Wiadomości
Udostępnij:
„Widział szerzej i głębiej”. Dyrektor NCK wspomina zmarłego Jana A.P. Kaczmarka
-
21.05.2024 19:58
-
Aktualizacja: 20:10 21.05.2024
Był człowiekiem niezwykłej charyzmy. Artystą totalnym. Wojownikiem — tak dyrektor Narodowego Centrum Kultury wspomina zmarłego Jana A.P. Kaczmarka. Robert Piaskowski zaznacza, że Kaczmarek „widział szerzej i głębiej”. Polski kompozytor, laureat Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel” zmarł w wieku 71 lat.
W wieku 71 lat po długiej i ciężkiej chorobie zmarł polski kompozytor i laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek. Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Robert Piaskowski wspomina w rozmowie z Radiem dla Ciebie zmarłego Jana A.P. Kaczmarka. — Był człowiekiem niezwykłej charyzmy. Artystą totalnym. Wojownikiem — podkreśla.
Kompozytor skomponował muzykę do ponad 70 filmów. W 2005 roku został laureatem Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”.
Robert Piaskowski zaznacza, że Kaczmarek „widział szerzej i głębiej” oraz że zapamięta go jako pięknego człowieka.
— Kiedy tylko się pojawiał, to nie tylko górował o głowę ponad innymi, ale też górował ponad innymi szerokością spojrzenia, wizją. Wiedział, że powinnością artysty nie jest tylko tworzyć i pisać, ale też zmieniać rzeczywistość — mówi Piaskowski.
Dyrektor NCK podkreśla, że Kaczmarek był artystą zaangażowanym. Jego postawa rezonowała w organizowanym przez niego festiwalu filmowym Transatlantyk.
— Był zaangażowany w ogromnym stopniu w promowanie też w Polsce ważnych idei, które dzisiaj się wydają takie oczywiste, jak wzmacnianie roli kobiet w życiu społecznym, jak zmiany klimatyczne. Podejmował takie kwestie jak ginięcie pszczół, czy podnoszenie się temperatury oceanów i ginące gatunki — podkreśla dyrektor.
Jan A.P. Kaczmarek miał 71 lat. Od lat chorował na MSA - zanik wieloukładowy.
Śmierć Jana A.P. Kaczmarka
Jan A.P. Kaczmarek był gościem w audycjach Radia dla Ciebie, m.in. w „Dźwiękach muzyki” czy „Nie tylko o muzyce”.
Zdobył popularność w latach 70. grając dwoma smyczkami na charakterystycznym instrumencie, którym jest fidola Fischera.
Jak mówił w RDC, wspomnienie początków kariery stało się pretekstem do ważnego przesłania skierowanego do młodych artystów.
– Polecam wszystkim młodym kompozytorom. Próbujcie, jeśli los nie był taki szczęśliwy jak dla mnie, znaleźć coś własnego. To zawsze otwiera drzwi. Nic gorszego jak replikowanie standardów. W czasach, w których żyjemy, żeby znaleźć uznanie, żeby móc zbudować sobie karierę, trzeba być zauważonym – mówił w Radiu dla Ciebie.
Jan A.P. Kaczmarek urodził się 29 kwietnia 1953 r. w Koninie. Pochodzi z muzycznej rodziny. Jego dziadek był skrzypkiem, wykonywał m.in. muzykę na żywo do filmów w kinie. Jako dziecko Kaczmarek uczył się gry na fortepianie. Pierwszy sukces odniósł w liceum w Koninie, dla którego skomponował hymn szkolny, tworzył też muzykę do szkolnych przedstawień teatralnych. Marząc o karierze dyplomaty, rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Podobno zdanie co do swojej kariery zmienił po odbyciu stażu w Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Innym awangardowym teatrem, z którym współpracował w latach siedemdziesiątych, był Teatr Ósmego Dnia. Tam stworzył kameralną Orkiestrę Ósmego Dnia. Podczas trasy koncertowej po USA nagrali w 1982 r. płytę długogrającą "Music for the End" dla chicagowskiej, niezależnej wytwórni Flying Fish Records. W 1989 r. Jan A.P. Kaczmarek wyjechał do Los Angeles.
Kaczmarek jest autorem muzyki do takich filmów, jak m.in.: „Całkowite zaćmienie” i „Plac Waszyngtona” Agnieszki Holland, „Hania” Janusza Kamińskiego, „Horsemen – jeźdźcy Apokalipsy” Jonasa Akerlunda, „Dzieci Ireny Sendlerowej” Johna Kenta Harrisona i „Aż po grób” Aarona Schneidera. W ostatnich latach skomponował muzykę m.in. do „Doliny Bogów” Lecha Majewskiego (2019), „Magnezji” Macieja Bochniaka (2020), „Śmierci Zygielbojma” Ryszarda Brylskiego (2021) i do „Van Gogha” Daniela Fridella.
W 2005 r. dostał Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel” Marca Forstera.
– W muzyce Jana A.P. Kaczmarka czuć słowiańską duszę, a jednocześnie ma ona w sobie lekkość i przejrzystość. Utwory Kaczmarka są bardzo melodyjne i wywołują natychmiastową reakcję emocjonalną. Czysty ton w Hollywood – powiedział pianista i kompozytor Aleksander Dębicz.
W 2004 r. Kaczmarek powołał Instytut Rozbitek – miejsce robocze spotkań artystów filmu, muzyki i teatru. Jest także twórcą festiwalu Transatlantyk, którego pierwsza edycja odbyła się w Poznaniu latem 2011 r.
W styczniu br. córka artysty Anastazja Davis zorganizowała w sieci zbiórkę na leczenie Jana A.P. Kaczmarka, który od dłuższego czasu cierpiał na schorzenie neurologiczne o postępującym przebiegu – zanik wieloukładowy (MSA – multiple system atrophy).
Zobacz, jak Jan A.P. Kaczmarek odbierał Oscara
Posłuchaj nagrodzonej Oscarem muzyki do filmu „Marzyciel”
Zuzanna Całka o Janie A. P. Kaczmarku
W rozmowie z Radiem dla Ciebie Zuzanna Całka, kompozytorka, pianistka i autorka audycji w RDC wspomina postać Jana A. P. Kaczmarka.
- Moje spotkanie z Janem to jest taki moment w życiu, który był pełny niebywałej magii. Myślę, że dużo ludzi to potwierdzi. Każdy z nas ma takie relacje czy spotkania zawodowe, artystyczne, przyjacielskie, które są jakimś takim niebywałym doświadczeniem. Krokiem milowym, motorem napędowym na wiele lat - mówi.
„Przewidział moją przyszłość”
- Był człowiekiem o niesamowitej osobowości i erudytą. Przewidział moją przyszłość - zaznacza Całka. - Po konkursie, w którym miałam przyjemność wygrać pierwszą nagrodę, po konkursie, którego był dyrektorem, za skomponowanie muzyki do dwóch krótkometrażowych filmów i nie znałam go wcześniej. Po konkursie powiedział mi w kuluarach, że „no, zagrałaś jak w Hollywood”. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, co to znaczy, ale rzeczywiście pięć lat później współpracuję z Hollywood - opowiada.
Czytaj też: „Spotkanie z nim było pełne niebywałej magii”. Z. Całka o Janie A. P. Kaczmarku
Źródło:
Autor:
Cyryl Skiba/DJ