Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Wczasy Zakładowe
Szosa z Bielczy do Brzeźnicy (przez Waryś) niczym szczególnym nie wyróżnia się spośród innych dróg tej kategorii odśnieżania w podkarpackiem. Ot jednopasmówka, jakich wiele. No ale nie droga ważna, ale kto nią jedzie!
Andrzej B., lat 39 jest człowiekiem wyjątkowym – nie tylko przez wzgląd na swe umiejętności techniczne. Jest też na przykład dumnym posiadaczem motoroweru marki Romet Komar 2360 (tego z płaską kierownicą i kanapą importowaną z Włoch) i paru innych oldtimerów, które sam wyremontował!
Zresztą tak się akurat złożyło, że tego dnia wyruszył z domu na oblot świeżo wyremontowanego nieco starszego modelu Komara 2330 (pierwszy z serii amortyzowanych na tylnym kole)... no bo się rozumie – “Komar musi latać”! I pewnie na tym byśmy naszą historię zakończyli, gdyby trafiło na kogokolwiek innego… No ale to właśnie nasz bohater dokonał rzeczy niemożliwej. Będąc niecałe 20 km od Tarnowa dostrzegł… Bałtyk!
Zrządzenie losu? A może Boska Opatrzność? Cud tego kalibru to już się właściwie nie zdarza. Ostatni raz takie zdarzenie miało miejsce po przeciwnej stronie Tarnowa, przy linii kolejowej do Przemyśla. A i wtedy była to tylko ułuda… majak jakiś… ledwie kawałek, w dodatku trudno rozpoznawalny… A tutaj proszę – za stodołą, gdzieś we wsi Waryś taaka gratka!
Skąd takie nagromadzenia pojawień w tej właśnie okolicy? O to trzeba by zasięgnąć języka u emerytowanych pracowników Zakładów Azotowych w Mościcach. Najlepiej z działu obsługi Funduszu Wczasów Pracowniczych tamtejszej zakładowej Elektrowni… Ale pewnie większość z tych osób już nie żyje…
Na szczęście trafiło na Andrzeja B. i jego Komara. Może to jakiś znak? Może jeszcze kiedyś go zobaczymy? To już oczywiście zależy od funduszy… Tylko kto dziś jeździ na wczasy zakładowe? A już tym bardziej – kto by chciał oglądać Bałtyk?!?
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Z innej planety
Jest to cykl audycji popularyzujący naukę na antenie RDC. Trzygodzinna opowieść „z innej planety”. Nasze studio odwiedzają goście – najczęściej naukowcy. Prowadzimy też Radiowy Instytut Badań Akustycznych, w którym rozkładamy dźwięk na czynniki pierwsze. Natomiast w ostatniej godzinie rozwiązujemy kryminalną zagadkę lateralną. Zaprasza Łukasz Badowski.
Odcinki podcastu (1420)
-
Wysokogórskie jaskinie i pozostałości po hominidach ze śladami innowacji technologicznych
Gościem audycji była dr hab. Małgorzata Kot, prof. ucz. Katedra Archeologii Epoki Kamienia, Wydział Archeologii UW.
-
14.01.2025
-
49 min 01 s
-
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
Na audycję zaprasza Łukasz Badowski.
-
07.01.2025
-
50 min 54 s
-
-
„Delta” laureatem Nagrody Głównej XX edycji konkursu Popularyzator Nauki
Redakcja miesięcznika popularnonaukowego „Delta”, wydawanego przez Uniwersytet Warszawski, została laureatem Nagrody Głównej XX edycji konkursu Popularyzator Nauki.
Gościem audycji był dr Szymon Charzyński z Wydziału Fizyki UW, redaktor naczelny pisma.
