalnych tożsamości – pod takim tytułem powstała mapa obrazująca ważne i przełomowe realizacje współczesnej polskiej architektury. Na mapie znajdziemy wiele ciekawych obiektów m.in. z Mazowsza. – Sama mapa to jednak nie wszystko – mówił w audycji „Polak potrafi” Dominik Witaszczyk z Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.
Mozaika lokalnych tożsamości | Polak potrafi
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki przygotował nową wersję mapy lokalnych tożsamości. To blisko 100 przykładów obiektów i rozwiązań przestrzeni wspólnych z 57 polskich miast i miejscowości, które powstały po roku 1989.
Na mapie znajdziemy wiele ciekawych obiektów m.in. z Mazowsza. To na przykład Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, czy Sąd Rejonowy w Siedlcach.
Nie brakuje też interesujących miejsc w samej Warszawie, jak Dotleniacz na placu Grzybowskim, Biblioteka Uniwersytecka, Browary Warszawskie czy Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego.
MAPA MOZAIKA LOKALNYCH TOŻSAMOŚCI [POBIERZ]
Jak jednak mówił w audycji „Polak potrafi” Dominik Witaszczyk z Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, sama mapa to nie wszystko.
– Wokół mapy będziemy organizować spacery z projektantami, na których będziemy pokazywać wybrane realizacji. Będziemy też organizować spotkania, w ramach których porozmawiamy o tym, czym jest lokalna tożsamość, jak budujemy relacje z tymi obiektami – powiedział.
W Warszawie mapę można odebrać z Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki przy Foksalu lub z siedziby księgarni Bęc Zmiana przy Mokotowskiej. W przyszłości tych miejsc będzie jednak więcej.
– Cały czas pracujemy nad tym, żeby mapa pojawiała się w kolejnych miejscach, nie tylko w Warszawie, ale w wybranych obiektach użyteczności publicznej, do których można wejść i z których tę mapę będzie można sobie zabrać – dodał Witaszczyk.
Pierwsza wersja mapy powstała w 2019 roku jako zwieńczenie serii wystaw „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”, a prezentowane na niej obiekty zostały uporządkowane według pięciu kategorii towarzyszących wystawom: Sztuka, Władza, Społeczeństwo, Transfer i Przemiana.
Nowa wersja została uzupełniona o nowe realizacje i kolejne obszary.
Czytaj też: Park SGGW musi zostać posprzątany. Konserwator wydał decyzję
Źródło:
Autor:
RDC /PA