Przy jednym z najstarszych obiektów Twierdzy Modlin, Reducie Napoleona, ma powstać kilka bloków mieszkalnych. Na antenie RDC dyrektor ds. Inwestycji z Grupy Konkret, Grzegorz Linkner zapewnił, że firma chce zachować zabytkowy charakter okolicy. W zeszłym tygodniu informowaliśmy o wycince drzew na tym terenie.
RDC
Mieszkańcy byli zaniepokojeni planami inwestora w tym miejscu. Linkner podkreślił jednak, że jego firma jest zaangażowana w opiekę nad Twierdzą. - Dzisiaj włożyliśmy w Twierdzę Modlin kilkadziesiąt milionów złotych i co roku je wkładamy. Wymieniliśmy rynny Twierdzy, w sumie 17 kilometrów. Wyremontowaliśmy dach, to jest 68 tys. metrów kwadratowych. Dwie firmy w Polsce zgłosiły się, żeby to dźwignąć. Staramy się i dbamy o ten zabytek - mówił.
Linkner skomentował też plany dotyczące inwestycji. - A propos naszych planów, to rzeczywiście w koncepcji przedstawiliśmy, że na obszarze 16 tys. metrów kwadratowych postawimy cztery obiekty wielorodzinne, w których będzie 180 mieszkań - tłumaczył.
Konserwator przeciwny inwestycji
Krytycznie o budowie wypowiedział się Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
- To nie jest dobre miejsce nowe budynki - powiedział prof. Jakub Lewicki. - Praca konserwatora polega na odmowie, ta odmowa w krótkiej perspektywie wydaje się trudna, ale w dłuższej zawsze jest rozwojem. I bardzo bym chciał, żeby wartości zabytkowe Modlina przetrwały nieuszczuplone. Należy chronić twierdzę - mówił.
Ważny obszar przyrodniczy
Jedna z mieszkanek i prezes Fundacji Idea Artis Poloniae – Projekt Art for Planet, Magdalena Gawlik, wskazała na aspekt przyrodniczy. - To jest Nowy Dwór Mazowiecki, a on znajduje się na szczególnie chronionym obszarze doliny środkowej Wisły, która obejmuje teren od Dęblina do Płocka. To obszar szczególnie ważny dla ochrony przyrody w skali europejskiej. Bytuje tu 50 unikalnych gatunków, przede wszystkim ptaków - wyjaśniała.
W odpowiedzi na pytania dotyczące wycinki drzew, Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim stwierdził, że właściciel posiada zgodę prawną na ich usunięcie.
Pieczę nad inwestycją ma sprawować Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.