Wiadomości
Udostępnij:
Jesienne Targi Książki w Warszawie. W tym roku w nowym miejscu
-
07.09.2023 10:32
-
Aktualizacja: 09:38 10.09.2023
Blisko 150 wystawców, nowości wydawnicze, spotkania z autorami, ponad 140 wydarzeń w ciągu trzech dni – tak wygląda program rozpoczynających się w piątek Jesiennych Targów Książki. Impreza odbywać się będzie w dniach 8-10 września\ w Warszawie.Blisko 150 wystawców, nowości wydawnicze, spotkania z autorami, ponad 140 wydarzeń w ciągu trzech dni – tak wygląda program rozpoczynających się w piątek Jesiennych Targów Książki. Impreza odbywać się będzie w dniach 8-10 września\ w Warszawie.
W piątek w stolicy wielkie święto miłośników literatury – rozpoczynają się Jesienne Targi Książki.
– Po raz kolejny wczesną jesienią, tuż po wakacjach, spotykamy się w Warszawie z miłośnikami książek i literatury. W poprzednich latach te spotkania odbywały się w Ogrodzie Saskim oraz w Arkadach Kubickiego. Tym razem zapraszamy wszystkich czytelników przed Pałac Kultury i Nauki – powiedział dyrektor Jesiennych Targów Książki oraz wiceprezes Fundacji Historia i Kultura Jacek Oryl.
Wyjaśnił, że nowa lokalizacja nie jest przypadkowa. – W maju przed Pałacem Kultury odbywają się Międzynarodowe Targi Książki. Mając na uwadze coraz większe zainteresowanie Jesiennymi Targami Książki oraz za namową wydawców, którzy biorą udział w majowych targach, zdecydowaliśmy, że tym razem jesienne targi odbędą się w centrum Warszawy, na placu przed Pałacem Kultury od strony Alej Jerozolimskich. Myślimy, że będzie to gwarancją sukcesu frekwencyjnego – powiedział.
150 wydawców na targach
W części wystawienniczej Jesiennych Targów Książki swoją ofertę zaprezentuje blisko 150 wydawców. Wydarzenie będzie również okazją do spotkań z ponad stu autorami książek, na trzech równolegle działających scenach – w Kawiarni Literackiej w Kinotece oraz na Scenie Głównej i Forum, które są kolei scenami w namiotach.
– Liczymy się z tym, że pogoda w czasie targów może być już jesienna, dlatego wszystkie miejsca spotkań z autorami oraz część wystawiennicza będą zadaszone, aby nawet mimo deszczu czytelnicy mogli się cieszyć spotkaniami z literaturą – powiedział Jacek Oryl.
Czytelnicy będą mogli spotkać się z twórcami reportażu, m.in.: Magdą Rigamonti, Justyną Kopińską, Marcinem Kąckim, a także Wacławem Radziwinowiczem, Justyną Dżbik-Kluge, Jackiem Tacikiem oraz Patrycją Wieczorkiewicz i Aleksandrą Herzyk. Z kolei na miłośników kryminałów czekają nie tylko spotkania z Wojciechem Chmielarzem, Katarzyną Puzyńską i Krzysztofem Zajasem, ale także panel „Czwartkowy Klub Zbrodni, czyli o fenomenie cosy crime i Richarda Osmana”.
W czasie targów nie zabraknie także spotkań na temat książek podróżniczych. Magdalena Wolińska-Riedi zabierze na spacer po Wiecznym Mieście opisanym w książce „Mój Rzym”, a Agnieszka Klessa-Shin znana w Internecie jako Pyra w Korei, twórczyni popularnego kanału na YouTubie, na którym publikuje filmy o życiu codziennym w Korei opowie o swojej najnowszej książce „Polka w Korei. Jak się żyje w kraju K-popu, kimchi i Samsunga”.
Historia na targach
Targi będą także okazją do spotkań na tematy historyczne. W pierwszym dniu odbędzie się spotkanie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem połączone z prezentacją publikacji „Polska. Dzieje państwa i narodu” w tłumaczeniu na język ukraiński.
Czytelnicy będą mogli wziąć także udział m.in. w spotkaniu z Joanną Kuciel-Frydryszak o książce „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, Grzegorzem Łysiem o reportażu „Bzik kolonialny. II Rzeczpospolitej przypadki zamorskie” i Rafałem Skąpskim o wspomnieniach Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej pt. „Dziwne jest serce kobiece…”.
Zaplanowano także konferencję, której organizatorem jest Fundacja Historia i Kultura, w ramach cyklu „Polska–Rosja–Niemcy. Od XVIII do XXI wieku” – „Niemcy, Rosja i wojna w Ukrainie” z udziałem prof. Hieronima Grali, prof. Grzegorza Kucharczyka oraz dr. Krzysztofa Raka i Witolda Jurasza.
Targi dla dzieci
Spotkania autorskie nie będą jedyną okazją, aby chwilę porozmawiać z pisarzami czy zdobyć ich autograf. Autorzy będą bowiem czekać również na stoiskach wydawców. Będą to m.in.: Łukasz Orbitowski, Anna Bikont i Joanna Szczęsna, Mikołaj Grynberg, ks. Kazimierz Sowa, a także Artur Andrus, Joanna Szczepkowska, Marek Niedźwiecki, Julia Łapińska, Jacek Galiński, Magdalena Majcher, Joanna Laprus i Dorota Szelągowska.
Na najmłodszych czytelników czekają nowości wydawnicze oraz spotkania autorskie z twórcami literatury dziecięcej, m.in. z Tomaszem Samojlikiem i Anią Grzyb – autorami książek z serii „Mała Tarmosia” i Moniką Kowaleczko-Szumowską, autorką książki „Fajna Ferajna”, która opowiada historię Powstania Warszawskiego z perspektywy dzieci.
Będzie także można spotkać Agatę Romaniuk, autorkę serii „Kocia szajka”, Marcina Przewoźniaka, Agnieszkę Mielech autorkę serii dla dzieci „Emi i tajny klub superdziewczyn”, Agnieszkę Stelmaszyk, autorkę serii „Mazurscy w podróży” i „Alfred wiewiór” oraz Kasię Keller, autorkę serii o Jeżyku Franku. Na czas targów przygotowano także Strefę Komiksu.
Czytaj też:
Źródło:
Autor:
RDC
Kategorie: