Wiadomości
Udostępnij:
African Beats Festival 2024, czyli wielkie święto muzyki afrykańskiej w Kawęczynie
-
28.07.2024 16:14
-
Aktualizacja: 07:47 29.07.2024
Koncerty, warsztaty, spotkania podróżnicze i pokazy filmowe. Wielkimi krokami zbliża się African Beats Festival. Wydarzenie prezentujące najważniejsze zjawiska afrykańskiej kultury odbędzie w dniach 09.–11.08. w Kawęczynie pod Warszawą pod patronatem Polskiego Radia RDC.
Największe gwiazdy afrykańskiego świata muzycznego wystąpią na African Beats Festival. Wydarzenie pod patronatem Polskiego Radia RDC rozpocznie się 9 sierpnia w Kawęczynie.
Usłyszymy największe muzyczne gwiazdy afrykańskiego world music oraz afrobeatu. Najważniejszym gościem będzie artystka z Gambii Sona Jobarteh grająca na „afrykańskiej harfie”.
– To wielka radość, że ponownie po dwóch latach możemy zaprosić na nasz festiwal tę wybitną artystkę. W ubiegłym roku wydała swoją pierwszą płytę, choć na scenie jest już od wielu, wielu lat, i właśnie z tą nową płytą już w pełni ukształtowaną przyjedzie do nas, żeby ją zaprezentować – mówi organizator festiwalu Jakub Malinowski.
Kolejną wielką gwiazdą jest mistrz gitary Vieux Farka Toure.
– To przede wszystkim syn Ali Farka Toure, czyli jednej z największych legend afrykańskiej muzyki. Ojciec odradzał mu pójście drogą muzyka, ale Vieux postawił na swoim i dzisiaj cieszy się statusem również wielkiej uznanej gwiazdy. W jego muzyce łączą się tradycyjne rytmy zachodnioafrykańskie z elementami bluesa i rocka – wyjaśnia Mailnowski.
Na festiwalu będzie też bazar z rękodziełem, modą i biżuterią afrykańską, a także z pyszną, zdrową i egzotyczną kuchnią. Zaplanowano także spotkania z kilkunastoma podróżnikami.
– Opowiedzą o swoich afrykańskich wojażach w najdalsze zakątki Afryki. Będzie spotkanie z Krzysztofem Błażycą, który przedstawi prelekcję pod tytułem „Adunu, Ziemia Duchów, czyli perła Afryki poza utartym szlakiem”. Ciekawie zapowiada się również spotkanie z Michałem Izydorczykiem i prelekcja pod tytułem „Kilka tygodni z dziećmi na dachu Land Cruisera w Uganda i Rwandzie” – podaje Malinowski.
Uczestnicy wezmą również udział w licznych warsztatach muzycznych i ruchowych – będą tańce, śpiewy i wspólna gra na bębnach oraz medytacja, joga i wspólny czas przy ognisku.
Czytaj też: Parada Kultur Świata i koncert finałowy festiwalu w Grodzisku Mazowieckim
Źródło:
Autor:
Cyryl Skiba/PA
Kategorie: