Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
„Moje spojrzenie na rozwój robotyki to jej ścisłe powiązanie z rozwojem AI. Najpierw modele opracowywane są teoretycznie, następnie testowane na zbiorach danych bądź w symulatorze. W kolejnym kroku robotycy próbują je żmudnie zaaplikować w robotach działających w rzeczywistym świecie” — mówi Krzysztof Walas, lider zespołu Robotyka Interakcji Fizycznej w IDEAS NCBR.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Z innej planety
Jest to cykl audycji popularyzujący naukę na antenie RDC. Trzygodzinna opowieść „z innej planety”. Nasze studio odwiedzają goście – najczęściej naukowcy. Prowadzimy też Radiowy Instytut Badań Akustycznych, w którym rozkładamy dźwięk na czynniki pierwsze. Natomiast w ostatniej godzinie rozwiązujemy kryminalną zagadkę lateralną. Zaprasza Łukasz Badowski.
Odcinki podcastu (1383)
-
Zagadka lateralna: Vox populi
ZAGADKA LATERALNA: Vox populi
Palermo na Sycylii to miejsce szczególne… zwłaszcza z punktu widzenia zamówień publicznych. Tutaj pieniądze na odśnieżanie ulic kończą się już w lipcu, a o postawieniu choćby ławki w parku decydują opinię “wpływowych mieszkańców”.
Ci “wpływowi mieszkańcy” to nie są żadne tam leśne dziadki, o nie! Mają raczej opinię nerwowych… Są też przywiązani do starych rozwiązań – najlepiej takich, które funkcjonują już od wielu lat. No ale raz kiedyś to się nawet do czegoś przydali…
Inna sprawa, że afera się z tego zrobiła na całe Włochy. W końcu nie co dzień można zobaczyć burmistrza i jego rodzinę popylających w drelichach na budowie… fontanny? Włodarz z familią dość chętnie przystąpili do prac społecznych, nawet pomimo szyderczego aplauzu miejscowej ludności. W końcu stawy kolanowe to przywilej, a nie prawo człowieka, a jak się nie umie w roboty publiczne, toooo… trzeba poprawiać!
Rzeczona fontanna, jak i zresztą cały placyk w miejskim parku zostały szybciusieńko odnowione na dwie zmiany, w trybie pozaprzetargowym i bez dalszych zapytań komisji obrachunkowej (która też jest dość przywiązana do swoich palców u rąk…).
I nawet nie chodzi tu o jakąś tam korupcję! Po prostu park to miejsce relaksu i odpoczynku dla znużonych miejskim gwarem mieszkańców. A są granice tego, co może znieść człowiek zmęczony i zestresowany… nawet jak jest głową przestępczego światka!
-
27.08.2024
-
49 min 36 s
-
-
„Szaleństwo w operze” | dr Marcin Bogucki
Gościem audycji był dr Marcin Bogucki, autor książki „Szaleństwo w operze”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa słowo/ obraz terytoria. To absolwent kulturoznawstwa, historii sztuki i muzykologii, adiunkt w Instytucie Kultury Polskiej UW. Obronił pracę doktorską dotyczącą związków opery i szaleństwa w epoce nowoczesnej. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół kulturowej historii muzyki oraz reżyserii operowej.
-
27.08.2024
-
47 min 27 s
-
-
Kalendarium naukowe
Na przegląd naukowych ciekawostek zaprasza Łukasz Badowski.
-
27.08.2024
-
50 min 28 s
-
-
ZAGADKA LATERALNA
W zeszłym roku w hrabstwie Douglas w stanie Colorado doszło do gorszących rozruchów na tle… powiedzmy, że na tle rasowym. Grupa miejscowych militarystów i miłośników polowań zadarła zarówno z mieszkańcami Castle Rock, jak i szeryfem hrabstwa. Obie instancje miały jednak zupełnie inne powody do niepokoju.
Powodem był filmik, jaki fanatycy broni opublikowali w mediach społecznościowych. Nagranie ukazywało polowanie jakie miejscowa milicja urządziła na przedstawiciela rdzennej mniejszości lokalnej. Co prawda niektórzy powątpiewali w autentyczność przedstawionych zdarzeń, zwracając uwagę, że istnienie owej rdzennej mniejszości jest przedmiotem wielu kontrowersji… Jednak ogół obywateli ruszył natychmiast z akcją protestacyjną przeciw tak barbarzyńskim zachowaniom.
Tymczasem w momencie opublikowania wideo, do akcji postanowił wkroczyć szeryf. Tak się bowiem złożyło, że dzień wcześniej – niepostrzeżenie dla samozwańczych myśliwych – aresztował jednego z uczestników zajścia. Tym samym może się okazać, że policjanci będą musieli wytłumaczyć oburzonym mieszkańcom, że doszło do pomyłki.
