Jest sprawa
Trzymamy rękę na pulsie Warszawy, wsłuchujemy się w sprawy budzące kontrowersje oraz tematy wymagające głębszej dyskusji i wyjaśnienia.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wieczór RDC
O tym, dlaczego ciało, coś prywatnego, stało się przedmiotem wielkiego społecznego zainteresowania; o rolach społecznych kobiet i mężczyzn, zmianach w ich postrzeganiu, jakie zachodziły na przestrzeni czasu, o stereotypach, równości i nierówności na różnych polach, o kryzysie męskości; o kwestii hierarchii i władzy w relacjach rodzinnych oraz roli współczesnej terapii - prof. Barbara Józefik i Katarzyna Sroczyńska, współautorki książki "Gender w gabinecie. Rozmowy o ciele, płci i relacjach" (Wyd. Więź).
14.12.2024
24 min 36 s
Badania opinii publicznej, które latem 2024 roku zrealizowała Fundacja Wielogłosu, pokazały, że 75% Polaków używa słów takich jak „schizol”, „psychol”, „świr” czy „wariat” w odniesieniu do osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Tyle samo osób ma świadomość, że takie sformułowania ranią, stygmatyzują i mają pejoratywny wydźwięk. Słowa, które wybieramy, mają wpływ na sposób, w jaki traktujemy innych oraz na to, jak sami czujemy się w społeczeństwie. Fundacja Wielogłosu, aby zwrócić uwagę na siłę języka w kształtowaniu społecznych postaw wobec zdrowia psychicznego, zainicjowała kampanię #KosmetykiSpołecznegoWpływu. O jej szczegółach oraz o tym, jak modyfikacja słownictwa wpływa na postrzeganie zdrowia psychicznego - Łukasz Jurkiewicz z Fundacji Wielogłosu.
14.12.2024
16 min 50 s
EkoEksperymentarium.pl – interaktywny portal pełen bezpłatnych gier edukacyjnych dla dzieci w wieku 5-11 lat – zaprasza do odkrywania ekologicznych wyzwań! W budowaniu świadomości o zrównoważonym mieście pomoże dzieciom rodzeństwo bohaterów: Romek i Róża. Dzięki grom, dzieciaki nie tylko zgłębią temat ekologii, ale także rozwiną swoje umiejętności analityczne, rozwiązując zagadki i aktywnie wpływając na środowisko w wirtualnym „ekomieście przyszłości”. W nowych grach na portalu EkoEksperymentarium dzieci odkrywają ekologiczne zasady życia w mieście – od oszczędzania wody i zarządzania odpadami po zieloną energię. Każda gra stanowi osobną misję, podczas której dzieci uczą się podejmowania decyzji i rozumienia ich skutków, aby wspólnie z bohaterami stworzyć miasto przyjazne dla ludzi i zwierząt. O szczegółach opowiada Magda Derdończyk z Kolektywu Mamy Projekt.
14.12.2024
12 min 24 s
Wystawa powstała z okazji 120. rocznicy wydania "Nocy listopadowej", którą Stanisław Wyspiański napisał po krótkiej wizycie w Łazienkach Królewskich. Ekspozycja przybliża inspiracje estetyczne i literackie pisarza oraz dzieje sceniczne słynnego dramatu. Prezentowane są na niej m.in. fotografie, plakaty i afisze teatralne, a także kostiumy, rekwizyty i fragmenty scenicznych dekoracji. Wystawę "Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc Listopadowa w Łazienkach Królewskich" od 29 listopada można oglądać w Podchorążówce i w Pałacu na Wyspie, a opowiedzą o niej kuratorki: prof. Jagoda Hernik-Spalińska i dr Joanna Szumańska.
14.12.2024
20 min 12 s
Fundacja Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa przygotowuje w niedzielę wyjątkowe, przedświąteczne spotkanie. O szczegółach inicjatywy mówiła Maja Wiśniewska z Fundacji Hospicjum Onkologicznego św. Krzysztofa.
07.12.2024
10 min 23 s
Niedawno została opublikowana książka "Zaburzenia odżywiania. Wszystko co warto wiedzieć" napisana przez specjalistów z zakresu odżywiania.
Gościem w tym temacie była Katarzyna Kucewicz - psycholożka i psychoterapeutka
07.12.2024
27 min 58 s
Fundacja Be A Hero zawiozła w tym tygodniu na front w Ukrainie opancerzoną karetkę ewakuacyjną. Skąd pomysł na taką inicjatywę? Gdzie pojazd będzie służyć? Ile osób może uratować karetka?
Marta Małecka - Fundacja Be a Hero
07.12.2024
10 min 17 s
Centrum Myśli Jana Pawła II włącza się w obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka, stawiając w centrum uwagi prawa i głos dzieci oraz młodzieży. Od 3 do 10 grudnia zaprezentowane zostaną trzy głośne filmy o dziecięcej perspektywie i prawach dziecka, spotkania z ekspertami oraz dyskusje o współczesnych wyzwaniach w ochronie najmłodszych – zaprasza Agata Madaj z Centrum Myśli JP II
30.11.2024
18 min 41 s
Rozpoczęła się rejestracja do akcji „PoKolędzie JP2”, podczas której – poprzez wspólne kolędowanie – muzycy podzielą się radością Bożego Narodzenia między innymi z mieszkańcami domów pomocy społecznej i placówek opiekuńczo-wychowawczych. W związku z jubileuszową. dziesiątą edycją Centrum Myśli Jana Pawła II, które jest organizatorem akcji zaplanowano także warsztaty muzyczne dla chórzystów i uroczysty koncert kolędowy - zapowiada tegoroczną odsłonę cyklu „Człowiek w Centrum” Jakub Siekierzyński dyrygent chóru CM JP II i koordynator akcji
30.11.2024
15 min 38 s
W samym środku zimnej aury zaproszenie do podróży w głąb soczystego, kolorowego lasu, pełnego dziwów i czarów. Swoimi obrazami Luiza Poreda przeniesie w nieco odrealnione, symboliczne przestrzenie przepełnione opowieściami o życiu wewnętrznym istot zamieszkujących naszą planetę. Ta opowieść, malowana językiem natury, jest ludzką historią doświadczania życia i otaczającej nas rzeczywistości. Przepełniona miłością do wszelkiego stworzenia, napełnia nadzieją na lepszy świat dla wszystkich czujących istot.
30.11.2024
18 min 45 s
PODCASTY
Trzymamy rękę na pulsie Warszawy, wsłuchujemy się w sprawy budzące kontrowersje oraz tematy wymagające głębszej dyskusji i wyjaśnienia.
Jak dbać o zdrowie psychiczne dzieci? Jak wspierać uczniów w kryzysie emocjonalnym w szkole, jak oswoić trudne emocje u dzieci w wieku przedszkolnym? O roli dorosłych w zapobieganiu kryzysom i rozwojowi depresji, pierwszej pomocy emocjonalnej w domu, w szkole, w środowisku lokalnym będziemy rozmawiać w każdą środę o 18.30.
CYKL PROGRAMÓW POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z MAZOWIECKIM KURATORIUM OŚWIATY
„Las rzeczy”, czyli o kulturze, wydarzeniach i ciekawych osobowościach
W audycji „Szybkie wózki”, w której znajdzie się miejsce zarówno dla historii motoryzacji, sztuki i kultury wokół niej, jak i dla nowoczesnych rozwiązań, mobilności oraz biznesowych innowacji.