Dziś pierwszy dzień egzaminów ósmoklasisty. Przystąpią do nich także uchodźcy z Ukrainy. Na Mazowszu może to być około 1250 osób, a najtrudniejszy dla nich może być język polski.
RDC
- Oni są u nas w szkole krótko, słabo znają język. Polecenia mają w języku ukraińskim, ale odpowiedzi muszą pisać w języku polskim. Matematyka już jest łatwiejsza, bo odpowiedzi mogą pisać po ukraińsku – mówiła Radiu dla Ciebie wicedyrektorka SP nr 1 w Siedlcach Jadwiga Chomacka.
Wołodymir, uczeń siedleckiej „Jedynki”, który jutro przystąpi do egzaminu, mówił naszej reporterce, jak się czuje przed testami.
- Przed egzaminem czuję się dobrze, nauczycielki pomagają mi w przygotowaniu się, pomagały mi też mama i babcia. Nie boję się, myślę, że nie będzie za ciężko - powiedział.
W siedleckiej podstawówce egzaminy ósmoklasisty będzie zdawać dwóch uchodźców.
Ułatwienia
Uczniowie z Ukrainy będą mieli wydłużony czas na napisanie egzaminu do 210 minut, a do dyspozycji słowniki polsko-ukraińskie i arkusze z instrukcją oraz poleceniami tłumaczonymi na ukraiński.
Do momentu rozpoczęcia pisania mogą oni także liczyć na tłumaczy.
- Tylko w tej części organizacyjnej, dopóki omawia się procedury i koduje prace. Później, gdy uczniowie piszą egzamin, ta pani wychodzi - mówi wicedyrektorka SP 1 w Siedlcach Jadwiga Chomacka.
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty to warunek ukończenia podstawówki. Egzaminu nie można nie zdać. We wtorek przed uczniami polski, w środę matematyka a w czwartek język obcy nowożytny.