Wiadomości
Udostępnij:
To prawdziwa historia? T. Gąssowski w RDC o inspiracji do stworzenia filmu „Wróbel”
-
23.01.2025 21:18
-
Aktualizacja: 21:14 23.01.2025
Historię z filmu „Wróbel” napisało samo życie - reżyser Tomasz Gąssowski opowiadał w Polskim Radiu RDC o tym, co zainspirowało go do stworzenia filmu. Produkcję można zobaczyć w ramach trwającego przeglądu filmów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2025. Pokaz odbędzie się w niedzielę w kinie Iluzjon.
O filmie „Wróbel” Tomasza Gąssowskiego rozmawialiśmy w Polskim Radiu RDC. Reżyser był gościem audycji „W rytmie kultury”. To opowiedziana z dystansem i inteligentnym humorem historia o ironii życia.
Remek Wróbel to listonosz i zapalony piłkarz amator. Dobiega czterdziestki, wiedzie życie kawalera. Pewnego dnia jego poukładane życie wywraca się do góry nogami - pojawia się w nim nowa, wygadana sąsiadka Marzenka i dziadek, którego do tej pory nie znał. W roli głównej Jacek Borusiński z kabaretu Mumio. Występuje także Piotr Rogucki.
Tomasz Gąssowski opowiadał na naszej antenie historię, która była inspiracją do scenariusza.
- Mój przyjaciel mieszkał w Ameryce, wrócił do Polski z walizką, rozstał się z żoną i się nie uśmiechał. I kiedyś poznał dziewczynę, która miała dwójkę dzieci, dwa psy, dwa koty. Jego życie nabrało niezwykłego rozpędu nagle. I pojawił się u mnie, patrzył kiedyś przez okno i mówił „tak miałem spokojne życie, tak miałem wszystko poukładane, a teraz nagle jakieś dzieci, jakieś koty”. I wszyscy już wiedzieli, że to jest jego zbawienie - mówił.
Film „Wróbel” można zobaczyć w ramach trwającego przeglądu filmów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2025. Pokaz w niedzielę w kinie Iluzjon. Ogłoszenie nominacji do nagród 12 lutego, a ceremonia 10 marca.
Tomasz Gąssowski to wielokrotnie nagradzany twórca, kompozytor muzyki do filmów Andrzeja Jakimowskiego (m.in. „Sztuczki”, „Zmruż oczy”, „Imagine”) i reżyser. Jego krótkometrażowy „Baraż” został doceniony licznymi nagrodami, m.in. na Warszawskim Festiwalu Filmowym, Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia", Lubuskim Lecie Filmowym, Międzynarodowym Festiwalu Filmu i Muzyki „Transatlantyk".
Operatorem filmu jest Wojciech Staroń, Jego autorstwa są zdjęcia do takich filmów jak „Papusza” (z Krzysztofem Ptakiem), „Plac Zbawiciela” czy „Ptaki śpiewają w Kigali”. Za swoją pracę w Polsce i na świecie otrzymał wiele nagród, w tym Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie w 2011 roku.
Czytaj też: Bezcenny rękopis Fryderyka Chopina trafił do NIFC w Warszawie [ZOBACZ]
Źródło:
Autor:
Cyryl Skiba/PL
Kategorie: