Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Z Aleksandra Pakuła, trenerką etykiety, autorką książek wyjaśniających zasady savoir-vivru i autorką popularnego konta w social mediach promującego wiedzę z zakresu dobrych manier rozmawiamy o savoir-vivrze i o tym, jak zmieniają się zasady etykiety w ostatnich latach. Kto powinien pierwszy wchodzić do taksówki? Czy etykieta bywa seksistowska? Jak zareagować, gdy ktoś całuje mnie w rękę? Ile powinno się dawać w kopercie na wesele? Czy dziecko może nie zaprosić kolegi z klasy na swoje przyjęcie urodzinowe? Jakich komplementów nie powinno się prawić w pracy?
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wolny umysł
WOLNY UMYSŁ to fascynujące rozmowy o psychologii ze specjalistami w zakresie zdrowia psychicznego: naukowcami, lekarzami i terapeutami. To też patrzenie przez naukowe okulary na zjawiska społeczne i kulturowe, bo psychologia to nie tylko zaburzenia i choroby, ale też badania nad ludzką motywacją, kreatywnością i potrzebami. Psychologia bada i opisuje to, co czujemy, co myślimy i co robimy, jak funkcjonujemy w grupie, jak się rozwijamy wraz z wiekiem i w jakie relacje wchodzimy z innymi ludźmi. O tym wszystkim Matylda Kozakiewicz, psycholożka, rozmawia ze swoimi gośćmi w każdy wtorek, o godzinie 19.
Odcinki podcastu (50)
-
Wolny umysł: Ghosting, lovebombing, floodlighting — związki oczami social mediów
Współczesne randkowanie różni się od tego sprzed ery internetu. Szukamy się przez aplikacje randkowe, wysyłamy sobie sygnały za pomocą lajków, obejrzeń, emotikonek. Używamy określeń diagnostycznych, by krytykować byłych i wymyślamy nowe pojęcia, by klasyfikować nasze relacje romantyczne. Na ile odkrywamy prawdę o związkach - a na ile wierzymy w mity? Zapraszamy na rozmowę Matyldy Kozakiewicz z psychologami: Karoliną Stanowską i Szymonem Szymczonkiem.
-
15.04.2025
-
46 min
-
-
Media społecznościowe tylko dla dorosłych?
"To nie chodzi o media społecznościowe, tylko o brak czasu rodziców"
Serial „Dojrzewanie“ wzbudził zachwyty na całym świecie, bo dotknął problemu bezpieczeństwa dzieci w Internecie. O zaletach i zagrożeniach wynikających z korzystania z elektroniki Matylda Kozakiewicz rozmawia z Magdaleną Bigaj, autorką książki „Wychowanie przy ekranie“ i prezeską fundacji „Instytut cyfrowego obywatelstwa".
-
08.04.2025
-
43 min 13 s
-
-
„Nikt uzależniony nie pije dla przyjemności. On to robi, żeby wytrwać” | Dorota Marta Woronowicz
Terapia uzależnień, choć też ostatecznie zajmuje się przyczynami choroby alkoholowej, w pierwszym etapie skupiona jest na tym, żeby utrzymać chorego w trzeźwości. Metod jest wiele, a pacjenci mogą liczyć na pomoc w wielu placówkach w całej Polsce. Co ważne - na taką pomoc mogą liczyć nie tylko ludzie uzależnieni, ale też ich bliscy. O terapii uzależnień i o współuzależnieniu Matylda Kozakiewicz rozmawiała z Dorotą Martą Woronowicz, psycholożką i specjalistką psychoterapii uzależnień.
-
01.04.2025
-
45 min 25 s
-
-
Żłobek, przedszkole i szkoła - jak przygotować siebie i dziecko?
Z dr Aleksandrą Piotrowską, psycholożką, Matylda Kozakiewicz rozmawiała o tym, jak ewoluowała teoria przywiązania, czy żłobek jest dobrym pomysłem, jak powinna przebiegać adaptacja przedszkolna i na jakie zmiany powinno być gotowe dziecko idące po raz pierwszy do szkoły?
-
25.03.2025
-
44 min 42 s
-
-
Kto pada ofiarą przemocy domowej?
Czym jest przemoc domowa? W jaki sposób można się przed nią chronić? Gdzie szukać pomocy? Co to jest "cykl przemocy" i jak z niego wyjść? Matylda Kozakiewicz rozmawia o tym z psycholożką, psychotraumatolożką i interwentką kryzysową Justyną Żukowską.
-
18.03.2025
-
49 min 01 s
-
-
Prawa i obowiązki psychologa
Kto może nazywać się psychologiem? Na czym polega tajemnica zawodowa psychologa? Dlaczego o ustawie psychologa mówi się, że jest „dziurawa” i jakie zmiany czekają nas w przyszłości? Na te pytania odpowiada dr Tomasz Rowiński — psycholog, ekspert w dziedzinie zdrowia psychicznego dzieci, młodzieży i dorosłych, zaangażowany w rozwój i reformę systemów wsparcia psychicznego.
-
11.03.2025
-
43 min 11 s
-
-
Po co ja mam dorastać, skoro tam jest tak źle?
Gdy dziecko wchodzi w wiek nastoletni, spodziewamy się zazwyczaj kłótni, buntu i trudności komunikacyjnych. A tymczasem nie zawsze relacja z nastolatkiem musi być trudna. Istotne, by poznać przyczyny jego zachowania i postarać się zrozumieć wyjątkowe problemy, jakich dotykają współcześni młodzi ludzie. O kryzysach rozwojowych wieku nastoletniego Matylda Kozakiewicz rozmawiała z Marcinem Michalakiem, psychologiem i psychoterapeutą.
-
04.03.2025
-
46 min 02 s
-
-
Młodzi i depresja. Jak rozmawiać o kryzysie psychicznym z nastolatkami?
Z Dominikiem Kucem, przedstawicielem fundacji GrowSpace Matylda Kozakiewicz rozmawia o edukacji cyfrowej w szkołach oraz wspomaganiu nauczycieli w kontakcie z młodzieżą doświadczającą depresji.
-
25.02.2025
-
47 min 18 s
-
-
Pomoc dla pomagających. Co to jest wsparcie wytchnieniowe?
Czy pomocy potrzebują tylko osoby z niepełnosprawnością — czy też ich opiekunowie? Jak radzić sobie z trudną diagnozą u dziecka? Gościem Matyldy Kozakiewicz w audycji "Wolny Umysł" była Olga Ślepowrońska, założycielka i prezeska Stowarzyszenia Mudita.
-
18.02.2025
-
46 min 56 s
-
-
Alkohol nie jest elementem kultury polskiej
Czy Państwo więcej na alkoholu zarabia czy traci? Które alkohole wolno w Polsce reklamować i jakie zmiany w prawie są wprowadzane? Jak producenci alkoholu próbują obchodzić przepisy? Czy piwo jest mniej szkodliwe niż wódka? Matylda Kozakiewicz rozmawia dziś z Krzysztofem Brzózką, ekspertem Mazowieckiego Związku Stowarzyszeń Abstynenckich.
-
11.02.2025
-
42 min 25 s
-