Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Wejście do szpitala onkologicznego to takie dziwne miejsce, w którym wyskakujący w przerwie pracy na papierosa lekarze spotykają się z wychodzącymi w przerwie terapii na papierosa pacjentami… I tak to się kręci w zasadzie od zawsze… Ale co jakiś czas lekarze (i pacjenci) odkrywają ze zdumieniem, że świat jest znacznie ciekawszy, niż im się do tej pory wydawało…
Na przykład w Centrum Onkologii na Ursynowie – jako że Warszawa to taki jednak tygiel (nomen omen) kulturowy – około Bożego Narodzenia zaczęły znikać ozdoby choinkowe. Okazało się, że dzięki niespodziewanej inkulturacji, po Szpitalu rozeszła się nowa moda! W końcu zarówno onkolodzy jak i onkopacjenci to koneserzy tytoniowych nowości…
Dopiero po tygodniu pielęgniarki przyuważyły sprawcę – ordynatora jednego z oddziałów. Zdradził go bladoróżowy dym i charakterystyczne trzeszczenie. Podobno synowa jednego z jego stałych pacjentów przywiozła ten wynalazek ze swojego kraju… a on tylko chciał spróbować, co to takiego ten “krecik”!
Prawdziwym źródłem innowacji był jednak kto inny – pewien stały bywalec oddziału, co to miał już za sobą trzy chemie i tracheotomię, ale nadal, mimo wysiłków lekarzy, jakoś nie chciał schodzić z tego świata… To właśnie on podzielił się ordynatorem zamorskim wynalazkiem. A pan doktor – jako umysł naukowy – postanowił wdrożyć serię badań… na sobie. Niestety nie miał czasu wyskoczyć do sklepu więc w imię nauki zaopatrywał się na miejscowych choinkach… No i przecież mandarynki zostawiał!!!
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Z innej planety
Jest to cykl audycji popularyzujący naukę na antenie RDC. Trzygodzinna opowieść „z innej planety”. Nasze studio odwiedzają goście – najczęściej naukowcy. Prowadzimy też Radiowy Instytut Badań Akustycznych, w którym rozkładamy dźwięk na czynniki pierwsze. Natomiast w ostatniej godzinie rozwiązujemy kryminalną zagadkę lateralną. Zaprasza Łukasz Badowski.
Odcinki podcastu (1420)
-
Technologie ważne dla rynku akumulatorów i przydomowych magazynów energii
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali technologie ważne dla rynku akumulatorów i przydomowych magazynów energii. Pomogą one producentom tych urządzeń uniezależnić się od dostawców drogich i rzadkich surowców: kobaltu, niklu, litu oraz grafitu.
Gościem Łukasza Badowskiego był dr hab. Marcin Molenda, prof. UJ, Kierownik Zespołu Technologii Materiałów i Nanomateriałów Zakład Technologii Chemicznej, Rada Klimatyczna Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prezes Rady Konsorcjum Elektrochemicznego Magazynowania Energii „PolStorEn”, Uniwersytet Jagielloński- Wydział Chemii.
-
27.06.2023
-
49 min 18 s
-
-
Kalendarium naukowe
Na przegląd ciekawostek naukowych z minionego tygodnia zaprasza Łukasz Badowski.
-
27.06.2023
-
49 min 55 s
-
-
Zagadka lateralna
U muszki owocówki gen, zwany ‘sfinks’ (technicznie to jest niekodujące RNA, ale już dajmy spokój szczegółom…) ponoć wpływa na zachowania męskich osobników. Rzekomo zalecają się oni częściej do przedstawicieli tej samej płci… ale po co się zalecają? Tego już naukowcy nie powiedzieli…
U ludzi nikt jeszcze takiego genu nie znalazł. Co wcale nie znaczy, że sfinksy nie istnieją, i tym bardziej nie implikuje, że mogą wpływać na podwyższone zainteresowanie jednych mężczyzn innymi mężczyznami…
Na przykład ostatnio w Czechach taki jeden mężczyzna zalecał się do innego mężczyzny… A wyszedł z tego bardziej czeski film. Doszło co prawda do wymiany papierosów i ognia - normalnie podręcznikowo jak w materiałach służb. Ale przecież jak jest sfinks, to musi być też jakaś zagadka! Wiecie… taka, że albo zgadniesz, albo giniesz… No i się okazało, że próba wypadła niepomyślnie i sfinks o mały włos by kogoś pozbawił życia…
A przecież to było nieporozumienie! Takie tam męskie sprawy… Nikt niczego złego na myśli nie miał! A już na pewno nie nielegalnego!!! Nielegalny sfinks… no jakby się czeska policja dowiedziała…
-
20.06.2023
-
49 min 54 s
-
-
Nowe badania dotyczące komarów
Popularny w Polsce komar Culex torrentium zimuje w opuszczonych norach lisów i borsuków."Pomaga" niektórym wirusom przezimować. O tym czym opowiadał dr. hab. Łukasz Myczko z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, jeden z autorów nowych badań dot. komarów.
