Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
W dzisiejszej audycji Matylda Kozakiewicz rozmawia z Mają Herman - psychiatrką i psychoterapeutką. Czym charakteryzuje się narcystyczne zaburzenie osobowości? Jakie mity na temat narcyzmu są obecnie najczęściej powielane? Czy narcyzi mają naprawdę wysoką samoocenę? Czy narcyz jest zawsze przemocowy?
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wolny umysł
WOLNY UMYSŁ to fascynujące rozmowy o psychologii ze specjalistami w zakresie zdrowia psychicznego: naukowcami, lekarzami i terapeutami. To też patrzenie przez naukowe okulary na zjawiska społeczne i kulturowe, bo psychologia to nie tylko zaburzenia i choroby, ale też badania nad ludzką motywacją, kreatywnością i potrzebami. Psychologia bada i opisuje to, co czujemy, co myślimy i co robimy, jak funkcjonujemy w grupie, jak się rozwijamy wraz z wiekiem i w jakie relacje wchodzimy z innymi ludźmi. O tym wszystkim Matylda Kozakiewicz, psycholożka, rozmawia ze swoimi gośćmi w każdy wtorek, o godzinie 19.
Odcinki podcastu (38)
-
Młodzi w kryzysie bezdomności. Jak ich wspierać?
Gościem audycji była Agnieszka Sikora, założycielka Fundacji PoDrugie, wieloletnia dziennikarka. Dlaczego zrezygnowała z kariery dziennikarskiej, aby wspierać młode osoby w kryzysie bezdomności?
-
14.01.2025
-
49 min 50 s
-
-
Żałoba po młodości
Czy proces starzenia się jest trudniejszy dla kobiet, niż dla mężczyzn? Czy atrakcyjność po czterdziestce różni się od atrakcyjności w wieku 20 lat? Co zyskuje się z wiekiem? Jak poradzić sobie z tęsknotą za młodością? Matylda Kozakiewicz rozmawiała o tym z feministką i autorką minibooka o siwieniu: Katarzyną Barczyk-Matkowską
-
07.01.2025
-
50 min 30 s
-
-
Psychologiczna strona odchudzania
Czy schudnięcie to kwestia silnej woli? Czy człowiek jest przystosowany do współczesnego stylu życia? Co jest przyczyną otyłości i zaburzeń odżywiania? Jak polubić warzywa i jak skutecznie powstrzymać się od jedzenia niezdrowych rzeczy?
O psychologicznej stronie odchudzania rozmawialiśmy z Magdaleną Hajkiewicz-Mielniczuk, psycholożką i psychodietetyczką.
-
31.12.2024
-
45 min 13 s
-
-
Psychologia międzykulturowa
Jesteśmy przeważnie ślepi na własną kulturę i zwyczaje, w których wyrośliśmy. Z psycholożką międzykulturową, dr Marią Baran, rozmawiamy dziś o ludzkiej tendencji do stawiania swojej kultury w centrum i o tym, jak poprzez edukację i doświadczenia możemy przesuwać się w stronę etnorelatywizmu.
-
17.12.2024
-
46 min 23 s
-
-
Czy opłaca się nam życzliwość?
Czym różni się bycie życzliwym od samopoświęcania się dla innych? Jak życzliwość koreluje z dobrostanem psychicznym? Co współczesne badania mówią o uprzejmości? Na te pytania odpowiada dzisiaj dr Olga Białobrzeska, badaczka życzliwości.
-
10.12.2024
-
50 min 39 s
-
-
Co jest esencją feminizmu?
Matylda Kozakiewicz rozmawiała z Katarzyną Barczyk-Matkowską, która od wielu lat działa w Internecie na rzecz kobiet. Jak feminizm zmienił się w ostatnich dekadach? O co jeszcze walczy i jakie może przyjmować formy?
-
03.12.2024
-
48 min 27 s
-
-
O gustach się dyskutuje
Czy jest coś takiego jak "prawdziwa" sztuka? Czy obrazy mogą regulować emocje? Czy powinno się oddzielać dzieło od autora? Na te pytania odpowiadała Justyna Stasiek-Harabin, historyczka sztuki i muzealniczka.
-
26.11.2024
-
47 min 31 s
-
-
Czy jesteś synestetą?
Widzenie ciągu liczba w przestrzeni, kojarzenie słów z kolorami i dźwiękami, mieszanie doznań smakowych z muzyką.... To tylko przykłady zjawisk wchodzących w skład synestezji. Tą zdolność mają najczęściej artyści i osoby neuroatypowe. W czym pomaga nam synestezja, a kiedy może męczyć i przytłaczać? Na czym polega jej fenomen? Na te pytania odpowiadają biopsycholożka Kari Goldyn i pisarka Julia Oleś.
-
19.11.2024
-
46 min 41 s
-
-
Jak budować zdrową samoocenę?
Wielu ludzi uważa, że im wyższa samoocena, tym lepiej. A tymczasem najlepsza samoocena to ta pozytywna, ale wcale nie najwyższa. Ważna jest też jej stabilność i adekwatność. Matylda Kozakiewicz rozmawia z psycholożką Karoliną Malinowską o poczuciu własnej wartości i tym, jak je pozytywnie kształtować u dzieci.
-
12.11.2024
-
45 min 49 s
-
-
Zaburzenia osobowości
Jak kształtuje się osobowość i kiedy mówimy o jej zaburzeniu? Czym różni się osobowość narcystyczna od histrionicznej? Jakie jeszcze zaburzenia osobowości rozróżniamy, jak się je leczy i u kogo? Opowiadała o tym Maja Herman, psychiatrka i psychoterapeutka.
-
05.11.2024
-
50 min 02 s
-