-
07.01.2025
-
44 min 49 s
-
-
O filozofii, snach i tłumaczeniu rzeczywistości
Z dr. Bartoszem Działoszyńskim z Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego o filozofii, snach i tłumaczeniu rzeczywistości
-
24.12.2024
-
44 min 26 s
-
-
O przyszłości i co ma z nią wspólnego foresight
Gość: Kacper Nosarzewski, futurolog, Partner w 4CF Strategic Foresight, Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością
-
24.12.2024
-
49 min 05 s
-
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
Dzisiejsza zagadka – inaczej być nie mogło – wprowadza w nastrój świąteczny. Skoro za tydzień audycja z tzw. "puszki" (a więc bez zagadki), temat "najpiękniejsze polskie kolędy" zaczynamy już dziś. Możecie się Państwo już przygotowywać.
Prezentujemy sześć obrazków wygenerowanych przez AI na podstawie zapytań zawierających fragmenty polskich kolęd. Żeby nie było zbyt prosto, kolędy te mogły ulec niewielkim… hmmmm… przejęzyczeniom*.
Tradycyjnie na rozwiązania czekamy pod numerem telefonu 22 645 90 90.
Pozdrawiamy przedświątecznie!
*w nurcie tak zwanego humoru organistowskiego… Państwo nie uwierzycie, jak ludzie potrafią przekręcić kolędę na Pasterce…
-
17.12.2024
-
49 min 35 s
-
-
Nowa metoda ujawniania śladów daktyloskopijnych | dr Aneta Lewkowicz
Dr Lewkowicz z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego opracowała nową metodę ujawniania śladów daktyloskopijnych m.in. z paragonów czy dokumentów rządowych.
— Mój wynalazek to innowacyjna metoda i specjalnie opracowany roztwór do ujawniania śladów daktyloskopijnych, czyli odbitek linii papilarnych. To właśnie unikalny wzór minucji – indywidualny dla każdego człowieka – może stać się niepodważalnym dowodem potwierdzającym tożsamość osoby lub łączącym ją z miejscem zdarzenia. Choć identyfikacja często opiera się na analizie DNA, odbitka palca również odgrywa kluczową rolę w śledztwach — powiedziała dr Lewkowicz.
-
17.12.2024
-
46 min 39 s
-
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
Na audycję zaprasza Łukasz Badowski.
Dzisiejszy temat przewodni to zespoły muzyczne z Wielkiej Brytanii. Każdy obrazek powstał przez powiązanie nazwy zespołu oraz trzech utworów muzycznych jego autorstwa.Zagadki C. i D. należą do tych łatwiejszych. Za to A. i B. mogą nieco namieszać w głowach.Zespół A. ma związek z wynalezieniem siewnika i ogólnie brytyjską agronomią. Istotną podpowiedzią jest też akwalung, widoczny na obrazku.Zespół B. natomiast to nasz ukłon w stronę fanów literatury tolkienowskiej - aczkolwiek w nieco skróconym wydaniu.Zapraszamy do zgadywania!-
10.12.2024
-
50 min 54 s
-
-
O chorobach, które trudno wykryć i pomocy naukowców z PAN
Endometrioza, nowotwory płuca i piersi to tylko przykłady chorób, które trudno wykryć, a od ich zdiagnozowania może zależeć komfort, a czasem i życie pacjenta. Naukowcy z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN mogą pomóc przyspieszyć ich rozpoznanie.
Gościem audycji był prof. Michał Dadlez, biofizyk z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, który zarządza Pracownią Spektrometrii Mas.
-
10.12.2024
-
48 min 21 s
-
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
Na audycję zaprasza Łukasz Badowski.
-
03.12.2024
-
52 min 36 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
1 odcinek
-
Z Łosiem przez las
317 odcinkówAudycja przyrodnicza, mówiąca o lesie, zarówno pod kątem jego uroków, edukacji ekologicznej, biologii lasu, jak i jego społecznego znaczenia. W programie również o miejscach historycznych, znajdujących się na obszarach leśnych. Audycja powstaje przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie (RDLP Lublin), w ramach kampanii promocyjnej Lasów Państwowych „Dla Lasu, Dla Ludzi” i nie tylko.
-
Wakacje na Mazowszu
490 odcinków -
Popołudnie RDC
4132 odcinkiTowarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.