Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Krajobraz z płonącą owcą
Aill na Brun to mała wioska nad krawędzią klifu, na zachodnim krańcu Irlandii. Ledwie kilkanaście domów, rozrzuconych po sporym półwyspie. Mieszkańcy zajmują się głównie hodowlą owiec. Było też kilka sadów oraz niewielka stadnina koni, znana z wyhodowania w latach 60 -tych jednego z czempionów krajowych. Była… przynajmniej do 2012 roku.
12 lipca 2012 roku pożar strawił większość budynków mieszkalnych i gospodarczych w Aill na Brun. Echa tego wydarzenia dotarły nawet do ogólnokrajowej telewizji, a to za sprawą wideo nagranego przez jednego z mieszkańców. Nagranie przedstawiało widok tyleż tragiczny, co malowniczy -- tyralierę płonących owiec wpadającą pomiędzy domy i zagrody, podpalającą wszystko na swojej drodze. Zanim do tej odludnej okolicy przybyły jednostki straży pożarnej właściwie nie było co zbierać. Ocalała jedynie ferma drobiu, która miała zamontowany własny system gaśniczy. Z Bożą pomocą nikt nie zginął… Choć właściwie należało by powiedzieć: prawie nikt nie zginął.
Policyjne śledztwo wykazało, że sprawcą tego tragicznego w skutkach wydarzenia był niejaki Breandán O’Malley, 64-letni mieszkaniec domu na wzgórzu, tuż nad samym morzem. Oskarżenia nie dało się jednak wysunąć, gdyż po pierwsze: był to wypadek, a po drugie: O’Malley był martwy i to jeszcze zanim Aill na Brun zajęło się ogniem. Co ciekawe, dom O’Malleya, jako jedyny nie spłonął. Marna to pociecha i dla niego, i dla pozostałych mieszkańców. Dobrze, ze byli ubezpieczeni…
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Z innej planety
Jest to cykl audycji popularyzujący naukę na antenie RDC. Trzygodzinna opowieść „z innej planety”. Nasze studio odwiedzają goście – najczęściej naukowcy. Prowadzimy też Radiowy Instytut Badań Akustycznych, w którym rozkładamy dźwięk na czynniki pierwsze. Natomiast w ostatniej godzinie rozwiązujemy kryminalną zagadkę lateralną. Zaprasza Łukasz Badowski.
Odcinki podcastu (1409)
-
Zagadka lateralna
Dzisiejsza zagadka lateralna -- z lekką pomocą Sztucznej Inteligencji -- prowadzi nas w świat polskiego kina...
A konkretnie: najbardziej znanych polskich reżyserów!
Każdy z obrazków wygenerowanych przez AI zawiera cztery sugestie, tytuły filmów nakręconych przez tajemniczych polskich reżyserów. Należy oczywiście odgadnąć nie tylko imię i nazwisko reżysera, ale też, jakie filmy stanowiły pożywkę dla żarłocznej sztucznej inteligencji!
-
26.11.2024
-
42 min 11 s
-
-
Grant Komisji Europejskiej ERA Chairs na projekt PERFECTION
Grant Komisji Europejskiej ERA Chairs trafił do Instytutu Chemii Fizycznej PAN na realizację projektu PERFECTION. Pokieruje nim prof. Marcin Drąg, chemik biologiczny, laureat nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, badacz proteaz.
-
26.11.2024
-
42 min 31 s
-
-
Zagadka lateralna
Po zeszłotygodniowych bojach ze sztuczną inteligencją (w patriotycznym wydaniu) powracamy do zagadki naukowej. Choć oczywiście komponent wizualny tez będzie. Tym razem w postaci... równania matematycznego.
Prezentujemy Państwu wynik ciężkiej pracy badawczej naukowców z Włoch i Norwegii. Równanie opisujące ludzką skłonność do aktywności ekonomicznej!
No, ale oczywiście nie byle jakiej aktywności ekonomicznej! W każdym razie KONKRETNEJ aktywności ekonomicznej. Tylko nie wiadomo na razie -- jakiej!