A miejscowa milicja dostanie nagrodę! I kategoryczny zakaz zbliżania się do lasu na odległość strzału…-
20.08.2024
-
50 min 35 s
-
-
O poszukiwaniu fal grawitacyjnych przewidzianych przez ogólną teorię względności Alberta Einsteina
Gość audycji: prof. dr hab. Andrzej Królak, Zakład Fizyki Matematycznej i Geometrii Różniczkowej, Instytut Matematyczny PAN, kierownik projektu Virgo-Polgraw, Narodowe Centrum Badań Jądrowych.
-
20.08.2024
-
53 min 15 s
-
-
Kalendarium naukowe
Na przegląd naukowych ciekawostek zaprasza Łukasz Badowski.
-
20.08.2024
-
52 min 31 s
-
-
ZAGADKA LATERALNA
W zeszłym roku w hrabstwie Douglas w stanie Colorado doszło do gorszących rozruchów na tle… powiedzmy, że na tle rasowym. Grupa miejscowych militarystów i miłośników polowań zadarła zarówno z mieszkańcami Castle Rock, jak i szeryfem hrabstwa. Obie instancje miały jednak zupełnie inne powody do niepokoju.
Powodem był filmik, jaki fanatycy broni opublikowali w mediach społecznościowych. Nagranie ukazywało polowanie, jakie miejscowa milicja urządziła na przedstawiciela rdzennej mniejszości lokalnej. Co prawda niektórzy powątpiewali w autentyczność przedstawionych zdarzeń, zwracając uwagę, że istnienie owej rdzennej mniejszości jest przedmiotem wielu kontrowersji… Jednak ogół obywateli ruszył natychmiast z akcją protestacyjną przeciw tak barbarzyńskim zachowaniom.
Tymczasem w momencie opublikowania wideo do akcji postanowił wkroczyć szeryf. Tak się bowiem złożyło, że dzień wcześniej – niepostrzeżenie dla samozwańczych myśliwych – aresztował jednego z uczestników zajścia. Tym samym może się okazać, że policjanci będą musieli wytłumaczyć oburzonym mieszkańcom, że doszło do pomyłki.
A miejscowa milicja dostanie nagrodę! I kategoryczny zakaz zbliżania się do lasu na odległość strzału…
-
13.08.2024
-
50 min 22 s
-
-
Regionalizmy wszelkiej maści
Zaczął od opracowania statystycznego różnych zjawisk i zachowań, które przedstawiał na czytelnych mapkach. I tak dotarł do kwestii regionalizmów – słów, które różnią Polaków, o czym owi Polacy nieraz nawet nie wiedzą. Klamerka kontra spinacz… pomnik kontra nagrobek…
O tym, gdzie się chyrchla, a gdzie cherchla (a gdzie – żeby było ciekawiej – kuca!) oraz o "słuchu językowym" Polaków rozmawialiśmy z Michałem Świetlińskim.
-
13.08.2024
-
46 min 53 s
-
-
Kalendarium naukowe
Na przegląd ciekawostek naukowych zaprasza Łukasz Badowski.
-
13.08.2024
-
50 min 29 s
-
-
ZAGADKA LATERALNA: Prawa ręka głowy
Armando Caccione to prawa ręka głowy. W sensie zastępca szefa. Mafii… a szef mafii to głowa. Czyli, że… tak jakby normalnie. W każdym razie Armando nie jest fizykiem cząstek elementarnych. To w tej zagadce ma akurat znikome znaczenie… ale jednak!
W każdym razie Armando ma spory kłopot, bowiem zapomniał, że pokłócił się z żoną. A kiedy tydzień po robocie wjechała mu na chatę Policja, był nieźle ugotowany. Dowody zbrodni były – że się tak wyrażę – na wyciągnięcie ręki.
Ta kłótnia z żoną poszła oczywiście o obowiązki domowe. Armando nigdy nie był szczególnie pomocny w obejściu... No i teraz ma za swoje! Na szczęście jest jeszcze gosposia. Gosposia zna się na rzeczy… choć też nie jest fizykiem cząstek elementarnych.
Więc kiedy Karabinierzy zaczną przetrząsać dom pana Caccione odkryją wyłącznie prawe buty. Jak poszperają dalej, zorientują się, że Armando ma tylko lewe rękawiczki. I trochę im zajmie szukanie brakujących do pary… Bo oni to już na pewno nie są fizykami cząstek elementarnych!
A kiedy wszystkie odnajdą, będzie już za późno…
-
06.08.2024
-
54 min 41 s
-