Za nami sesja alternatywnego Parlamentu Dzieci i Młodzieży
01.06.2018 14:52
Aktualizacja: 14:31 15.08.2022
Demokracja i wrażliwość społeczna to główne tematy, jakie były poruszone podczas posiedzenia alternatywnego Parlamentu Dzieci i Młodzieży, który w piątek - w Międzynarodowym Dniu Dziecka - zebrał się w Audytorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego.
PAP,RDC
W połowie maja Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało, że tegoroczny XXIV Sejm Dzieci i Młodzieży, który miał się odbyć jak co roku 1 czerwca, został przeniesiony na wrzesień. - Wszystko z uwagi na trwającą w Sejmie akcję protestacyjną osób niepełnosprawnych, ich rodziców i opiekunów - mówił marszałek Parlamentu Dzieci i Młodzieży Mieszko Czapliński.
W związku z przesunięciem daty SDiM zawiązała się nieformalna grupa, która zorganizowała alternatywne posiedzenie młodzieżowego Sejmu pod zmienioną nazwą - Parlament Dzieci i Młodzieży. Na wniosek koordynatora grupy - jednego z byłych marszałków SDiM, a obecnie sekretarza Nowoczesnej w woj. zachodniopomorskim - Błażeja Papiernika rektor Uniwersytetu Warszawskiego Marcin Pałys wydał zgodę na zorganizowanie alternatywnego posiedzenia 1 czerwca na UW.
Organizatorzy podali w piątek, że w Parlamencie Dzieci i Młodzieży uczestniczyło 400 młodych ludzi - 150-200 to osoby wybrane na 24. kadencję, pozostałe to delegacje młodzieżowych rad miast i sejmików wojewódzkich.
Demokracja i wrażliwość społeczna
Tematami debat były: demokracja, wykluczenie społeczne, wyobcowanie społeczne i wartości humanitarne. - W programie są przemowy gości, a następnie część merytoryczna, która ma się zakończyć głosowaniem nad uchwałą - mówili marszałkowie Konrad Wojtowicz oraz Mieszko Czapliński.
W piątek na UW pojawili się m.in. protestujący do niedawna w Sejmie Jakub Hartwich i Adrian Glinka z opiekunami.
Wydarzenie objęli patronatem m.in. Rzecznik Praw Dziecka i prezydent Warszawy. Partnerami są: Uniwersytet Warszawski, Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju, Fundacja Młodzieży Activis, Stowarzyszenie Projekt: Polska.
"Przygotowania do trwają"
W ubiegłą środę marszałek Sejmu Marek Kuchciński zapewnił na Twitterze posłów Sejmu Dzieci i Młodzieży, że Sejm czeka na ich obrady. "Data obrad została przeniesiona, ale przygotowania do wydarzenia trwają" - zadeklarował.
Drodzy posłowie SDiM. Sejm cały czas czeka na Wasze obrady. To święto demokracji powinno odbywać się w sali plenarnej, która najlepiej oddaje ducha parlamentaryzmu. Nie dajcie się podzielić, wplątać w bieżącą politykę. Data obrad została przeniesiona, ale przygotowania trwają :) pic.twitter.com/HA3IenH1BY
— Marek Kuchciński (@MarekKuchcinski) 23 maja 2018
Jego zdaniem, święto demokracji, jakim jest posiedzenie SDiM, powinno się odbywać w sali plenarnej Sejmu, która - jak zaznaczył - najlepiej oddaje ducha parlamentaryzmu. "Nie dajcie się podzielić, wplątać w bieżącą politykę" - zaapelował Kuchciński do młodych posłów. Zaprosił ich do Sejmu na obrady SDiM na 27 września.
Organizowany od 1994 r.
Sejm Dzieci i Młodzieży zbiera się co roku 1 czerwca w budynku Sejmu. Organizowany od 1994 r. (tegoroczna sesja ma być XXIV) jest przedsięwzięciem edukacyjnym, które ma kształtować postawy obywatelskie, szerzyć wśród młodzieży wiedzę o zasadach funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, a od kilku lat także aktywizować młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych.
Sejm Dzieci i Młodzieży liczy 460 posłów. Organizacja izby jest wzorowana na procedurach obowiązujących w prawdziwym Sejmie, co ma przybliżać uczestnikom zasady polskiego parlamentaryzmu. Debata plenarna i poprzedzające ją prace komisji odbywają się według wcześniej uchwalonej ordynacji wyborczej oraz Regulaminu Sejmu Dzieci i Młodzieży.