Gwoli podpowiedzi:
U -- to funkcja satysfakcji w trakcie wykonywania tajemniczej profesji
L -- to przyjemność z tejże
C -- to poziom konsumpcji dóbr
w -- to aktualna wypłata za wykonywanie tajemniczej profesji
r -- to ocena społeczna, można by rzecz nawet: reputacja pracownikaZadanie polega na odgadnięciu, o jaką aktywność ekonomiczną chodzi.
-
19.11.2024
-
48 min 59 s
-
-
Dlaczego powinno znieść się podział na psychologię ludzką i zwierzęcą?
Dlaczego powinno znieść się podział na psychologię ludzką i zwierzęcą? O tym prof. Wojciech Pisula, psycholog porównawczy i etolog, profesor zwyczajny w Instytucie Psychologii PAN. Jego zainteresowania naukowe dotyczą wyższych czynności psychicznych zwierząt, a w szczególności zjawisk związanych z ewolucją ciekawości i poszukiwaniem informacji, a także reakcji na nowość oraz adaptacji do zmiany.
-
19.11.2024
-
50 min 37 s
-
-
Zagadka lateralna
Po Dniu Niepodległości (aż dziw, że nie przylecieli żadni kosmici!) zagadka lateralna musi oczywiście wykazać odpowiednie patriotyczne nastawienie... I tak jest też w istocie!
Dzisiejsza zagadka lateralna tradycyjnie szyfruje sześć wielkich postaci z historii Polski (wybór dość przypadkowy). Każdą z nich określają trzy skojarzenia, które stały się podstawą promptu.
-
12.11.2024
-
46 min 49 s
-
-
prof. dr hab. inż. Janusz Lewiński
Gość: prof. dr hab. inż. Janusz Lewiński z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej i Instytutu Chemii Fizycznej PAN otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2024 w obszarze nauk chemicznych i o materiałach za opracowanie mechanochemicznych metod syntezy perowskitów poprawiających ich właściwości fotowoltaiczne
-
12.11.2024
-
50 min 11 s
-
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
Na audycję zaprasza Łukasz Badowski.
-
05.11.2024
-
50 min 20 s
-
-
Metoda pozyskiwania nowego typu soli srebra | prof. dr hab. Wojciech Grochala
Zespół badawczy z Uniwersytetu Warszawskiego wspólnie z naukowcami ze Słowenii opracował metodę pozyskiwania nowego typu soli srebra.
Gościem audycji był prof. dr hab. Wojciech Grochala z CeNT UW.
-
05.11.2024
-
44 min 27 s
-
-
Zagadka lateralna: AI z podstępem
Zagadka lateralna: AI z podstępem
Dzisiejszą zagadkę lateralna -- w duchu likwidacji rozgłośni publicznych -- wykonała za nas (częściowo przynajmniej) Sztuczna Inteligencja. Skoro dostała Nobla (a nawet dwa) to w sumie... czemu by nie? Ale uwaga! W dzisiejsze zagadce ukryty jest PODSTĘP!!!
Treść zapytania do AI stanowiły fragmenty tekstów znanych piosenek popularnych polskich wykonawców. Należy oczywiście odgadnąć tytuł piosenki oraz wykonawcę.
Tylko że... wśród sześciu dzisiejszych obrazków ukrywa się jeden, który nie pasuje do pozostałych. Który to obrazek i czemu nie pasuje?
-
29.10.2024
-
48 min 42 s
-
-
Kalendarium naukowe
Zaprasza Łukasz Badowski.
-
29.10.2024
-
51 min 09 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
490 odcinków
-
Magazyn PoWarszawsku, zaprasza Łukasz Ostoja-Kasprzycki
26 odcinkówMagazyn PoWarszawsku to audycja, która przeniesie Was w świat dawnej Warszawy. Zanurz się z nami w dawne gazety i książki, pełne ciekawostek, anegdot i spraw ważnych też. Każda audycja to też gość, który opowie Wam i nam o swojej Stolicy.
-
Palimpsest, czyli wszystkie Warszawy Piotra Otrębskiego
127 odcinków -
Wieczór RDC
5433 odcinki