Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
ZAGADKA LATERALNA: Dzień Naleśnika
Spośród tradycyjnych brytyjskich sportów stosunkowo najliczniejszą kategorię stanowią konkurencje pościgowo-spożywcze. W miejscowości Kempston, na przedmieściach Bedford w hrabstwie ceremonialnym Bedfordshire od mniej więcej dwudziestu lat popularność zdobywa nowa konkurencja o częściowo polskim rodowodzie. Stanowi ona połączenie tenisa (bardziej jeu de palme) z zamieszkami na tle etnicznym lub rasowym.
Zawody odbywają się tradycyjnie we wtorek przed Środą Popielcową, zaraz po wyścigu z naleśnikami. Rozgrywane są na pamiątkę pewnego wydarzenia, które miało miejsce tego właśnie dnia jeszcze w głębokich latach dziewięćdziesiątych. Wtedy to właśnie grupa polskich imigrantów wdała się w bójkę z miejscową Policją, która usiłowała zatrzymać pochodzącego z Podhala kryminalistę, odpowiedzialnego za napad z bronią w ręku na hurtownię medyczną. Akcja szybko przekształciłą się w rozróbę z podpitą zgrają przypadkowych kibiców, a także ze wszystkimi, którym spodobała się gra z biednymi Krawężnikami…
Szczególne miejsce w grze zajmuje oscypek, specjalnie sprowadzany do tego celu z Polski. Ma idealne właściwości aerodynamiczne, a poza tym ładnie pachnie. Zwycięska drużyna to ta, która nie pozwoli przejąć sera przeciwnikom, symbolizującym siły porządkowe (tradycyjnie w odblaskowych kamizelkach). Korony, których poszukiwała Policja owego sądnego dnia, zastępowane są po prostu monetami lub czymkolwiek.
Losy historycznego oscypka nie są znane. Podobno też był kontrabandą, ale zupełnie przypadkiem. Korony – jak głosi historia – odzyskano dopiero po użyciu broni gładkolufowej. W rekonstrukcji historycznej ten element pojawia się tylko, jeśli gra wymyka się spod kontroli, to jest po rozbiciu co najmniej kilkunastu szyb samochodowych…
Bo tradycja jest najważniejsza!
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Z innej planety
Jest to cykl audycji popularyzujący naukę na antenie RDC. Trzygodzinna opowieść „z innej planety”. Nasze studio odwiedzają goście – najczęściej naukowcy. Prowadzimy też Radiowy Instytut Badań Akustycznych, w którym rozkładamy dźwięk na czynniki pierwsze. Natomiast w ostatniej godzinie rozwiązujemy kryminalną zagadkę lateralną. Zaprasza Łukasz Badowski.
Odcinki podcastu (1424)
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
W dzisiejszej zagadce, Drodzy Słuchacze, wypłyniemy na suchego przestwór oceanu... a tak konkretniej, to oceanu literatury (zarówno światowej, jak i swojskiej).
Czy to będzie wielka literatura? Czas pokaże... to znaczy czas zgadywania, który -- jak zwykle zresztą -- upłynie wraz z końcem programu. Niemniej w zestawie trafi się zarówno coś dla wysmakowanych gustów, jak i solidne czytadło dla młodzieży.
Tradycyjnie zagadki oznaczone są literami, w jednym podejściu zgadywać można tylko jedną z nich, a do odgadnięcia potrzebne są: imię i nazwisko autora oraz tytuł książki (w niektórych wypadkach wystarczy tytuł serii).
-
04.02.2025
-
45 min 17 s
-
-
Kiedy doczekamy się bionicznej trzustki?
Gość: prof. dr hab. n. med. Michał Wszoła, chirurg transplantolog, jest przewodniczącym Rady Naukowej Fundacji Badań i Rozwoju Nauki oraz prezesem firmy Polbionica, która opracowujące innowacyjne terapie z zastosowaniem techniki biodruku 3D.
-
04.02.2025
-
45 min 17 s
-
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
Na audycję zaprasza Łukasz Badowski.
-
21.01.2025
-
51 min 34 s
-
-
O nazwach ptaków
Łukasz Badowski rozmawiał z Łukaszem Bożycki o nazwach ptaków.
-
21.01.2025
-
42 min 37 s
-
-
Wysokogórskie jaskinie i pozostałości po hominidach ze śladami innowacji technologicznych
Gościem audycji była dr hab. Małgorzata Kot, prof. ucz. Katedra Archeologii Epoki Kamienia, Wydział Archeologii UW.
-
14.01.2025
-
49 min 01 s
-
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
Na audycję zaprasza Łukasz Badowski.
-
07.01.2025
-
50 min 54 s
-
-
„Delta” laureatem Nagrody Głównej XX edycji konkursu Popularyzator Nauki
Redakcja miesięcznika popularnonaukowego „Delta”, wydawanego przez Uniwersytet Warszawski, została laureatem Nagrody Głównej XX edycji konkursu Popularyzator Nauki.
Gościem audycji był dr Szymon Charzyński z Wydziału Fizyki UW, redaktor naczelny pisma.
-
07.01.2025
-
44 min 49 s
-
-
O filozofii, snach i tłumaczeniu rzeczywistości
Z dr. Bartoszem Działoszyńskim z Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego o filozofii, snach i tłumaczeniu rzeczywistości
-
24.12.2024
-
44 min 26 s
-
-
O przyszłości i co ma z nią wspólnego foresight
Gość: Kacper Nosarzewski, futurolog, Partner w 4CF Strategic Foresight, Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością
-
24.12.2024
-
49 min 05 s
-
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
Dzisiejsza zagadka – inaczej być nie mogło – wprowadza w nastrój świąteczny. Skoro za tydzień audycja z tzw. "puszki" (a więc bez zagadki), temat "najpiękniejsze polskie kolędy" zaczynamy już dziś. Możecie się Państwo już przygotowywać.
Prezentujemy sześć obrazków wygenerowanych przez AI na podstawie zapytań zawierających fragmenty polskich kolęd. Żeby nie było zbyt prosto, kolędy te mogły ulec niewielkim… hmmmm… przejęzyczeniom*.
Tradycyjnie na rozwiązania czekamy pod numerem telefonu 22 645 90 90.
Pozdrawiamy przedświątecznie!
*w nurcie tak zwanego humoru organistowskiego… Państwo nie uwierzycie, jak ludzie potrafią przekręcić kolędę na Pasterce…
-
17.12.2024
-
49 min 35 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
1 odcinek
-
Sekrety Mazowsza
750 odcinkówHistoria, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.
-
Na psa urok
20 odcinków„Na psa urok” to audycja, w której Karol Kosiorowski edukuje, bawi i tłumaczy, jak komunikować się z psami, budować z nimi dobrą relację
-
Trzeba marzyć
969 odcinkówNadajemy o nas, o naszych muzycznych przyjaciołach. Nadajemy utwory, których nie usłyszycie w „mainstreamowych” mediach. Nadajemy pozytywne myśli. Gdziekolwiek Was zastajemy w te poniedziałkowe wieczory, dobrze jest wiedzieć, że nas słuchacie!