Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Gościem Matyldy Kozakiewicz był doświadczony realizator dźwięku i dziennikarz muzyczny - Jerzy Piórek. Czym była karta mikrofonowa i czy dobrze, że już jej nie ma? Jakie błędy popełniają współcześni prezenterzy? Co sprawia, że jednej osoby słucha się z uwagą - a inna irytuje? Czy tremę słychać?
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wolny umysł
Odcinki podcastu (22)
-
Teraz odtwarzane
Czy współcześni radiowcy i wokaliści umieją dobrze mówić?
Gościem Matyldy Kozakiewicz był doświadczony realizator dźwięku i dziennikarz muzyczny - Jerzy Piórek. Czym była karta mikrofonowa i czy dobrze, że już jej nie ma? Jakie błędy popełniają współcześni prezenterzy? Co sprawia, że jednej osoby słucha się z uwagą - a inna irytuje? Czy tremę słychać?
-
17.09.2024
-
50 min 28 s
-
Odtwarzam
-
-
Czy "narcyzm" jest terminem naukowym, czy już tylko obelgą?
W dzisiejszej audycji Matylda Kozakiewicz rozmawia z Mają Herman - psychiatrką i psychoterapeutką. Czym charakteryzuje się narcystyczne zaburzenie osobowości? Jakie mity na temat narcyzmu są obecnie najczęściej powielane? Czy narcyzi mają naprawdę wysoką samoocenę? Czy narcyz jest zawsze przemocowy?
-
10.09.2024
-
48 min 40 s
-
-
Jak rozpoznać, że związek się kończy?
Matylda Kozakiewicz rozmawia z socjolożką, mediatorką rodzinną, autorką książki "I po związku. Jak zrozumieć i przeżyć rozstanie" - Natalią Tur o "4 jeźdźcach apokalipsy związku", o granicach, przyczynach rozpadu relacji romantycznej, związku pustym, problemach z odejściem i procesie żałoby po rozstaniu.
-
03.09.2024
-
48 min 01 s
-
-
Za co kochamy złych bohaterów filmowych i literackich? | Katarzyna Czajka
Z Kasią Czajką, pisarką i autorką popularnego konta internetowego o popkulturze rozmawiamy o bohaterach fikcyjnych, w których się zakochujemy mimo ich wad, a może dzięki tym wadom… Czy można kochać się w fikcyjnym, brutalnym Massimo i jednocześnie kochać swojego prawdziwego Janusza? Czy fantazje o przemocy to to samo co pragnienie przemocy? Czy jest coś takiego jak „zła literatura“? Czym jest „booktok“ i skąd taka popularność romantasy w ostatnich latach?
-
27.08.2024
-
51 min 03 s
-
-
Czy zasady „dobrego wychowania“ to przeżytek? | Aleksandra Pakuła
Z Aleksandra Pakuła, trenerką etykiety, autorką książek wyjaśniających zasady savoir-vivru i autorką popularnego konta w social mediach promującego wiedzę z zakresu dobrych manier rozmawiamy o savoir-vivrze i o tym, jak zmieniają się zasady etykiety w ostatnich latach. Kto powinien pierwszy wchodzić do taksówki? Czy etykieta bywa seksistowska? Jak zareagować, gdy ktoś całuje mnie w rękę? Ile powinno się dawać w kopercie na wesele? Czy dziecko może nie zaprosić kolegi z klasy na swoje przyjęcie urodzinowe? Jakich komplementów nie powinno się prawić w pracy?
-
20.08.2024
-
49 min 55 s
-
-
Co nauka mówi o „ustawieniach systemowych”?
Dr Bartosz Zalewski, psycholog i psychoterapeuta opowiada o popularnych ostatnio "ustawieniach systemowych". Czy są nurtem terapeutycznym? Na czym polegają Z jakim ryzykiem wiąże się korzystanie z nich? A co mogą dać? Dlaczego są tak szeroko krytykowane przez naukowców?
-
13.08.2024
-
46 min 24 s
-
-
Co strój mówi o człowieku?
W audycji „Wolny Umysł” gościnią jest Sandra Plajzer — autorka podręcznika stylu i odwagi „Ubierz się ze mną”. Twórczyni internetowa opowiada o swoim wyjątkowym podejściu do mody, o zawstydzaniu i szukaniu własnego stylu, a także o tym, jak strój może wpływa na to, jak jesteśmy odbierani i jak się czujemy.
-
06.08.2024
-
42 min 27 s
-
-
Jak się porozumieć z kimś o odmiennych poglądach religijnych?
Miriam Synger jest ortodoksyjną Żydówką i pisarką prowadzącą edukacyjne konto w Internecie. Czy ortodoksyjna Żydówka może przyjaźnić się z katolikiem lub ateistką? Jakie żydowskie zwyczaje budzą największą ciekawość? Czy Polacy mają adekwatny obraz życia Żydów? Jakie filmy i seriale przybliżają nam kulturę żydowską?
-
30.07.2024
-
50 min 20 s
-
-
Po co sportowcowi psycholog?
Psycholog sportu - Mateusz Brela opowiada o swojej pracy, najczęstszych problemach z jakimi mierzą się młodzi sportowcy, wsparciu rodzicielskim i treningu mentalnym. W audycji Matyldy Kozakiewicz też o roli porażki w rozwoju, rodzajach motywacji, typowych pułapkach w jakie wpadają sportowcy oraz jak radzić sobie w przypadku kontuzji i konieczności zmiany planu na życie.
-
23.07.2024
-
51 min 37 s
-
-
Co to znaczy „być feministką”?
Gościnią „Wolnego Umysłu” była Martyna Kaczmarek - influencerka i feministka, która opowiadała o swojej drodze odkrywania feminizmu, doświadczeniu popularyzatorki wiedzy w Internecie, blaskach i cieniach tej pracy oraz celach na przyszłość.
-
16.07.2024
-
46 min 27 s
-