-
20.06.2023
-
51 min 47 s
-
-
Kalendarium naukowe
Na przegląd naukowych ciekawostek zaprasza Łukasz Badowski.
-
20.06.2023
-
49 min 49 s
-
-
ZAGADKA LATERALNA: Serce rzeźnika
Czasem się mówi, że “człowiek człowiekowi wilkiem”. A rzeźnik rzeźnikowi?
Zacznijmy od podstaw: rzeźnicy to bardzo uczuciowi ludzie. Emocjonalni, pełni sprzeczności… Jak już się pokochają – to na zabój! I to nawet dosłownie. Zdrady żadnej nie zniosą, a sięgną po każdy możliwy środek, by się odegrać… W tym wypadku słowo “odegrać” należy rozumieć dosłownie!
Bo właśnie w Antwerpii wybuchł na tym tle niemały skandal. Wieść gruchnęła, że pewien – działający od stu dwudziestu lat w jednym miejscu – rodzinny zakład rzeźnicki zmienia właściciela, a belgijscy koneserzy stracą wyborne źródło świeżej jagnięciny (na rzecz – dodajmy – innych specjałów).
Ponieważ każda akcja wymaga odpowiedniej reakcji, na placu przed rzeczonym przybytkiem doszło i do akcji, i reakcji. Po jednej stronie – dwa fartuchy rzeźnickie o wartości sentymentalnej. Po drugiej – sentymentalny Chopin. Konkretnie koncert fortepianowy f-moll.
I to właśnie Chopin uratował całą sytuację. Gdyby nie on – a konkretnie Larghetto z tegoż koncertu – rzecz poszła by na noże. A ponieważ stara miłość – jak nóż rzeźnicki – nie rdzewieje, zakład pozostanie tam, gdzie był.
A czekoladki to sobie fabryka może wsadzić… Państwo wiedzą, gdzie!
-
13.06.2023
-
53 min 29 s
-
-
Meteoryt księżycowy znaleziony na Antarktydzie
Gościem Łukasza Badowskiego była prof. Monika A. Kusiak, geochemiczka i mineralożka z Zakładu Badań Polarnych i Morskich Instytutu Geofizyki PAN. Z zespołem naukowców z NASA i Korei bada meteoryt księżycowy znaleziony na Antarktydzie.
-
13.06.2023
-
52 min 57 s
-
-
Kalendarium naukowe
Na przegląd naukowych ciekawostek zaprasza Łukasz Badowski.
-
13.06.2023
-
52 min 43 s
-
-
ZAGADKA LATERALNA: Gra gitara!
Dzisiejsza zagadka – dotycząca sefardyjskiej kultury – będzie wyjątkowo trudna do napisania bez przynajmniej jednej kamienicy… no więc niech już będzie, że jest ta kamienica… ale w Madrycie! A w tej kamienicy jest trup. I to już brzmi całkiem nieźle, prawda? Zwłaszcza dla kogoś, kto się wzbogaci o okrągłą sumkę z polisy ubezpieczeniowej… Ale po kolei!
Trup należy do instrumentalistki. Sprawcą jest szanowany muzyk operowy… Narzędzie zbrodni to przypadkowa gitara. Ale umysł, który zaplanował tę zbrodnię doskonałą na razie może spać spokojnie. Przynajmniej póki nie wyjdą na jaw rachunki za wynajem mieszkania w tej dość ruchliwej dzielnicy…
Osobna sprawa to to, że są też ślady na stroikach. Ale te mógłby odkryć tylko profesjonalista… A zresztą… czy można pójść siedzieć za zbrodnie dokonaną cudzymi rękami (i gitarą)?
To już będzie rozstrzygał sąd w Madrycie.-
06.06.2023
-
51 min 41 s
-
-
Naukowcy z Wydziału Fizyki UW twórcami nowego, niezwykle efektywnego konwertera nośników informacji kwantowej
Gośćmi Łukasza Badowskiego byli: dr Michał Karpiński, Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i dr Filip Sośnicki, Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
-
06.06.2023
-
52 min
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
81 odcinków
-
Latające radio doktora Kruszewicza
601 odcinkówDr Andrzej G. Kruszewicz, z zamiłowania ornitolog i podróżnik, autor ponad 30 książek, z zawodu lekarz weterynarii, a od 2009 roku dyrektor Warszawskiego ZOO.
-
Palimpsest, czyli wszystkie Warszawy Piotra Otrębskiego
127 odcinków -
Grać z Chickiem Corea'ą na cztery ręce. Hiromi Uehara w wywiadzie dla RDC
1 odcinek